DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-08-2020 11:03   Güncelleme : 11-08-2020 11:03

KUŞLARIN PEŞİNDE DÜNYAYI GEZİYOR

"Hayat kısa, haydi kuşa" bu söz, bir 'kuş dedektifi'nin hayat felsefesi. 12 yaşında kuş gözlemlemeye başlayan Emin Yoğurtcuoğlu 20 yıldır ormanları, çölleri, dağları, okyanusları kuşları görmek için aşıyor. Bugüne kadar 6 kıtada 63 ülke gezdi ve 3 bin 200 kuş türünü canlı gördü.

KUŞLARIN PEŞİNDE DÜNYAYI GEZİYOR

Ormanlardan çöllere, okyanuslardan dağların zirvesine kadar dünyanın dört bir yanına kuşları görmek için gidiyor.

Kuş dedektifi, yaban hayatı uzmanı, fotoğrafçı Emin Yoğurtcuoğlu, 12 yaşından beri kuşları gözlemliyor.

Türkiye'nin kuş dedektifi Emin Yoğurtcuoğlu kuşların peşinde dünyayı geziyor - 2

Yanardağlar nasıl patlar, fırtınalar nasıl oluşur, hastalıklar nasıl yayılır, uzayda neler var?

Bunlar onun daha çok küçük yaşlardayken merak ettiklerinden bazıları.

“Sonuçta evinizden çıktığınızda yanardağ sizi karşılamıyor. Ansiklopedilerde gördüğüm, kitaplarda okuduğum ve gördüğüm o kuşları balkonda, parkta görmeye başlayınca ilgim o yöne kaydı"

 

Türkiye'nin kuş dedektifi Emin Yoğurtcuoğlu kuşların peşinde dünyayı geziyor - 3

Kuşları çok seven bir insan olduğunu söyleyen Yoğurtcuoğlu, kuşların diğer yabani hayvanlara nazaran hem ulaşılabilir hem rahat görünür hem de insanlarla iç içe yaşıyor olmaları nedeniyle 20 yıldır onların peşinde.

Türkiye'nin kuş dedektifi Emin Yoğurtcuoğlu kuşların peşinde dünyayı geziyor - 4

"Kuşlar sadece onlara ayrılmış kuş cennetlerinde değil her yerdeler"

Türkiye’de şu an “en çok kuş türü görmüş kişi” unvanını taşıyan Emin Yoğurtcuoğlu, "Başlarda evimin yanı başında gördüğüm birbirinden farklı rengarenk kuşları birilerinin bıraktığını düşünüyordum. Sonra fark ettim ki onların kanatları var, doğal olarak yer değiştirebiliyorlar. Sınırlar insanlar için var, onlar içinse yok. Bizim için neden varsa onu da anlamış değilim" diyor.

Türkiye'nin kuş dedektifi Emin Yoğurtcuoğlu kuşların peşinde dünyayı geziyor - 5

Bugüne kadar kaç kuş türü gördünüz?

Dünyada 10 bin 700 farklı kuş türü var. Bu sayı nüfus sayısı değil, tür sayısı. İnsan da tek bir tür, serçe de, kumru da, saksağan ve leş kargası da… 6 kıtada 63 ülkeye giderek bunların 3 bin 200 tanesini gördüm ve çoğunu araştırmalarım için fotoğrafladım. Bazıları gerçekten şok edici güzellikte ya da şaşırtıcı. "birddetective" instagram adresimden izlemeniz mümkün.

Türkiye'nin kuş dedektifi Emin Yoğurtcuoğlu kuşların peşinde dünyayı geziyor - 6

Türkiye’de ise 485 kayıtlı kuş türü var. Rekortmenliğim burada. Bunların da 433 tanesini görüp 431 tanesini fotoğrafladım. 485 kuş türü var diyoruz ama bunların hepsini gidip görmek mümkün değil. 350 tanesini rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. 350’den sonrası nadir türler oluyor. Yani sayıları az veya yolunu şaşırıp Türkiye’ye gelmiş rastlantısal konuk kuşlar olabilir. Ben rastlantısal konuklara sırt çantalı kuşlar diyorum. Japonya’da olması gereken kuş bir anda Konya’da çıkabiliyor. Geçen mavi kuyruklu bülbül fotoğraflandı. Normalde Orta Asya’da ve Sibirya’da yaşıyor. Böyle şeyler de bu işin heyecanı. Bunlar hayatta belki de bir kere olabilecek olaylar.