BURSA
Giriş Tarihi : 29-04-2021 09:22   Güncelleme : 29-04-2021 09:22

'Kurumsal Muhtar'la dobra dobra

Mahallesinde gerçekleştirmiş olduğu başarılı çalışmalar ve aktiviteler nedeniyle kendisine 'Kurumsal Muhtar' lakabı takılan Demirtaşpaşa Mahallesi Muhtarı  İhsan Tozaklı ile geçtiğimiz 7 yılı  değerlendirdiğimiz ve son pandemi döneminde gerçekleştirmiş oldukları çalışmaları ele aldığımız kapsamlı bir röportaj  gerçekleştirdik.

'Kurumsal Muhtar'la dobra dobra

Özkan YILDIRIM

Muhtarım bizler sizi çok yakından tanıyoruz, ama kısaca sizi tanıyarak isterseniz röportajımıza başlayalım, sonrasında sizden muhtar olma süreci bugünlere gelişiniz ve  elbette son 1-1,5  yıldır yaşamış olduğumuz pandemi süreciyle de ilgili bilgi verirseniz sevinirim?

Ben İhsan Tozaklı ,öncelikle bizlere böylesine güzel bir fırsat tanımış  olduğunuz için ben size  teşekkür etmek istiyorum. 1971 Bursa doğumluyum. Muhasebecilik hayatımdan sonra Demirtaş Spor kulübünde yöneticilik yaptım, sonrasında ilk olarak 2014 yılında muhtar adayı oldum, o seçimde 7 aday vardı, 2019 yılında aday sayısı 3'e düştü. Bu seçimde de halkımızdan güven oyu aldım. Demirtaşpaşa  mahallemizin şu anda yaklaşık 3700’e yakın seçmeni, 15 bine yakında nüfusu bulunmakta.

HALKIMIZIN HEP YANINDA OLDUK

7 yıldır elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Elbette eksik olan sıkıntılarımız da var bir buçuk yıldan beri pandemi den dolayı, bu uzun süreç  sıkıntılar teşkil etti. Geçtiğimiz sene de bu sene de Ramazan ayında ihtiyaç sahibi insanlarımıza   evlerine paket servisi yaptık ramazan erzaklarını, pazar erzaklarını ,kahvaltılıklarını götürdük, yardımcı olduk. 65 yaş üstü insanların ihtiyaçlarını karşıladık, maaşlarında yardımcı olduk, her türlü sıkıntılarında yardımcı olmaya çalıştık.

BİR KAÇ EKSİĞİMİZ VAR

Bu süreçte yine Erhan Nasyalçın İlköğretim Okulumuz açıldı  mahallemizde. Ebette şunu söylemek isterim ki; bu bir, bir buçuk yıllık dönemde yeterli  hizmeti getiremedik mahallemize belediyelerimizde de bir  duraksama oldu, bu süreçte. Halihazırda yapılacak eksiklikler var onları tamamlamak istiyoruz. Mesela Demirtaşpaşa mahallemizin Sağlık Ocağı daha hazır değil ,Demirtaşpaşa Camimizin dış cephesi, şadırvanı hala daha duruyor, hazır değil. İnönü Caddesi'nden aşağı inen yolda trafik kazaları sıklıkla oluyor.O bayırda meyilli yerde. Mahallemizde insanların oturup oynayabileceği bir park alanı  yolun karşısında orada bir sıkıntı var onu çözemedik. Bunlar hazır bir şekilde bekliyor ama bunlar ne zaman olacak tabii bilemiyoruz, en kısa zamanda olacak inşallah. Bu pandemi sürecinden en kısa zamanda  çıkarsak bu işler inşallah hızlanacak diye tahmin ediyorum.

3.RAMAZAN’DA DA ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

Sosyal etkinlikler çalışmalar anlamında bu 3. ramazanımız oluyor. Bizim bu etkinliğe başladığımız  ilk Ramazan gibi coşkulu olmasa da yine elimizden geleni yapıyoruz ekip olarak. İhtiyaç sahiplerini tespit edip sırf  Demirtaşpaşa Mahallesi değil, Elmasbahçe Mahallesi'ne de yardımcı oluyoruz, çevre mahallelere de yardımcı olabiliyoruz, aynı sokakları paylaştığımız mahallelere de destek sağlıyoruz.Ramazan erzakı, kahvaltı, et ürünleri, pazar malzemeleri ,gıda ihtiyaçlarını hepsini karşılıyoruz. Bir de yaklaşık 230 kişiye bu da 75-80 aileye tekabül ediyor haftanın dört günü paket servis ekibimle beraber kendilerine teslim ediyoruz. Ramazan boyunca elimizden geleni yapacağız. Burada en büyük destekçimiz hayırsever vatandaşlarımız. Sağ olsunlar desteklerini eksik etmiyorlar, bize yardım elini uzatıyorlar. İş adamlarımıza buradan teşekkür etmek istiyorum mahallenin ileri gelenleri mahalle sakinleri de bu konuda bize destek sağlıyor haftanın 5 günü ekmek dağıtıyoruz ihtiyaç sahiplerine. Yine Pide veriyoruz elimizden geleni yapıyoruz, bu arada da eksik olan mahalledeki yapılması gereken şeyleri bu pandemi dolayısıyla ufak ufak yapmaya çalışıyoruz.

İZOLASYON EKİBİMİZLE KOORDİNE EDİYORUZ

Tabii izolasyon ekibimizle beraber Covid-19 vakasına yakalanan Mahalle sakinlerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya gidiyoruz. İzolasyonda olan insanlara yardımcı oluyoruz.Çünkü onlar evden çıkamıyorlar ihtiyaçlarını gideriyoruz, çözmeye çalışıyoruz ,ekmeğini vermeye çalışıyoruz ,gıdasını götürmeye çalışıyoruz bir şekilde bu süreci atlatmaya çalışıyoruz. Burada öncelikle ekibime teşekkür etmek istiyorum .Bana çok büyük destek veriyorlar. Hayırsever iş adamlarımıza, hayırsever mahalle sakinlerimize  teşekkür etmek istiyorum. Biz kendi bünyemizdeki sponsorlarla ve hayırseverlerle bu işleri yapıyoruz. Elbette sıkıştığımız  zaman oluyor burada Osmangazi Belediyemizden , Büyükşehir Belediyemizden destek alıyoruz. Her şeyi devletten, belediyelerimizden beklemiyoruz. Kendi bünyemizde  bunları karşılamaya çalışıyoruz ,halletmeye çalışıyoruz. Bu etkinlik bu organizasyonu yıllardır bu şekilde yürütüyoruz.

KOLLUK KUVVETLERİMİZLE BİRLİKTE VERİMLİ ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

İnşallah bu pandemi sürecini en kısa zamanda iyi bir şekilde atlatırız. Huzura bir an evvel kavuşuruz. Ayrıca kolluk kuvvetlerimiz ile beraber haftanın 1-2 günü işyerlerini denetliyoruz. Eksiklerini gideriyoruz ne yapacaklarını nasıl bir yol bulacaklarını söylüyoruz.Sağ olsunlar bize yardımcı oluyorlar yaklaşık bundan 2-3 ay önce 80'lere 90'lara yaklaşan akaları ya da karantinalı durumları sıkı bir çalışmayla 10- 11 lere düşürdük. Allah bize  yardımcı olsun İnşallah bunları daha da azaltacağız.Tabi  bunların hepsi covid  vakası değil,temaslı olanlar da olabiliyor. Biz bu vatandaşlarımızı dışarıya çıkartmamaya  çalışıyoruz, elimizden geldiğince yardım destek sağlamaya çalışıyoruz. İlerleyen süreçte de inşallah bütün Türkiye genelinde bu vaka sayıları azalır ve güzel günler gelir.


Muhtarım röportajımızın sonunda 2 seçimdir sizi seçen size güvenen muhtar  olmanızı  sağlayan Demirtaşpaşa Mahallesi sakinlerinize neler söylemek istersiniz?


BAŞKANLARIMIZ SAĞ OLSUNLAR HEP YANIMIZDALAR

Ne mutlu biz bir şeyler yapabiliyorsak seçmenlerimize. Mahalle sakinlerine yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize. Bizim  eksiklerimiz var mı? Elbette var. Yetişemediğimiz durumlar oluyor mu? Oluyor. Herkesin istediğini yapamayabiliyoruz. En azından yapamazsak bile yol gösteriyoruz. Bizim de eksiklerimiz var , yapamadıklarımız var.Sözveripte yapamadıklarımız unuttuklarımız olabilir. Tabii bu pandemiden dolayı fazla da Mahalle eksiklerine tam giremedik. Belediyelerde de olsun her yerde onlar da bir ara verdi bu süreçte yavaşlamalar oldu. Normalde  Demirtaşpaşa Mahallesi olarak  Osmangazi Belediyesi ve Büyükşehirden biz  4X4  hizmet  Elhamdülillah alıyoruz. Seviyorlar, sayıyorlar ,eksiklerimizi ellerinden geldiğince yapıyorlar, sağ olsunlar Osmangazi Belediye  Başkanımız Mustafa Dündar’a ve Bursa Büyükşehir Belediye  Başkanımız Alinur Aktaş’tan  Allah razı olsun Ne istediysek bugüne kadar yaptılar ,yapıyorlar. Konuşmamızın başında da söylemiş olduğum gibi iki,üç  tane sorunumuz var. Sağlık Ocağı ve camimizin sıkıntısı. Bunun yanı sıra Demirtaş Spor Kulübü Tesisleri onları da inşallah bu pandemiden sonra %80 büyük bir ihtimalle bitecek. Azalarım  ve çalışma grubu onlarla birebir ilgilendi belli bir noktaya kadar getirdiler.Bundan sonra Osmangazi Belediyesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasındaki protokole   kaldı İnşallah o iş protokolde çözüldükten sonra bu sıkıntılar da giderilecek.

BU BİR EKİP İŞİ

Buradan fırsatı bulmuşken bütün Türk ,İslam aleminin, Türkiye'mizin, Bursa’mızın Demirtaşpaşa mahalle sakinlerimizin ve muhtarlığa destek olan herkesin yaklaşmakta olan bayramını kutlar  hepsine hayırlar  getirmesini diliyorum. Ayrıca baş azamız Sayın  Ergün Nallar ve  çalışma grubu ekibi başı Sayın  İsmail Şendöl’e pandemi boyunca vermiş oldukları desteklerden, özveriden dolayı buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum.