GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-02-2021 11:37   Güncelleme : 20-02-2021 11:37

Küresel salgında umut veren gelişme

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) paylaştığı verilere göre Ortadoğu hariç dünyanın her yerinde Covid-19 kaynaklı vaka ve ölüm sayıları art arda beş haftadır düşüş gösteriyor. Geçen hafta, yeni Covid vakaları küresel olarak ortalama yüzde 16 düşerek 2,7 milyona geriledi. Öte yandan, orijinal corona virüsten daha ölümcül ve bulaşıcı olduğu açıklanan mutasyonlara rağmen pandemide yaşanan küresel çaptaki küçülmenin nedeninin ülkeler tarafından uygulanan sıkı karantina önlemlerinin ve seyahat yasaklarının sonucu olduğu düşünülüyor. Ayrıca Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede devam eden kitlesel aşılama çalışmalarının ve kış mevsiminin de durumda etkisinin olabileceği değerlendiriliyor.

Küresel salgında umut veren gelişme

Dünya Sağlık Örgütü’nün  (DSÖ) paylaştığı verilere göre, yeni Covid-19 vakalarının sayısı geçen hafta yüzde 16 düşüşle 2,7 milyona geriledi. Söz konusu düşüş 4 Ocak’tan bu yana beş haftadır devam ediyor.  

VAKALAR YALNIZCA ORTADOĞU'DA YÜKSELDİ

En hızlı düşüşler sırasıyla  Afrika ve Batı Pasifik'te (yüzde 2 ), Avrupa (yüzde 18), ABD (yüzde 16) ve Güneydoğu Asya'da (yüzde 13) görüldü. Rakamlar,  Myanmar'ın vakalarda en büyük düşüşü gören ülke olduğunu ve onu Tayland ve Sierra Leone'nin izlediğini ortaya koydu. Diğer taraftan, 14 Şubat'a kadarki haftada Covid-19 vakalarının  rttığını gören tek bölge ise Ortadoğu'nun da dahil olduğu  Doğu Akdeniz oldu. Covid vakaları burada yüzde 7 arttı.

Corona virüs salgını son beş haftadır küresel olarak küçülüyor: Nedeni aşılar mı? - 3

DSÖ DİREKTÖRÜ: BASİT HALK SAĞLIĞI ÖNLEMLERİ İŞE YARIYOR

Küresel olarak vaka ve ölü sayısın düşmesinin nedenin ülkerin uyguladığı karantina önlemlerine bağlayan DSÖ Direktörü  Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, basit halk sağlığı önlemlerinin mutasyonlu corona virüslerin varlığında bile işe yaradığını vurguladı. Ancak farklı uzmanlar, ülkeler arasında  son derece farklı karantina stratejileri uygulanmasına rağmen, salgının dünya çapında neden küçüldüğü konusunda anlaşmazlık içerisinde bulunuyor. 

"AŞILARIN ETKİSİNİN ŞU ANDA HİSSEDİLMESİ OLASI DEĞİL"

Bloomberg'in verilerine göre şimdiye kadar aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 87 ülkede şimdiye kadar 193 milyon doz aşı uygulandı ve küresel olarak vaka sayısının düşmesinde bu durumun etkili olabileceği düşünüyor. Ancak, İngiltere’de yer alan Reading Üniversitesi'nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı  Profesör Simon Clarke'a göre, aşılara hala dünyanın büyük bir çoğunluğunun erişimi yok ve bu durumda  küresel olarak etkisinin hissedilmesi olanaklı değil. 

KIŞ MEVSİMİ ETKİSİ

Clarke, vaka ve öü sayısının düşmesinde kısmen Kuzey Yarımküre’de yaşanan kış mevsimin etkili olabileceğini ifade etti:

Corona virüs salgını son beş haftadır küresel olarak küçülüyor: Nedeni aşılar mı? - 6

“Avrupa ve Kuzey Amerika da dahil olmak üzere, kuzey yarımkürede pandemiden sert etkilenen ülkeler, Covid'in yayılmasını yavaşlatabilecek en soğuk kış aylarından hala çıkamadı. Avrupa'nın en çok zarar gören ülkelerinin çoğu ise ikinci dalgalarla mücadele etmek için sert tedbirleri benimsedi. Bu iki faktörün de salgının etkisinin azalmasında önemli bir rol oynadığını düşünüyorum.” (ntv.com)