EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-07-2020 16:41   Güncelleme : 21-07-2020 16:41

Kurban’ı korona vurdu

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde çeşitli kentlerden büyük şehirlere giden kurban satıcıları, çadırlarda müşterilerini beklemeye başladı. Geçmişe nazaran satışlarda azalma olduğunu dile getiren hayvan satıcıları, koronavirüsün işlerini olumsuz etkilediğini savundu.

Kurban’ı korona vurdu

Korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında büyük şehirlere götürülen kurbanlıklar, veteriner hekimlerin kontrolünden sonra pazarlara alınmaya başlandı. Kontrolleri yapılan hayvanlar kentlerde belirlenen noktalarda kurulan pazarlarda satışa sunuldu ancak tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs nedeniyle bu sene pazarlarda hareketlilik henüz başlamadı. 1 hafta önce Adana’nın Seyhan ilçesi Yeşilyurt Mahallesi'nde kurulan ve daha öncesinde ülkemizin en hareketli satış noktalarından biri olan pazarda bayrama 10 gün kala sadece 3-4 tane satıcı olurken, vatandaşlar da bu sene kilogramı 27 lira olarak belirlenen küçükbaş kurbanlıklara çok fazla talep göstermedi.

VATANDAŞ SON GÜNÜ BEKLEMESİN

Geçen sene bayrama aynı süre kala satıcılar ellerindeki bütün kurbanlıkları sattıklarını belirterek bu sene aynı dönemde sadece yüzde 30'luk satış yaptıklarını söyledi. Diyarbakır'dan Adana'ya 100 küçükbaş kurban getiren Serkan Yüce, “Satışlar geçen seneye göre düşük. Virüs nedeniyle mallar bekliyor. Geçen sene satışlarımız iyiydi. 1 haftadır buradayız. Geçen sene 1 haftada kurbanların çoğu satılmıştı. 10 tane falan kalmıştı. Bu sene 100 koyun geldi 30 tanesi satıldı sadece 70 tanesi duruyor. Vatandaşın alım gücü zayıf şu anda. Koyunların fiyatları düşmez, kimse heveslenmesin. Bizim alış fiyatlarımız da pahalı. Vatandaş eskisi gibi bekliyor son günü ama beklemesinler. Piyasa pahalı. Korona virüs bizleri de etkiledi” ifadelerini kullandı. (İHA)