SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-08-2020 14:11   Güncelleme : 08-08-2020 14:11

Kontrolsüz spor yapanlar dikkat!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift, uzun süre hareketsiz kalmanın ardından kontrolsüz spora başlamanın stres kırığına neden olabildiğini belirtti.

Kontrolsüz spor yapanlar dikkat!

Doç. Dr. Hakan Turan Çift, yaptığı yazılı açıklamada, yeni normal düzenin başlamasıyla birçok kişinin hem hareketlenmek hem de fazla kilolardan kurtulmak için spora başladığını ifade ederek, belli kurallara uymak şartıyla spor yapmak gerektiğini vurguladı. Özellikle, uzun mesafeli yürüyüş yapanlar, koşucular ve zıplamalı spor yapanlarda ayak tarak kemiklerinde ve bacak kaval (tibia) kemiğinde sıklıkla stres kırıklarına rastlanabildiğini aktaran Çift, şu bilgileri verdi: "Stres kırığı, kemiğe tekrarlayıcı olan hafif orta şiddetli yüklenmeler ile oluşan çatlaklar şeklindedir. Ani yüklenmelerle orta veya yüksek enerjiyle oluşan kırıklardan farklıdır. Genellikle sporcularda görülür. Kadınlar bu kırıktan daha çok etkilenir. Stres kırıklarında kemik uçlarında devamlılıkta bir değişiklik deplasman (kayma) genellikle olmaz." Çift, stres kırığı oluşumunda çevresel ve hastaya ait faktörlerin de etkili olabileceğine işaret ederek, spor yapılan zemin, aktivite tipi ve yoğunluğu, antreman sıklığı, kullanılan ekipman hatta beslenme şeklinin yanı sıra hastanın anatomisi, yaşı, cinsiyeti, kemik kalitesi, osteoporoz olup olmadığı, ayak yapısındaki bozukluklar, alt ekstremitede dizilim kusurları ve özellikle kadınlarda hormonal bozuklukların stres kırığının oluşumunda rol oynayabildiğini kaydetti.

ERKEN DÖNEMDE RÖNTGENDE GÖRÜLMEZ

Stres kırıklı hastaların herhangi bir aktivite sırasında artan kemik ağrısı şikâyetiyle hekime başvurduğunu belirten Çift, şöyle devam etti: "Hastayı rahatsız eden bu ağrı istirahatle azalır. Ancak bazı durumlarda ağrıya şişlik de eşlik edebilir. Bununla birlikte stres kırıkları erken dönemde röntgende görülmez. Bu nedenle erken tanı için MR ile görüntüleme gerekir. MR görüntülemede kemik içinde ödem ve bazen yumuşak dokuda şişlik görülebilir." Çift, stres kırıklarında tedavinin, genellikle ameliyatsız yapıldığını, bazen profosyonel sporcularda ve ameliyatsız tedaviden fayda görmemiş hastalarda cerrahi tedavi gerekebildiğini aktardı. (ntv.com)