BURSA
Giriş Tarihi : 09-10-2020 09:47   Güncelleme : 09-10-2020 09:47

Keskin'in gurur vesileleri

Görev başındaki bir buçuk yıllık sürecin yarısında pandemi süreci yaşanmakta olmasına rağmen Keles ilçemize birçok hizmetin gelmesini sağlayan Keles  Belediye Başkanı Mehmet Keskin'nden yaşam felsefesi olmuş bir cümle ile başladık röportajımıza: "Müslüman, Türk ve AK Partili olmaktan gurur duyuyoruz"

Keskin'in gurur vesileleri

Özkan YILDIRIM

  •    Başkanım bir yıl sonra sizinle tekrardan bir araya gelmiş olmanın ayrıca mutluluğunu yaşamaktayız. Seçimlerin üzerinden de bir buçuk yıl gibi bir zaman geçti bu süreçte neler değişti Keles'te? 

Bir buçuk yıllık görev süremin neredeyse yarısında sizinde söylediğiniz gibi  korana süreci ile karşı karşıya kaldık. Bu bağlamda hem kaymakamlığımızla hem hastanemiz ile hem sosyal yardım vakıflarımız ile  hızlı bir şekilde   bütün araçlarımızı seferber ettik. 65 yaş üstünde olan vatandaşlarımız olsun, karantinaya alınmış olan hemşerilerimiz olsun her zaman ne gibi ihtiyaçları varsa herkesin hep   yanlarında olduk. Bunun yanı sıra kaymakamlığımızla birlikte sosyal yardım vakıfları ile birlikte yardımlarda da bulunduk, pandemi sürecinde işini kaybetmiş, aşını kaybetmiş ama yoksulluğunu ispat edemeyen ailelerimize de yardım ettik. Kendimiz erzak paketleri hazırladık, Büyükşehir Belediyemizden geldi, Kızılay'dan geldi, Kalbiselim Derneği gibi derneklerimizden de geldi buna benzer yardımlar. İlçe merkezini sürekli ilaçladık, camilerimizi ilaçladık, köylerimizin meydanlarını ilaçladık muhtarlarımızla beraber sonrasında resmi kurumları üç günde bir hastanemizi ise  her gün ilaçladık. Artı o süreçte maske üretimi yaptık kumaşını aldık kestirdik, buradan Halk Eğitim Merkezi'ndeki öğretmenlerimize, müdürümüze, ilçe milli eğitim müdürüne,  giden Halk Eğitim Merkezi müdürlüğümüze teşekkür etmek istiyorum, dışarıdan da  bol miktarda maske tedarik ettik İlk zamanlar tabii maskeler ve dezanfektanlar çok pahalıydı hatırlarsınız.

İLÇEDE EKSİKLERİMİZİ TAMAMLADIK..

Pandemi haricinde yaptığımız çalışmalara gelince, Kocayayla’nın altyapısının olduğu gibi kanalizasyonunu değiştirdik. Evvelki sene yaptığımız Türk Dünyası şenliklerinde kanalizasyonlar tıkandı, tuvaletler çöktü, çekmedi sıkıntı yaşadık. Bunların hepsinin kanalizasyonlarını yeniledik, çökenleri düzenledik ve  halkımızın hizmetine sunduk. Başka ne yaptık?  Kocayayla’da 6 tane bizim Bungolov evlerimiz vardı bu altı bungolav evin tuvalet ve banyolarını yaptık içerisini düzenledik. Halkımızın hizmetine sunabilecek şekle getirdik.

 KAPALI HALI SAHAMIZDA BİR ÇOK SPOR DALI OYNANACAK

Öbür taraftan bizim spor bakanımızın spor totodan  350 Bin liralık halı saha için bir desteği vardı ,bunu biz burada normal halı sahadan kapalı halı sahaya  dönüştürdük. Şuan da inşaatı başlıyor alanın duvarlarını çevirdik orasını düzenleyeceğiz. Bu Tesisimiz İnşallah bahara hizmete girer diye tahmin ediyorum. Orada portatif yüzme havuzumuz olacak ,mini basketbol sahamız olacak içinde voleybolda oynanabilecek şekilde ve aynı zamanda bir kafeteryamız da olacak soyunma odalarının yanında.Oradaki bahçeyi de  düzenleyeceğiz insanlar gelecek  çaylarını, kahvelerini içecek çocukları da orada spor yapıyor olacaklar onlar da arka taraftan camdan  onları seyredebilecekler, böyle bir ortam olsun istedik. Bizim Kapalı halı sahamız vardı önceden ama  halı sahamız kardan çöktü bu konuda biraz daha hassas durduk  bu sefer, demirlerini daha kuvvetli yaptık uzun vadeli hizmet versin diye arkadaşlarla açık saha bizim işimize yaramaz böyle yapalım diye karar aldık.

Büyükşehir ile el eleyiz

Büyükşehir belediyemizle beraber yollarımızı asfaltlama çalışmalarımız oldu, burada en bozuk yolumuz Menteşe’ye kadar olan yolumuzdu orasını asfaltladık ,ayrıca oradan Kocayayla’ya alternatif yolda  asfaltlandı. Kocayayla’dan Kendir Yaylası’na kadar olan kısım gölet yapılırken  bozulmuştu orasını düzenledik. Arazi yollarımız ile ilgili çalışmalarımız halen  devam ediyor. Köylerimizden  mesela Muhtarımız  geliyor malzeme istiyor biz köyümüze tuvalet yapalım ,fırın yapalım diyorlar. Biz de veriyoruz malzemeyi proje desteği de veriyoruz aynı zamanda  yerimiz varsa yerde veriyoruz bir bakıyoruz ortaya güzel bir eser çıkmış. Onun dışında mahallelerimizde ki köy binalarının onarımlarını gerçekleştirdik yine önümüzdeki günlerde bir köyümüzde köy binası yapacağız tuvaleti ,abdest alma yeri ,cenaze yıkama yeri üst katta kişilerin  misafir olarak kalabileceği bir köy misafirhanesi şeklinde onun da ihale hazırlıklarını yapıyoruz. Arkadaşlarla  onu da gerçekleştireceğiz, döşemelik parke taşlarımız vardı yine büyükşehirden ve valiliğimizden parke taşları geliyor onları yerli yerine koyma noktasında bir ekiple anlaştık bu parke taşlarını  dağıtacağız. Bazı yerlerde istinat duvarı  yapılması gereken  yerler var. Jandarmanın oradan yukarıya doğru çıkarken orada bir göçme vardı ,mesela orası ile ilgili bir çalışmaya başladı arkadaşlar ,iki mahallemizde daha önce gene böyle istinat duvarları yapmıştık. Bunlar da gene devam edecek. Yollarla ilgili çalışmaları görüyorsunuz, Osman vekilimiz ve milletvekillerimiz bizim için çok büyük destek oldular. Önümüzdeki süreçte Tavşanlı yolunda  14 kilometrelik yolun yapılması gerekiyor. Bununla ilgili çalışmanın inşallah ihalesini yapacağız. Çünkü bir yol dediğiniz zaman basit bir şey değil 14 kilometre yol 80- 100 milyonu   buluyor. Bursa yolunda çalışmalar geriye doğru  Keles’e  kadar sıcak asfalt devam edecek. Çaybaşı’na 5 kilometre kalana kadar bu sene bitecek. Ondan sonra önümüzdeki sene beriye doğru devam edecek. Büyükşehir belediyemiz arka taraftaki ek bina ile ilgili çalışmayı hızlandırdı, içerisinde Düğün Salonu , konferans salonu olacak ,Lokantası olacak, dükkanlar olacak güzel  bir bina olacak inşallah.

İÇME SUYU ARITMA TESİSİNİN ANLAŞMASINI YAPTIK..

Bizim bütçe imkanlarımız diğer belediyelere göre biraz daha avantajlı ,paramız yoktu ama borcumuz da yoktu. Birde ne yapacağımızı biliyoruz, teknik ekibimiz, idari kadromuz, personelimiz gerçekten işini bilen kişiler. Kendi personelimizle bazı yerlerde köy binalarını  onarıyoruz onları halkın hizmetine sunuyoruz. İçme suyu arıtma tesisinin anlaşmasını yaptık 6 milyonluk bir yatırım İller Bankası ve BUSKİ Genel Müdürlüğü ile  Alinur Aktaş Başkanımızın desteği ile yapılacak. Ayrıca atık su arıtma tesisimiz olacak ihalede sıkıntı var onunda ihalesini yapacağız çözülememesi işte mahkeme süreci adam fiyata itiraz ediyor  sonuçta onu da halledeceğiz. Bunun yanı sıra Kocayayla’da  göletin sulama malzemelerinin ihalesi yapıldı , malzemeler alınacak müteahhide teslim edilecek sulama tesisatı yapılacak. Şurada bizim sulama tesisimiz, göletimiz var. 1980'li yıllarda yapılmış herhalde Anap hükümetleri zamanında ,buranın sulama sistemi var ama vanası ve diğer parçaları çökmüş bunları Bursa'dan tedarik ettik, Buski’den onların vanalarını takacağız kırıcılarını  takacağız. Bunu da yapacağız inşallah bütün her şeyi peyderpey bütün ihtiyaçlarımızı  bitireceğiz bu manada Büyükşehir Belediye Başkanımız yanımızda , merkezi hükümet yanımızda Sayın Cumhurbaşkanımız yanımızda, onlara buradan  teşekkür etmek istiyorum. Çevre Şehircilik Bakanlığı  450 bin lira verdi üzerine biz ekledik bir arazöz aldık. 13 tonluk yaptık bir yerde su sıkıntısı var dolduruyoruz götürüyoruz boşaltıyoruz. Bu da çok büyük bir kolaylık sağladı şuralar yıkanacak temizlenecek diyoruz sokakları caddeleri bir yıkıyoruz temizliyoruz çok güzel oldu, yani hizmetler  durmadan aralıksız devam ediyor.

TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL

  •    Başkanım, Doğu Akdeniz’de Ege’de yaşananlar ve son olarak Ermenilerin işgal ettiği topraklar yetmezmiş gibi Azerbaycan topraklarına saldırıları  neticesinde Azerbaycan'ın hızla Ermenileri geriye püskürterek yıllar önce kaybettiği köyleri teker teker geri alması, bu konularla ilgili bizlere neler söylemek istersiniz?

Biz Türk olmaktan, Müslüman olmaktan ve AK Partili olmaktan gurur duyuyoruz. Öncelikle bunu söylemek isteriz. Kıbrıs Barış Harekatı'nın başladığı gün bana  askerlik muayene kağıdı geldi, 1974 yılında. Biz üç gün Kıbrıs'a gittik fabrikalarımızda çöktü elimizdeki silahlarımız da patlamadı. Mehmetçiğimiz o zaman gövdesini ortaya koyarak mücadele etti. Bize ambargo uyguladılar parasıyla aldığımız cihazların parçalarını vermediler ve biz bunları kullanamadık. Üniversiteden önce askerlik yaptım ben 20 ay muhabere yüksek hız telsiz operatörü olarak 4 tane cihazımız vardı kademe bunlardan ancak  hepsini ekleyip bir tanesini kullanabiliyordu. Çünkü arıza yapılan parçayı vermiyorlardı, bu birincisi. İkincisi döndük şimdi ne oldu fabrikalarımız durdu gitmeyin dediler Biz durmak zorunda kaldık .Çünkü  ekonomimiz bitik ,silahın yok kendin bir şey yapmamışsın biz o şartlarda iki defa Kıbrıs Barış Harekatı yaptık, askerin büyük özverisiyle. Elindeki imkanlar kısıtlı sonuçta. Şimdi biz Suriye'ye girdik Suriye’ye  girdiğimiz zaman Amerika karşı çıkar mı?  Pyd  nasıl olur falan filan, girdik sonrasında tekrardan girdik. Öso’ya orada eğitim verdik, terör koridorunun oluşmasını engellemiş olduk. Libya’da Sarraç  hükümeti ile münhasır ekonomik alan Anlaşması yaptığımız da merkezi hükümet  Trablus’ta deniz kenarına  sıkıştırılmış durumdaydı, sonra biz anlaşma yaptıktan sonra ihalarımız, sihalarımız  devreye girdi ve hemen farkımızı  ortaya koyduk, elindeki topraklar bir anda genişledi. Şimdi daha yeni geçenlerde  Birleşmiş Milletler'de biliyorsunuz bizim Libya ile yapmış olduğumuz münhasır ekonomik alan Anlaşmasını  onayladı. Akdeniz, Ege kesinlikle yunan denizi  değil.Eskiden beri biliyorsunuz Antalya ve çevresine sadece denize  girebileceğiniz bir yer bırakmışlar bize karasuları olarak. Biz ne dedik mavi vatan dedik. Libya ile  yapmış olduğumuz anlaşmanın Birleşmiş Milletler tarafından onaylanması gerçekten bizim Akdeniz'de önümüzü açmış durumda. Akdeniz'de Petrol, doğalgaz arıyoruz. Karadeniz'de arıyoruz ve de bulduk biliyorsunuz. Senin İhan olmazsa ,sihan olmazsa, araştırma gemilerin olmazsa  seni bir kaşık suda boğarlar. Çünkü Türkiye'den korkuyorlar savunma Sanayi'ndeki Türkiye'nin elindeki alet ve edevat hiçbir ülkede yok.

Can Azerbaycan’ın hep yanındayız

  Şimdi gelelim Azerbaycan'a Ermeniler saldırıp duruyordu 27 yıl önce biliyorsunuz işgal etmişti Azerbaycan’ın olan Dağlık Karabağ bölgesini.  Libya'ya nasıl el attık, Suriye'ye nasıl el attık, Azerbaycan'a da attık askerlerini eğittik , teknik bilgi ve donanımımızı paylaştık. Libya'daki gibi, Suriye'deki gibi. Azeri subaylar Türkiye’de ki askeri  okullarda  eğitim gördü ayrıca. Ortak tatbikatlar   yaptık ve ordularındaki gelişime destek olduk, tabii böyle güven ortaya çıktığında  vatandaşlarda Askere gitmek için kuyruk oluşturmuş durumdalar şimdi Azerbaycan’da. Mikrofonu uzattığınız  herkes eskiden bir şehit geldiğinde herkes etrafında ağlardı şimdi şehit geldiğinde anne babası şehidin mezarı başında fotoğraf çektiriyor hatıra fotoğrafı diyor. Vatan sevgisi bu işte ihalarımızı, silahlarımızı, tanklarımızı göndermiş durumdayız. Azerbaycan’la  iki devlet tek milletiz hep onların yanındayız. İnşallah işgal altındaki topraklar kurtarılacak. Recep Tayyip Erdoğan'ın sayesinde oluyor Sayın Cumhurbaşkanımızın sayesinde  oluyor bütün bunlar, Ak parti hükümetleri, teşkilatlarının ve Türk milletinin de payı çok büyüktür elbette bunda. Türk milleti sahiplenmeseydi  zamanındaki merhum Turgut Özal'ın kaybolduğu gibi merhum  Erbakan Hoca’nın  kaybolduğu gibi Recep Tayyip Erdoğan'da kaybolup giderdi ama ne yaptı  vatandaş dağdaki çobanına kadar kim ne dediyse  Reisine , devletine sahip çıktı ,çıkmaya da devam ediyor. Hale devam ediyor,15 Temmuz’da da sahip çıktı.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN  GURURUMUZ..

Ben küçük bir belediyeyim, bu pandemi sürecinde iki buçuk 3 milyon lira olmasa nereden yapayım ben bunları. Bu kadar operasyonlar olmuş olmasına rağmen, hizmetler devam ediyor, hastaneler yapılıyor, yollar yapılıyor, işte Bursa'dan gelirken gördünüz Keles  yolunda bir çok noktada  çalışmalar devam ediyor. Aynı anda savunma sanayii çalışıyor, böyle bir ülkeye, böyle bir millete, böyle bir Recep Tayyip Erdoğan'la ben nasıl gurur duymayayım.

  • Son olarak Keles’te yaşayan insanlarımıza, vatandaşlarımıza neler söylemek istersiniz başkanım?

    BAŞKANIM RAHATSIZ ETTİK DEMEYİN  LÜTFEN..
Şöyle söyleyim; Benim halkıma içtenlikle  söyleyeceğim şey önce teşekkürdür, bize hep destek verdiler, hala  veriyorlar ben % 61 oyla seçildim bu noktada teşekkür etmek istiyorum sonrasında herkesin şunu  bilmesini istiyorum. Benim odam kapım 7 gün, 24 saat herkese açık. Telefonumda  7 gün, 24 saat açık. En üzüldüğüm şey rahatsız olduğum şey telefonu kaldırıp da bana  “başkanım rahatsız ettik ama” dediklerinde çok üzülüyorum. Böyle bir şeyin  söylenmesini istemiyorum. Burada biz iş başındayız bütün arkadaşlarımızla 7 gün 24 saat hemşerilerimize  kapımız  açık ,biz onlar için çalışıyoruz, ne demek rahatsızlık vermek onlar bizim baş tacımız. Bunu zaten hemşerilerimizde bilir ,benimle hemen hemen burada görüşemeyen kimse yoktur. Bunun yanı sıra vatandaşlarımızı daha güzel bir şekilde burada ağırlamak, konuk etmek için başkanlık makamımızda da bir değişikliğe  gittik onları her zaman bekliyorum dediğim gibi telefon da rahatsız ettik başkanım demesinler, herkese kapımız sonuna kadar açık, son olarak bütün Kelesli hemşerilerime, Bursa’da yaşayan  vatandaşlarıma  buradan sevgilerimi, saygılarımı göndermek istiyorum, esenlikler diliyorum.