BURSA
Giriş Tarihi : 20-04-2021 09:24   Güncelleme : 20-04-2021 09:24

Kentsel dönüşümün başlamasını bekliyoruz

Marmara'nın incisi güzel Gemlik ilçemizin Dr. Ziya Kaya Mahallesi’nin 7 dönemdir muhtarı olan bilgisi ve tecrübesi ile uzun süredir Gemlik Muhtarlar Derneği başkanlığını da yürütmekte olan  duayen muhtarımız Sayın Enver Çelik ile geçmişten günümüze birçok konuyu ele aldığımız kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Kentsel dönüşümün başlamasını bekliyoruz

Ufuk IRGAŞ/Özkan YILDIRIM

Enver Muhtarım, öncelikle bizleri, ekibimizi Gemlik'teki muhtarlık ofisinizde konuk edip misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Sizi  tanıyarak isterseniz röportajımıza başlayalım, sonrasında elbette Dr. Ziya Kaya Mahallesi ile ilgili sorularımız da olacak.

MUHTARLIKTAKİ 7. DÖNEMİM

Mahallemize bana böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız için Bursalardan buraya geldiğiniz için ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum. Ben Enver Çelik, 1948 Artvin Yusufeli doğumluyum. 1976'da Gemlik’e geldim. Hayatım boyunca uzun yıllar terzilik yaptım. 1959'da terziliğe  başladım. Artvin'de çalıştım, İstanbul'da çalıştım, Gemlik'te çalıştım.1996 yılında emekli oldum. 1989 yılında da Dr. Ziya Kaya Mahallesi'nde Muhtar seçildim 7 dönemdir muhtarım.2011 yılında kurulmuş olan  Gemlik muhtarlar derneğinin de kurucu başkanıyım o günden bugüne kadar da başkanlığı yürütmekteyim.

Dile kolay Muhtarım 1989 yılında Dr.Ziya Kaya Mahallesi'ne muhtar seçilmişiniz,neler değişti o zamanlar bugünlere   bize bilgi verir misiniz?

18 BİN NÜFUS 13 BİN SEÇMENİMİZ MEVCUT

Dr. Ziya Kaya Mahallesi o tarihlerde buraları hep meyve bahçeleri vardı yeşillikti bahçelik meyvelikti. Genelde burada daha çok erik, şeftali, armut ağaçları vardı. Kiraz ağaçları vardı. Sonrasında  bugünlere gelindi. Yerleşime açılmış oldu maalesef yeşil alanlar bitti betonlaştı heryer. Mahallemizin 17-18 bin kadar nüfusu var, seçmen anlamında da 13 binde  seçmenimiz bulunmakta. Recep Altepe başkanımız döneminde buralarda altyapılar yapıldı su depolarından kurtulduk. İlk etapta da 1989'da rahmetli Nezih Dilimi başkan gerçekten güzel çalışmalar yaptı, benim  Muhtar seçildiğim yıl Nezih Başkan da Belediye Başkanı seçilmişti, o zamanlar burada çok güzel altyapı çalışmaları gerçekleştirdi kendisi sonrasında gerçek altyapıya Recep Altepe başkan zamanında  kavuştuk.

1999 DEPREMİ ÖNCESİ BİNALAR TEHLİKE ARZ EDİYOR

1989 yılından beri gerçekten birçok hizmetin gelmesini sağlamışsınız, Muhtarım peki halihazırda şu da olsa bu da olsa güzel olur ,iyi olur dediğiniz neler var mahallenizde?

Benim isteğim tek kelime ile Gemlik'te benim görüşüm bu ,topluma  mutlaka sahip çıkmamız gerekiyor. Deprem olduğu zaman zaten herkes sahip çıkıyor, ama ben istiyorum ki ;Deprem olmadan bu topluma sahip çıkalım çünkü mahallemizde Gemlik'te birçok yapı 1999 depremi  öncesinde yapılmış olan binalar ve de bunlar çok büyük tehlike arz ediyorlar. Zaten deprem olduktan sonra devlette, millette sahip çıkıyor ama benim burada istirhamım deprem olmadan bir an evvel burada kentsel dönüşümlere başlanması.99 depreminden önce yapılmış olan binaların yerine yeni binaların yapılması ve böylelikle insanların bu binalara taşınması çok önemli. Bunun yanı sıra yeşil alanda mahallelerde çok önemli yeşil alanla da ilgili bu kentsel dönüşümler çerçevesinde çalışmalar yapılmalı. Çünkü insanların kendi yaşamış oldukları mahallelerde yeşil alanlara da ulaşmaları çok önemli.

BENZER ÖRNEKLERİ BURADA DA UYGULAYABİLİRİZ

Geçtiğimiz yıllarda Büyükşehir belediyemizin yayınlamış olduğu gazete görmüş olduğunuz gibi Yiğitler, Esenevler ve 75. Yıl Mahallesi'nde kentsel dönüşümle ilgili Büyükşehir belediyemizin yapmış olduğu gibi çalışmaların Gemlik'te olmasını arzuluyoruz. Gemlik Merkezde bulunan 5-6  mahallede Dr Ziya Kaya Mahallesi, Hamidiye ,Balıkpazarı, Eşref Dinçer Mahallesi gibi   bu mahallelerde yaşayan insanlarla anlaşılarak biran  önce Bursa'da Yıldırım ilçesinde yapılan  çalışmanın  bir benzerinin  burada da yapılmasını bekliyoruz. Gerçekten dediğim gibi burada 99 depreminden önce yapılan birçok bina var ve bu binalarda  bir an önce kentsel dönüşüm çerçevesinde  çalışmalar yapılmalıdır, en öncelikli isteğim bu.

HALKIN SEÇTİĞİ BAŞKANLARLA HER ZAMAN GÜZEL ÇALIŞMALAR ORTAYA KOYDUK

Mahalle olarak burada yaşayan  insanlarımızın da isteği bu ayrıca. Bu projelerin mutlaka bu kentsel dönüşüm çalışmalarının mutlaka bir an evvel başlaması lazım biliyorsunuz bunlar başladıktan sonra projenin prosedürü ,başlanması , bitimi   yıllar sürüyor.O yüzden mutlaka  projelerin bir an evvel başlamasını biz Sayın değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız  Alinur Aktaş’tan istirham ediyorum. Bursa'nın içlerinde başlayan buna benzer projelerin  gerçekten Gemlik'te de bir an evvel başlamasını bekliyoruz.

DR.ZİYA KAYA MAHALLESİNDE YAŞAYANLAR “HARİKA İNSANLAR”

Peki Muhtarım 7. dönemdesiniz 8. dönemde de adaymısınız? Ayrıca 7 dönemdir sizin yanınızda olan sizi destekleyen ,oylarıyla muhtar olmanızı sağlayan  Dr. Ziya Kaya Mahallesi'nde yaşayan 17-18 Bin vatandaşımıza neler söylersiniz?  Ne tür mesajlar vermek istersiniz?

Bu 18 Bin  vatandaşımız gerçekten, harika insanlar onlar olmasa ben burada zaten olamam. O insanların sayesinde ben burada oturuyorum. Her birine  en derin saygılarımı buradan göndermek istiyorum sizin aracılığınızla. Onlar olmazsa   biz olamayız, onların iyiliği güzelliği  için biz burada çalışıyoruz.İnşallah  8. dönemde neden olmasın diyorum,onlar beni desteklediği sürece ben hizmet etmeye devam edeceğim. Öncelikle  ülke olarak bu pandemi den ,koronavirüs salgınından kurtulmamız lazım. Birbirimizden kaçmak değil birbirimizden  kurmamız lazım. Temizlik ,maske ,mesafe kurallarına mutlaka uyalım kim olursa olsun bu sıkıntıdan kurtulmak istiyorsak mutlaka bunlardan kurtulmamız lazım. Hastanelerde dolmaya başladı mutlaka bu konuda değerli halkımızın istirham ediyorum kurallara uyalım kalabalık yerlerde, kalabalık ortamlarda bulunmayalım. Son olarak bütün vatandaşlarımızın    girmiş olduğumuz Ramazan aylarını ve de şimdiden yaklaşmakta olan  Ramazan bayramlarını kutlamak istiyorum. Hep birlikte el birliği  verirsek bu pandemiden  kurtulmamız uzun sürmez. Son olarak buradan maçta Gemlik’te yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere  bütün Bursalılara 83 milyon insanımıza Gemlik'ten, Dr. Ziya Kaya Mahallesi'nden sevgilerimi, selamlarımı, göndermek istiyorum esenlikler diliyorum.