BURSA
Giriş Tarihi : 12-11-2020 08:27   Güncelleme : 12-11-2020 08:27

Keles’te damak tadının değişmeyen adresi

Dağ yöresi ilçelerimizden Keles’in en güzel ve leziz  restoranlarından Mervey Et Lokantası'nın 3 kardeş işletmecisi Veysel, Meriç ve Ediz Yağcı ile leziz yemeklerin sırrı başta olmak üzere bir çok konuyu ele aldığımız güzel, detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

Keles’te damak tadının değişmeyen adresi

Özkan YILDIRIM
 

  •     Öncelikle  Mervey  Et Lokantası'nın kuruluşu  ile ilgili bizlere bilgi verir misiniz? Ne zaman kurulmuştur?  Ne zaman diğer hizmetler devreye girmiştir?

1997’DEN BUGÜNLERE

1997 yılında Merve Et Lokantası kurulmuştur. O zamandan bu zamana kadar devam ediyoruz. Kurulduğunda  ızgara olarak hizmet vermeye başladık, sonrasında sulu yemek anlamında çalışmalarda yapmaya başladık. Ve son olarak da Yemek Sanayi üretimlerini de ilave etmiş olduk. Şuan toplamda üretim olsun servis olsun dağıtım  olsun 20 kişilik  profesyonel  işini iyi bilen ekibimiz ile hizmet vermekteyiz.

KELES’E ÖZEL LEZZETLER EŞLİĞİNDE

   Peki bizlere Mervey Et Lokantası'nın menüsü ile ilgili bilgi verir misiniz?

Burası zaten Et Lokantası olarak geçtiği için et ağırlıklı bir lokanta. Ana temamız ızgara üzerine. Tabii ki Keles’in güveci ünlüdür biliyorsunuz. Burada aynı anda aşağı yukarı 120 kişiye servis yapabilmekteyiz. Pandemi sürecinde olduğumuzdan 60 kişiye 70 kişiye kadar indirmiş durumdayız. Pandemi sürecinden sonra inşallah   tabii yine eskisi gibi 120 kişiye kadar  servis yapabileceğiz. Öncelikle menümüzden bahsedecek olursam, çorbalarımızdan başalamak  isterim. Şu an 5  çeşit çorbamız var. Bunlar; Kelle, İşkembe, Mercimek, Ezogelin ve Tavuk Suyu. Servisimiz sabah 06:00’da çorbalarımızla  başlıyor, akşam kapanış saatimiz işte yine bu  pandemi sürecinde 22:00’ye  kadar hizmet vermeyi sürdürmekteyiz. Öğlene doğru 11:00 gibi öğlen yemeklerimiz devreye giriyor, hareketlilik başlıyor bizim mesela kavurmamız  var tas kebabımız var. Ayrıca keçinin erkeği olan Erkeç  güveçimiz de mevcut. Bunların yanı sıra sebze yemekleri, et yemekleri, tatlılar ,pilavla aşağı yukarı bu kış sezonunda 20 civarı yemek çeşidimiz mevcut. Yaz döneminde bu çeşitliliğimiz 25'i geçmekte.

KURUCU AĞABEYLERİMİN İSİMLERİNDEN OLUŞMUŞ

   Peki şimdi de isterseniz Ediz Bey, Mervey isminin nereden geldiğini öğrenelim sizden

90'lı yıllarda lokantamız kurulduğunda tabii ne isim verelim diye düşünülmüş , aynı zamanda lokantamızın kurucuları olan ağabeylerim   Veysel ve Meriç’in  isimlerinin ilk üç harflerinin Mer ve Vey’in  birleştirilmesi ile Mervey ortaya çıkmış. Ve Mervey Et Lokantası olsun demişler.

KELES VE BURSA İLE İLGİLİ HEDEFLERİMİZ VAR

Gelecekle ilgili ne gibi  planlarınız, hedefleriniz  var?  Bunları bizlerle paylaşır mısınız?

Gelecekle ilgili Bursa'ya açılmayı düşünüyoruz, nasip olursa herhalde Bursa'ya açılacağız. Ayrıca Keles’te  Sosyal Tesis anlamında da hizmet vermeyi düşünüyoruz, sadece yemek üzerine.Keles’imize gelenler   biliyorsunuz  doğası , Kocayaylası yeşil ve tertemiz havasına  gerçekten   hayran kalıyorlar  bu manada Turizm anlamında ilçemiz maalesef hak ettiği payı alamıyor. O yüzden biz de sosyal tesis  anlamında ilçemizde hizmet vermeyi bunun yanı sıra da lokanta restaurant anlamda da Bursa'ya açılmayı planlıyoruz ağabeylerimiz ile birlikte.

KELES TURİZMDEN HAK ETTİĞİ PAYI ALAMIYOR

Buralara işte bazen turlarla gelen insanlarımız var ama tabii fazla değil bunun daha da fazla artması lazım geldiklerinde İşte bizim bu güzel yemeklerimizi gördüklerinde insanlar çok seviyorlar, beğeniyorlar. Çünkü işte bizim buradaki hayvanlarımız  devamlı doğada, yaylada , arazide beslendiklerinden  etleri de çok lezzetli oluyor ve gelen konuklarımız  tarafından çok beğeniliyor. Bizde bu doğrultuda bu lezzetimizin çok daha fazla toplum kesimleri tarafından bilinmesini istiyoruz. Ayrıca yine bizim de burada bir sıcak suyumuz var burası da aslında güzel bir şekilde değerlendirilebilir. İnsanlar çok çok daha uzak yerlere gidebiliyorlar .Keles’imiz Bursa'ya 55-60 kilometre  mesafede yarım saat, 45 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirler. Daha fazla turistin buralara gelmesini sağlamamız lazım, turizm ayrıca ilçemizin  ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

DAMAK ÇATLATAN LEZZETLER

Peki son olarak Bursa'dan, İstanbul'dan yurdun dört bir yanından  gelen fakat sizi tanımayan insanlarımız ,Mervey Et Lokantası’na geldiklerinde ne ile karşılaşacaklar?

Gelenler öncelikle doğada yetişmiş hayvanlarımızla karşılaşacaklar, az önce  söylemiş olduğum gibi. Birbirinden güzel lezzetlerimizi tattıklarında zaten hemen anlayacaklar. Tabii elbette bizim buna el katkımız da var, güzel sunumumuzu da eklemek isterim. Dağda yetişen, yaylada otlayan hayvanlarımızın olması  bizim menümüzün en büyük avantajı. Elbette en önemli unsur buraya geldiklerinde doğal lezzetle doğal bir et tadıyla buluşacaklar, bu lezzet çok önemli. Buradan  son olarak başta Keles’te yaşayan, Bursa'da yaşayan hemşerilerime sevgilerimi selamlarımı göndermek istiyorum. Ve elbette az önce de söylemiş olduğum gibi doğal lezzetleri  ile Keles’te bulunan Mervey Et Lokanta’mıza herkesi bekliyoruz

GİRİŞİMCİ KARDEŞLERE  BRAVO

Görünüş  ve sunum anlamında dahi  aç olmayan kişilerin bile acıkmasını sağlayan Mervey Et Lokantası'nın birbirinden güzel et yemeklerini, sebze  yemeklerini ,çorbalarını ve tatlılarını ben de buradan Keles’e  gidip de acaba ne yiyebiliriz diye düşünen herkese kesinlikle tavsiye etmek istiyorum. Aynı zamanda bir Bursalı olarak Mervey Et Lokantası'nın Bursa şubesinin de bir an evvel açılmasını da canı gönülden beklediğimi ayrıca ilave etmek istiyorum.20 kişilik çalışan kadrosuyla Keles İlçemize ve ekonomisine değer katan ve büyümekle ilgilide planları bulunan başta kurucu kardeşler Veysel Yağcı ve Meriç Yağcı olmak üzere röportajımıza vermiş olduğu katkılardan ötürü de teşekkürlerimizi göndermek istediğimiz Ediz Yağcı  beyefendiye ve girişimci her üç kardeşimize de çalışmalarında ve hedeflerinde başarılar diliyorum.


ADRES:

Cuma Mahallesi ,

 Tahir Hoca Cd.

16740  Keles/Bursa