BURSA
Giriş Tarihi : 09-09-2020 09:08   Güncelleme : 09-09-2020 09:08

KASTAMONU’DA BURSA RÜZGÂRI

AK Parti Bursa Milletvekili artık fahri Kastamonulu… Kastamonu il koordinatörü olarak görevlendirilmiş olan Esgin, bölge halkını gönlünde de taht kurmuş. Bursa’da yaşayan herkesi bu gönül köprüsüne katkı sağlamaya davet ediyoruz.

KASTAMONU’DA BURSA RÜZGÂRI

İsmail TİFTİK

Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, mesleği hekimlik. Doruk Hastaneleri’nin de sahibi. Bursa’da on binlerce kişinin sağlığına kavuşmasına vesile olan sayılan, sevilen ve takdir edilen bir doktor. Buraya kadar herkesin bildikleri… Sayın Esgin’in Kastamonu ile bağlantısı nedir diye soranlar için, bilinmeyenleri de biz açıklayalım. Öncelikle belirtmeliyiz ki Anadolu’da dört manevi saç ayağı vardır. İstanbul’da Eyüp Sultan, Ankara’da Hacı Bayram-ı Veli, Bursa’da Emirsultan, Kastamonu’da ise Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli. Bu topraklar yüzlerce, binlerce yıldır ayakta duruyorsa; bu mübarek şahsiyetler sayesindedir.

ESGİN’İN KASTAMONU BAĞLANTISI

Şimdi gelelim Mustafa Esgin’in Kastamonu ile bağlantısına. Dr. Mustafa Esgin Ak Parti Bursa Milletvekili. Tüm Siyasi partilerde olduğu gibi, Ak Parti de milletvekillerini kendi illerinin dışında koordinatör olarak görevlendirmektedir. Sayın Esgin’de Bursa Milletvekili olmasına rağmen Kastamonu il koordinatörü olarak görevlendirilmiştir. Kastamonu Ak Parti’de ilçe kongreleri, İl kongresi, milletvekilleri, belediye başkanları, yatırımlar, projeler, ekonomik ve sosyal faaliyetler, Ankara ile bağlantı kurma dâhil her konu Mustafa Esgin’in sorumluluk alanına girmektedir. İşte Kastamonu ile bağlantısı buradan gelmekte.

KARIŞ KARIŞ MEMLEKET

Bilindiği gibi ben de Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu Kurucu Genel Başkanıyım. Yani bir ayağım Kastamonu’da. Neredeyse 12 ayın 6 ayını Kastamonu’da geçirmekteyim. Merkez ve 19 ilçeyi karış karış dolaşmaktayız. Kent protokolü ve kent dinamikleri ile sürekli irtibat halindeyiz. Cenaze, düğün, tayin, terfi, atama, her iki ilde karşılıklı üniversite kayıtları, Kastamonu Günleri, görev değişiklikleri vs. konularında sürekli irtibat halindeyiz. İşte bu yüzdendir ki, sloganımız; “İki Şehir, Tek Yürek” olmuştur.

..VE YOLUMUZ KESİŞTİ

Geçtiğimiz hafta sonu yolumuz Kastamonu’da kesişti. Sayın Esgin’in ilçe kongreleri nedeniyle yoğun bir programı vardı. Benim de yoğun programım, Kastamonu’ya yeni atanan Vali Sayın Avni Çakır’a hayırlı olsun ziyaretimiz ile başladı. Kastamonu Belediye Başkanı Sayın Op. Dr. R. Galip Vidinliıoğlu, Belediye Başkan yardımcısı Sayın Mehmet Yurt, İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Güray Parçal, Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi ile Kastamonu Vakfı Müdüresi Sayın İlknur Aynan, Kurşunlu Han Genel Müdürü Sayın Cem Dilimel, İzbeli Çiftliği Sahibi yaşayan tarih Sayın Sabiha İzbeli, Kastamonu Ticaret Borsası Başkan Vekili Sayın Serdar İzbeli, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Kastamonuspor Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Burak İzbeli, Gün Medya Gurubu ve Kastamonuspor Onursal Başkanı Sayın Cengiz Aygün ziyareti ve tesislerde Kastamonuspor’a basın toplantısı ile destek açıklaması, Güven Turizm Kastamonu Şube açılışı, Şerife Bacı Kültür Köyü, İsmail Bey Külliyesi, Develi Han, Nasrullah Cami ve meydanı, Münire Medresesi, Seyrangah, Kastamonu Kalesi, Hz.Pir Şeyh Şaban-ı Veli, Kasaba köyü Mahmut Bey Çivisiz Cami, ziyaret etme fırsatı bulduğumuz yerlerin başında gelmektedir.

MUHTEŞEM BİR KAHVALTIDA BULUŞTUK

Sayın Esgin ile kendi programlarımızın dışında ilk bir araya gelişimiz aynı yerde konakladığımız Şehit Şerife Kültür Köyü’nde gerçekleşti. Sayın Esgin’e ablası, kuzeni ve danışmanı, bana da eşim eşlik etmiştir. İkinci buluşmamız 454 yıllık geçmişe sahip, eski sipahi ocağı, 800 dönüm araziye sahip yaşayan tarih Sabiha İzbeli’ye ait İzbeli Çiftliği’nde gerçekleşmiştir. Sabiha İzbeli anamıza, Kastamonu Ticaret Borsası Başkan Vekili olan büyük oğlu Serdar İzbeli eşlik etmiştir. Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası ile Kastamonuspor yönetim kurulu üyesi, diğer oğlu Burak İzbeli şehir dışında olması sebebiyle aramızda olamamıştır. Tamamen el yapımı ve Kastamonu yöresel ürünlerden oluşan ünü ve şöhreti her geçen gün yurt içi ve yurt dışında artan muhteşem bir kahvaltı sofrasında bir araya geldik. Sabiha İzbeli Kahvaltı süresince çiftliğin geçmişi ve tarihi ile ilgili bizleri bilgilendirmiştir. Kahvaltı sonrasında çiftliği gezerek Burak İzbeli’nin yönetiminde ki ahşap atölyesini gezerek eskimeye yüz tutmuş ahşap el sanatları ile yeniden hayata döndürülen muhteşem eserleri görme fırsatımız olmuştur. Daha sonra da büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ile meyve sebze bahçelerini ziyarette bulunarak tekrar buluşma ümidiyle Sabiha anamızdan ve çiftlikten istemeyerek de olsa ayrıldık.

İKİ ŞEHİR, TEK YÜREK

Sırasıyla İsmail Bey Külliyesi, Develi Han, Nasrullah Cami ve meydanı, Münire Medresesi, Seyrangah, Kastamonu Kalesi, Hz.Pir Şeyh Şaban-ı Veli, Kasaba köyü Mahmut Bey Çivisiz Cami ziyaret etme fırsatı bulduğumuz yerlerin başında gelmektedir. 11 yıldır Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu Başkanlığım süresince 8 yıl üst üste gerçekleştirdiğimiz Bursa Kastamonu Günleri, Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu Kuruluşu, Bursa Kastamonu Evi yapımı ve “İki Şehir, Tek Yürek” sloganı ile yazımızın başlığında belirttiğimiz gönül köprüsü işte böyle oluşmuştur. Kastamonu İl Koordinatörü olduğu günden bu yana Sayın Mustafa Esgin Bursa-Kastamonu arasında gönül köprüsü oluşmasına katkı sağlamıştır.

FAHRİ HEMŞERİ ESGİN

Esgin, Kastamonu Merkez ve İlçelerinde yapmış olduğu çalışmalar sırasında Kastamonu tarafından sevilmiş, takdir görmüş ve gönül kazanmıştır. Ama en önemlisi kendisi ve ailesi tarafından fahri Kastamonulu olarak Kastamonu tanıtımına katkı sağlamaya başlamışlardır. Birlikte olduğumuz bir ortamda yapmış olduğu konuşma dikkat çekmiştir: “İsmail Tiftik Bursa’da Kastamonu’yu tanıtırken kendi memleketi olduğu için abartılı kelimeler kullanıyor zannediyorduk ancak Kastamonu ve Kastamonuluyu tanıdıkça bu tespitlerin bir abartı olmadığını görerek, Kastamonu’nun yaşanacak ve yerleşilecek bir memleket olduğunu tespit etmiş bulunmaktayız.” Artık Bursa’da bir Fahri Kastamonulu bulunmaktadır. Bursa Milletvekili Sayın Mustafa Esgin. Bursa’da yaşayan biz Kastamonulular, Bursa ile Kastamonu, aynı zamanda Emirsultan ile Şeyh Şaban-ı Veli arasında Gönül Köprüsü kurulmasına katkı sağlayan Bursa Milletvekili Sayın Mustafa Esgin’e teşekkür ediyoruz. Bursa’da yaşayan herkesi bu gönül köprüsüne katkı sağlamaya ve Kastamonu’yu daha yakından tanımak için Kastamonu’yu ziyaret etmeye davet ediyoruz.