SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-07-2020 12:32   Güncelleme : 18-07-2020 12:32

Kansızlığı hafife almayın

Uzmanlar, genç yaştaki kadınlardaki demir eksikliği tipi kansızlığın özellikle menopoz dönemine kadar sorun oluşturabileceğine dikkat çekiyor. Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık, “Demir eksikliği anemisi; halsizlik, yorgunluk, aşırı uyuma isteği veya uykusuzluk, saç dökülmesi, tırnak bozukluğu, kaşıntı, unutkanlık, çarpıntı gibi çok sayıda şikâyete neden olabilir” dedi.

Kansızlığı hafife almayın

Kansızlığın kandaki hemoglobin miktarının yaşa ve cinsiyete göre belirlenmiş normal değerlerin altında olması olarak tanımlandığını ifade eden VM Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık, sürekli tekrarlayan kansızlık konusunda bilgilendirmede bulundu. Demir eksikliği anemisinin toplumda en sık görülen kansızlık nedeni olduğunu söyleyen Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Balçık, “Altta yatan nedenlerin araştırılmasının ardından kansızlığın kökenine yönelik yaklaşım tedavinin en önemli basamağıdır. Bazı hastalarda kansızlık tedavi edilmesine rağmen sıkça tekrarlamakta ve uzun dönemde kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Genç yaştaki kadınlarda demir eksikliği tipi kansızlık özellikle menopoz dönemine kadar sorun oluşturabilmektedir. Demir eksikliği anemisi; halsizlik, yorgunluk, aşırı uyuma isteği veya uykusuzluk, saç dökülmesi, tırnak bozukluğu, kaşıntı, baş ağrısı, baş dönmesi, öğrenme güçlüğü, unutkanlık, çarpıntı, nefes darlığı ve göğüs ağrısı, yutkunma güçlüğü gibi çok sayıda şikâyete neden olabilmektedir. Demir eksikliği anemisi tedavisinde ağızdan haplar, şuruplar ve iğneler kullanılmaktadır” şeklinde konuştu.

TEDAVİNİN TAMAMLANMASI GEREKİYOR

Kansızlığın tekrarlamasının en önemli nedenlerinden birinin tedavinin tamamlanmadan bırakılması olduğunu söyleyen Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir kısım hastada ise demir eksikliğine yönelik tedavi tamamlanmış olmasına rağmen bir süre sonra kansızlık tekrarlamaktadır. Bu durumdaki kişilere kansızlığın uzun süreli olabileceği ve bununla baş etme yöntemleri öğretilmelidir. Hastaya öncelikle diyet konusunda bilgilendirme yapılmalıdır. Et ve et ürünleri demir içeriği açısında en zengin gıdalardır. Bunun yanında kuru baklagiller de demir içeriği zengin gıdalar arasındadır. Tekrarlayan demir eksikliği olan kişiler şikâyetleri tekrar başladığında değil de doktorlarının önerdiği aralıklarla kontrole gitmeli ve ağır kansızlık bulguları gelişmeden erken müdahale ile tedavi edilmelidirler.” (İHA)