EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-01-2021 16:27   Güncelleme : 08-01-2021 16:27

Kalkınmanın yolu kırsaldan geçer

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-2 Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Hibe Programı 10'uncu başvuru çağrısı tanıtım toplantısında konuştu.

Kalkınmanın yolu kırsaldan geçer

"Türkiye'nin kalkınması, kırsalın kalkınmasından geçer" diyen Bakan Pakdemirli, önemli bir hibe programı olan IPARD'da 10'uncu başvuru çağrısı çerçevesinde toplam 125 milyon avro, yani 1 milyar 125 milyon liralık hibe paketi için 15 Şubat'ta başvuruların başlayacağını duyurdu. Bugün nüfusun yaklaşık yüzde 25'inin yaşadığı kırsal alanlarda sürdürülebilir kalkınmanın temel hedef olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli, “Ekonomik Yatırımlar, IPARD, ORKÖY ve Uzman Eller projeleriyle kırsalı dört bir koldan destekliyoruz. Bu projeler sayesinde son 2,5 yıldır toplam 35 bin projeye 3,3 milyar lira destek verdik, kırsalda 104 bin vatandaşımıza istihdam sağladık” dedi.

İŞLETMELERE TAM DESTEK

Kırsalda çok yönlü kalkınmanın esas alınarak yerinde üretim, yerinde işleme, yerinde kalkınmanın amaçlandığını kaydeden Bakan Pakdemirli, bu kapsamda IPARD destekleri ile kırsaldaki üretim zincirinin tüm halkalarının birbirine bağlandığını ifade etti. Pakdemirli, “Bir taraftan süt ve besi çiftliklerine destek verirken, diğer taraftan bu hayvanların hijyenik şartlarda kesildiği mezbahalara, etlerin parçalanıp işlendiği tesislere, sütün peynire, yoğurda dönüştüğü işletmeler de destek oluyoruz” diye konuştu. (İHA)