EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-11-2020 14:25   Güncelleme : 12-11-2020 14:25

İkinci elde durum sıkıntılı

Türkiye’nin dört bir yanında ikinci el araçlardaki yüksek fiyatlar cep yakarken, aracını satan vatandaşlar aynı aracı bir daha alamıyor.

İkinci elde durum sıkıntılı

İkinci el açık oto pazarlarında araç piyasasındaki yüksek fiyatlar hem alıcıları ve hem de satıcıları zor durumda bırakırken, vatandaşlar da pazarlarda otomobillere sadece bakmakla yetiniyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki oto pazarları, korona virüs nedeniyle sıkı tedbirler çerçevesinde faaliyetlerine devam ediyor. Araç satıcıları, satışa çıkarılan araçların piyasayı ciddi bir şekilde etkilediğini belirtirken, alıcı vatandaşlar ise ikinci el otomobillerin, sıfır araçlarla yarıştığını söyledi. Aracını satarak daha iyi bir araç almayı düşünen vatandaşlar ise sattığı aracın haftalar içinde fiyatının atması nedeniyle aynı aracı dahi alamaz duruma geldi.

FIRSATÇILAR KOL GEZİYOR

Satıcılar ikinci el araç fiyatlarının en üst seviyeye ulaştığını belirtti. Oto pazarına yüzlerce aracın geldiğini ancak kimsenin bu günlerde araç almadığını ifade eden otocular, araç fiyatlarının önümüzdeki günlerde düşebileceğini öne sürdü. Herkesin kafasına göre araç fiyatını haftalık artırdığını dile getiren bir araç alıcısı ise sıkıntısını şöyle dile getirdi: “Örneğin 40 bin liraya alınan araç, 50 bine satılıyor. 50 bin liraya alınan araç haftalar içinde 80 bin liraya satılıyor. Bunu biz kendi kendimize yapıyoruz. Araç fiyatlarını çok yüksek görüyorum ama bu şekilde de devam edecek. Bu daha ne kadar devam edecek?” Araçların yüzde yüz kârla satıldığını ifade eden bir diğer alıcı da işin artık fırsatçılığa döndüğünü belirterek, artık fiyatların düşmesi gerektiğini kaydetti. (İHA)