BURSA
Giriş Tarihi : 13-02-2021 08:24   Güncelleme : 13-02-2021 08:24

Hibe değil geri ödemeli kredi desteği istiyoruz

Bursa’nın markası zeytin geçtiğimiz haftalarda yaşanan kar yağışıyla don şoku yaşadı. Zeytin ağaçlarının yanmasıyla çaresizliğe kapılan çiftçi kara kara düşünürken bu durumdan yüzde 90 hasar gören Mudanya Çepni Muhtarı sesimizi duyurmak istiyoruz diyerek çağrı yaptı: “Hibe desteğinden ziyade ürün elde ettikten sonra geri ödemeli 3 yıl ÖTV’li destek vermeleri bizi ayağa kaldırabilir” dedi.

Hibe değil geri ödemeli kredi desteği istiyoruz

Özlem ATAÇ/ÖZEL HABER

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen kar yağışı Bursa’nın marka ürünlerinden zeytine de don şoku yaşattı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 12 derecelere düşmesiyle Mudanya Çepni Mahallesi’nde bulunan zeytin ağaçlarını da büyük oranda etkiledi. Hasar oranlarının yüzde 90 civarında olduğunu belirten Çepni Mahalle Muhtarı Göksel Mete, “Yaklaşık 15 gün önce bir yağış oldu. Soğukluk derecesi yükseldi ve eksilere düştü bu böyle olunca zeytin ağaçları deforme oldu. Kimi zeytin ağaçları sıcaktan yandı diyor ama soğuktan yandı.  Köyde 12 bin dönümlük zeytin ağaçlarımız var hasar oranımız yaklaşık yüzde 90. Yaklaşık 3-4 sene verim alamayacağız” diye yakındı.

SESİMİZİ DUYSUNLAR

Seslerini duyurmak istediklerini belirten Mete, “Devletimizden bize sahip çıkmasını bekliyoruz.  Üreticiye kredi desteği verilmesini istiyoruz. Üretimde destekten ziyade geri dönüşümlü destek vermeleri bizi ayağa kaldırabilir.3 yıl ÖTV’li ve üretim elde ettikten sonra bir kredi imkanı sağlarlarsa bize en büyük desteği sağlamış olurlar. Hibe desteği gibi destekler bize çok yararlı olacak gibi bir destek değil. Bize versinler geri alsınlar parasını. Ancak bu şekilde zeytinlerimizi ve üretimimizi kurtarabiliriz” dedi.