GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-10-2020 10:18   Güncelleme : 06-10-2020 10:18

GIDALAR HAKKINDA ATIP TUTANLAR CEZASIZ KALMAYACAK

TBMM Genel Kurulu’nda, tarım ve gıda alanında düzenlemeler içeren torba teklifin görüşmelerine Çarşamba günü başlanacak.

GIDALAR HAKKINDA ATIP TUTANLAR CEZASIZ KALMAYACAK

Yeni yasama yılı çalışmalarına 1 Ekim’de başlayan TBMM Genel Kurulu’nda, tarım ve gıda alanında düzenlemeler içeren torba teklifin görüşmelerine Çarşamba günü başlanacak. Teklifin en önemli maddelerinden birisi; gıda konusunda uzman olmamasına rağmen açıklamalarıyla gıdalara ilişkin tartışma yaratan isimlere para ceza verilmesi…

TBMM Genel Kurulu’nda gıda ve tarım alanlarında önemli değişiklikler içeren torba teklifin görüşülmesine, Çarşamba günü başlanacak.

Gıdalar hakkında bilimsel dayanağı olmayan iddiaların sahipleri cezalandırılacak

Tarım alanlarının daralmasına neden olan hobi bahçelerine çeki-düzen verilmesini öngören teklifin, en önemli maddelerinden birisi, gıdalarla ilgili bilimsel dayanağı olmadan “yanıltıcı yayın” yapan veya “korku ve güvensizlik” oluşturanlara ceza verilmesini içeriyor.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, gıda konularında uzman olmadan yanıltıcı bilgi verenlere 20 bin ila 50 bin lira arasında para cezası uygulanacak.

Hobi bahçeleri düzenlemesi

Torba teklifle, tarım ve orman arazileri bölünerek ruhsatsız hobi bahçelerinin kurulması yasaklanıyor. Teklif yasalaştığında valiliklerce hobi bahçeleri üzerinde tespit yapılacak. Ruhsatsız bahçelerin sahiplerine metrekare başına 10 lira ceza kesilecek. Buraların eski haline döndürülmesi için sahiplerine 1 ay süre verilecek. İzinsiz hobi bahçeleri kaldırılmazsa ayrıca metrekare başına 30 lira ceza kesilecek.

Sahiplerinin kaldırmadığı yapılar belediyelerce yıkılıp masrafı tazmin edilecek. Belediyelerin yıkmadığı hobi bahçelerini bakanlık yıktıracak.

Teklif yasalaştığında, makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi, alkol üretimi ve satışı da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetimine alınacak. (gidahatti.com)