BURSA
Giriş Tarihi : 03-10-2020 10:07   Güncelleme : 03-10-2020 10:21

Filmde ehli sanat

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve Bursa ticaret ve Sanayi Odası'nın destekleriyle Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Yed-i Velayet Kısa Film Festivalinin ödül ve final gecesi BTSO Binası'nda yapıldı.

Filmde ehli sanat

Ufuk IRGAŞ-Mustafa TANITAN

Sunuculuğunu Zeki Şen'in yaptığı tanıtım, gösteri ve ödül törenine Vali Yakup Canpolat, Kültür ve Turizm Bakan yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yıldız, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Ehli Sanat ve Sinema ve Kültür Derneği Başkanı Eda Sürmeli ve çok sayıda sinema ve film tutkunu katıldı.

BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN

Belediye Başkan Yardımcısı, BTSO Başkanı, Vali ve Kültür ve Turizm Bakan yardımcısının günün önem ve anlamını içeren konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali Proje Tasarımcısı ve Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneği Başkanı Eda Sürmeli yaptığı konuşmada,  "Değerli protokol sanatçı ve sinema ile film seven dostlarım ve sevgili davetliler. Ödül, gösteri ve tanıtım toplantımıza hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz. Bugün burada Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve BTSO'nun ev sahipliğinde 688 eser arasında ödüle layık görülen 11 sinemacının ödül törenini gerçekleştireceğiz. Bursa merkez BTSO Binası Yenişehir, Gölyazı, Cumalıkızık, Tuz gölü ve Dağ Yenice de çekimleri yapılan ve Farklı formatı ve içeriği ile birçok ilki bünyesinde barındıran festivalimiz, Türkiye'de 63 yurt dışında 25 üniversiteyle çıktığımız, 2 kategorideki yarışmalarla başladı. Genç sinemacıları, verdiğimiz temalar hakkında açtığımız senaryo yarışmasına ve insani değerleri yücelten kısa filmlerin yarışacağı kısa film yarışmasına davet ettik. Bu yılki tematik senaryo yarışmamızda Şiir'den Şuur'a başlığı ile 7 büyük şahsiyetin öğretisini sinema yoluyla anlatmayı seçtik. Yedinci festivalimizin temalarını; Fuzuli, Nesimi, Yusuf Has Hacip, Mevlana Celaleddin Rumi, Yunus Emre, Süleyman Çelebi ve Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy olarak belirledik. 1 Haziran dada senaryo yarışmamızı tamamlayarak korona virüs nedeniyle Yunuseli havaalanında gösterimini gerçekleştirdik. 7 büyük şahsiyetin öğretilerini konu alan senaryolardan her bir tema için jüri heyetimizle birlikte bir birinci belirledik ve en iyi 7 senaryoyu belirledik ve az sonrada dereceye girenlere ödüllerini takdim edeceğiz. Bursa ticaret ve sanayi odasının 11 ödül karşılığı 36.500 Lira tutan katkılarından dolayı Başkan ve  yönetimine teşekkür ediyor, yarışmalarda dereceye giren geç yetenekleri de tebrik ediyor, emeği geçenlere de teşekkür ediyorum" dedi.