BURSA
Giriş Tarihi : 07-04-2021 08:27   Güncelleme : 07-04-2021 08:27

Fatih Helvacı

Kalite ve doğal özelliği ile adını ülke sınırları dışında dahi duyurmayı başaran Fatih Helvacı’nın 4. kuşak işletmecisi Hakan Helvacı ile geçmişten günümüze birçok konuyu ele aldığımız, katkısız ve doğal ürünlerin sırrını ve kalitesini konuştuğumuz bir röportaj gerçekleştirdik.

Fatih Helvacı

Özkan YILDIRIM

Hakan Bey, öncelikle sizi tanımak isteriz sizi Bursa'da birçok kesim birçok kişi  tanıyor ama okuyucularımız içinde kısaca sizi tanıyarak isterseniz röportajımıza başlayalım sonrasında Fatih Helvacı’nın kuruluşu ve bugünlere geliş süreci ile de ilgili bizlere bilgi verirseniz sevinirim.

DÖRDÜNCÜ KUŞAK TEMSİLCİSİYİZ

Öncelikle bizlere böylesine güzel bir fırsat tanımış olduğunuzdan dolayı ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum. Çukurhan Fatih Helvacı tabii az önce de söylemiş olduğunuz gibi 4 kuşak öncesine varıyor. 1935 yılında dedemin babası Hasan Tahsin Helvacı tarafından kurulmuştur. Daha sonrasında Dedem Süleyman Sami Helvacı geçiyor , daha sonra  ondan Babam Fatih Helvacı'ya ve son olarak da meslekteki 4. nesil olarak  ben Hakan Helvacı ve kardeşim Ferhat Cenk Helvacı olarak devam ediyoruz çalışmalarımıza.

TAMAMEN DOĞAL, TAMAMEN  KATKISIZ VE ORGANİK

Hakan Bey. Tabii sizin tarihi bir işletme  olmanızın yanı sıra ürünlerin doğal olması, katkısız olması helvalarınızın  Bursalılar tarafından yoğun bir şekilde  tüketiliyor olması gözlerden kaçmıyor. Peki bunun sırrı ne bu lezzetin bu güzelliğin ortaya çıkmasındaki sır ne?

İşin sırrı elbette en öncelikli sırrımız doğal olması, üretimini kendimiz  yapıyoruz. Sade helvamız  var Antep fıstıklı helvamız var, tahin de kendini  imalatımız. Susam yağımız, Çörekotu yağımız ,Hindistan cevizi yağlarımız, keten tohumu yağlarımız hepsi bütün yağlarımız organiktir patenti de kendimize aittir.

İmalatımız Uluyol'da, ayrıca satış anlamında dükkanımız Okçular Çarşısı'nda Çukurhan’da bulunmaktadır. İlerleyen süreçte elbette şubelerimizi  arttırma  yönünde planlarımız projemiz  var. Fakat  biliyorsunuz her şey kısmet ama bizim aklımızda böyle bir hedefimiz var.

ŞİMDİDEN HAYIRLI RAMAZANLAR

Ramazan ayına da az bir zaman kaldı. Ramazan'ın en büyük lezzetlerinden biriyiz taş değirmenden sıcak sıcak tahin  veriyoruz. Helvamızı zaten tadan bir daha geliyor. Yumuşacık lezzetiyle gerçekten damakta çok güzel bir tat bırakıyor kesinlikle içerisinde hiçbir etken madde yok. Sadece tahin var toz şeker var. Başka hiçbir şey kesinlikle bulunmuyor. İşte yavaş yavaş Ramazan ayıda kış aylarına doğru gelmeye başladı biliyorsunuz.

BU AYIN DEĞİŞMEYEN LEZZETİ

  Bu bağlamda Ramazan'ın değişmez lezzeti tahin helvası, tahini ve diğer ürünlerimizle bizde Çukurhan’da bütün Bursalıları işyerimize,dükkanımıza  bekliyoruz. Buradan ayrıca sırası gelmişken ,herkese yaklaşmakta olan Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını sonrasında inşallah gelmekte olan   Ramazan Bayramlarını da şimdiden  kutlamak istiyorum.

Süper marketlerde AVM'lerde birçok yerde tahin helvaları  raflarda paketlenmiş bir şekilde müşteri bekliyor. Tabii uzun süre raflarda durduğu için insanlar tahin helvasının gerçek tadını alamıyorlar değil mi? Hakan Bey.

Kesinlikle öyle. Ben paketlenmiş helvaya karşıyım, paketlenmiş helvanın  içine katkı maddesi koyuyorlar raflarda uzun müddet dayansınlar diye. Katkı maddesi koymak zorunda kalıyorlar aslında. Ve o paketler  aylarca rafta kalıyor müşteri bekliyor. Bu ürünler rafta bozulmaz belki ama yağlarını saldıklarından kıvamını kaybederler. Sonuç itibarıyla tüketildiğinde de insanlar helva lezzetini bulamamış oluyorlar.

BİR DENEYEN BİR DAHA AYRILAMIYOR

Bu yüzden biz  yüzde 100 susamdan üretilen helvalarımızı buradan bütün halkımıza önermek istiyorum. Kesinlikle bizim burada paketlenme gibi bir tasarrufumuz yok, her gün günlük olarak taze taze üretmiş olduğumuz ürünleri halkımıza sunuyoruz ve de biraz önce söylemiş olduğum gibi çok uzun süreli aylarca dayanabilen raf ömrü olan paketlenmiş helvalarla bizim yapmış olduğumuz günlük helvalar arasında dağlar kadar fark var. Zaten insanlarımız bir kere tattığın da sonrasında genellikle bize  tercih ediyorlar. Bu manada gerçekten Bursalılar bizim tadımızı lezzetimizi 1935 yılından bu zamana 86 yıldır biliyorlar değişmeyen lezzet değişmeyen hizmet anlayışıyla Bursalılara hizmet vermeyi sürdürüyoruz.

Son olarak buradan başta Bursa'da yaşayan hemşerilerim olmak üzere ülke genelinde ki 83 milyon insanımıza Bursa'dan Okçular Çarşısı'ndaki Çukurhan’dan sevgilerimi selamlarımı göndermek istiyorum.

BURSA  İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ BİR LEZZET

1 asra yaklaşan  lezzetiyle  bu anlamda Bursa'nın en eski işletmelerinden olan doğal üretimi ve günlük taze sunumlarıyla insanların gönüllerini fetheden daha ağzınıza  aldığınızda dağılma özelliği ile damakta yoğun bir lezzet hissiyatı uyandıran ,güzel helva çeşitlerinin yanı sıra susam yağı başta olmak üzere daha bir çok güzel lezzetleri Bursalılarla  buluşturmaya devam eden Bursa’mızın ve ülkemizin en eski lezzetlerinden olan  Çukurhan Fatih  Helvacı’nın  dördüncü kuşak işletmecisi Sayın Hakan Helvacı’ya değerli babası sayın Fatih Helvacı’ya  çalışmalarında başarılar diliyoruz.

FABRİKA

Adres

Uluyol Sezen sok. No:24

Osmangazi / BURSA

Telefon

0224 253 10 82