BURSA
Giriş Tarihi : 08-01-2021 08:53   Güncelleme : 08-01-2021 08:58

ESNAF VE SANATKÂR BU ÜLKENİN TEMEL DİREĞİDİR

1944 yılında Çaykara’da doğan, 1958 yılında göç ederek Bursa'ya yerleşen mesleğinde Bursa'da çalışarak öne çıkan 52 yıldır Bursa Lokantacılar Odası Başkanlığını ve 27 yıldır da Bursa Esnaf Odaları Birliği Başkanlığını yürütmekte olan girmiş olduğu her seçimi kazanarak bu bağlamda ulaşılması güç bir rekora imza atan Sayın Arif Tak ile güncel konuların olduğu kadar birçok merak edilen konuyu da masaya yatırdığımız özel bir  röportaj gerçekleştirdik.

ESNAF VE SANATKÂR BU ÜLKENİN TEMEL DİREĞİDİR

Özkan YILDIRIM

Öncelikle Başkanım, sizinle  tekrardan bir araya gelmiş olmanın sevincini yaşamaktayız. Tabii sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz, bu manada esnafta sıkıntılar yaşamakta son 10-11 aylık süreçte. Bu süreçle ,beklentilerinizle ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?

ALLAH, 2020 YILI GİBİ BİR YIL YAŞATMASIN DİYE DUA EDİYORUM

Öncelikle ben Allah'a dua ediyorum kimseye esnafımıza, sanatkarımıza, Türkiye'ye dünyaya 2020 yılı gibi bir yıl yaşatmasın. Önemli bir noktadan geçiyoruz bu zaman zaman bakıyoruz  iyiye gidiyor, zaman zaman daha kötü oluyor inişler çıkışlar oluyor bu süreçte. Tabii biz esnaf ve sanatkarı temsil ediyoruz esnafın sanatkarın yerinde olmak durumundayız hep birlikte çalışma yapmak durumundayız. Benim bir sözüm var “esnaf ve sanatkara hizmet etmek ibadet kadar kutsaldır” bunu hep söylerim. Esnaf ,sanatkar kimseden destek almadan kendi imkânlarıyla kendi hüneri ile kendi alın teri ile emeği ile geçimini sağlamaya çalışan bir kesim. Ayrıca Devletine karşı olan görevlerini de yerine getiriyor. Tabii bu konu yaklaşık 11 aydır bozuldu bu sistem bozuldu konular çok sıkıntıya girdi. Günlük  nafakasını kazanamıyor, alışverişini yapamıyor, para kazanamıyor, kazanamadığı için ödeyemiyor. Bir kilitlenme oldu bu kenetlenme tabii bütün dünyanın meselesi. Avrupa'nın meselesi herkesin meselesi. Odalar Birliği olarak ,odalarımız olarak ,kurumlar olarak ne yapabiliriz diye düşündük. Ama baktık ki elimizde bir şey yok, yapacak bir şey de yok, hükümetimize bel bağladık ,hükümetimiz el atar esnaf ve sanatkara hizmet eder yıllardan beri hep devletimiz aldı biraz da biz destek alalım destek alalım diye düşündük.

KREDİLER ÇOK GÜZELDİ ÇOK UYGUNDU AMA

Krediler konusunda çok güzel hizmet etti bize hükümet bu konuda hiçbir şikayetimiz yok. Faizleri düşük, para bol hizmet olabildiğince güzel geçti. Ama günler geçtikçe alınan kredilerin ödemeleri geldi, geri dönüşte sıkıntılar yaşıyoruz. Kişi almış krediyi kullanmış vadesi gelmiş para yok!!  Hiçbir şekilde çarklar dönmüyor. Dolayısı ile şimdi geldiğimiz nokta çok daha sıkıntılı bir nokta, bu noktayı nasıl atlatacağız. Şimdi insanlar aldığı parayı ödeyemedi. Dolayısıyla bir “ Kırmızı kalem” çekildi o kişilere. Bundan sonrada  kredi alamayacaklar ne yapacaklar bu insanlar. Mesela benim iki tane dükkanım var, ikisi de kapalı şu an, bir ara çalıştık, şimdi tekrardan kapandı. Dolayısıyla benim borcum varsa nasıl ödeyeceğim çark dönmediği için para kazanamadığımız için çarkın dönmesi mümkün değil para kazanmamız da mümkün değil. Dolayısıyla hep düşünüyorum benim tamam kira gelirlerim var vesaire idare etmeye çalışıyorum, ama diğer insanlar esnaf ne yapacak şimdi Lokantacılar en büyük sıkıntıyı  çeken kesim, ondan sonra işte Kahveciler var düğün salonları var, masaj salonları var, kıraathaneler, çay bahçeleri gibi 7-8  meslek grup var. Bir bakıyorsun dükkan kapalı geçim maalesef yok bu sefer çark tersine dönmeye başladı. Kredi de alamıyorlar zaten kırmızı yemiş ,kalem çekmişler üstlerine. Kırmızı kalem yemeyenler yine kredi alabiliyorlar ,para sıkıntısı çekmiyorlar ama en çok sıkıntıyı çeken bunların  içerisinde Lokantacılar başta geliyor Kahveciler kıraathaneciler düğün salonları en büyük sıkıntı çeken  grup. Ümidimizi kaybetmeyelim İnşallah düzelecek diye temenni ediyoruz ama Ocak sonuna kadar bir şey bekleme durumumuz yok gibi geliyor bana.

DESTEK PAKETİ UMDUĞUMUZ GİBİ ÇIKMADI

En son devletimizin 3 aylık zarfında esnafımızı destekleme projesi beklediğimiz gibi çıkmadı bunu net söyleyebilirim. Bizim beklentimiz ve her yerde söylemiş olduğum gibi biz bir tespit yapmıştık. Bizim yanımızda çalışan elemanlarımıza para verilmesi yanımızda çalışan insanların 3 ay için söylüyorum bunların paralarını asgari ücretten verin, onun yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu primlerini ödeyin ve kira ile işyeri çalıştıranların kiralarını 3 ay boyunca verin diye düşündük. Ama bu böyle olmadı. Mesela ben 10.000 küsur lira kira veriyorum. Şimdi 750 lira destek sağlıyorlar bu  çok düşük. Bu da toplamda bir şey ifade etmiyor o az önce söylemiş olduğum üç madde en azından yerine getirilseydi çok iyi olacaktı. Hatta bazıları doğalgaz, elektrik, su parası verilsin  yeter demişti. Tabii bu arada Devletinde gücü anca bu kadar. Yetmeyebiliyor, sonuçta memuru var, emeklisi var, hastası var, güvenlik kuvvetleri var, eğitim var vesaire bir çok kalem var. Hepsinin yapılması lazım bunlar da hepsi tabii para bekliyor. Dolayısıyla bu noktaya geldik. Bekliyoruz, ama biraz daha mutlaka milletimizin ayrıca tasarruf yoluna gitmesi lazım, israf halen daha da artarak devam ediyor ,mutlaka bu sıkıntılı süreçte bu israftan kurtulmamız  lazım bakıyorsunuz. 83 milyonluk  Türkiye'de 81 milyon akıllı telefon var ,bu zenginlik nereden geliyor. Ben fakirlikle büyüdüm Allah'a şükrediyorum çalıştık, çabaladık, kendi geçimimizi sağladık ama herkes bunu yapamaz olmaz dayanamaz. Bakıyorum şimdi insanlar gidiyor fırına  ekmek alacak 2 tane ekmek lazım 3 tane 4 tane alıyor. Yiyemediği zaman çöpe atıyor , bazıları da hayvanlar yesin diye direklere vesaire asıyor. Fakat  israf olmuş oluyor giysi öyle ,ayakkabı öyle, her şey öyle, nasıl alışılmışsa ekmeğinde de ,suyunda da, giyiminde de, ayakkabısında da aynı şeyi yapıyor maalesef bu da tabii çok büyük sıkıntı. Bu sıkıntılı sürecin bu israf anlamında yanlış gidişata bir set çekmesini bekliyorum.

PANDEMİ SÜRECİ  İSRAFTAN  KURTULMAMIZA VESİLE OLMALI

Bu  pandemi, salgın tabii bir afet yalnız Türkiye, Bursa etkilenmiyor bütün dünya etkileniyor. Bu süreçte millet olarak ayakta duracağız. Birbirimize sahip çıkacağız tasarruf yapacağız bunları Esnaf, Sanatkarlar için söylüyorum ve geçimimizi sağlamaya devam edeceğiz. Başka çaremiz de yok. 2021'in ilk günlerini yaşıyoruz, 2021'de İnşallah ikinci altı ay da tam düzelebiliriz diye bir ümit var gibi gözüküyor ama ilk 6 ayda sıkıntılar devam edecek gibi. Herkes  elinden gelen gayreti göstersin kimseye muhtaç olmadan kimseye mahçup  olmadan herkes kendi bütçesini ayarlasın ,sıkıntılı yerlerde hükümetimiz yanınızda öğle hissediyoruz. Hükümetimiz elinden geldiği kadar yardımcı olacak diye düşünüyorum şu ana kadar oldu mu diye soracak olursanız kredilerde gerçekten oldular beklediğimiz bu son destek paketi her şeye rağmen teşekkür ediyoruz ama pek umduğumuz gibi olmadı. Biz biraz daha zengin bir paket bekliyorduk en azından dükkanı kapanmış olanlara biner lira ikişer bin lira bir para verilebilseydi ,çalışan kişiler bakımından. Bu da  yeterli olacaktı ama maalesef bu beklediğimiz olmadı. Sonuçta esnaf Türkiye'de hiç kimseye yük olmadan Devletine yük olmadan çalışan ,geçimini sağlayan, ailesinin geçimini sağlayan esnaflarımız sanatkarlarımız mevcut bu insanları mutlaka ayakta tutmamız lazım. Bunlar tökezlerse , devrilirse herkes zarar görür. Netice olarak pek iyi gözükmüyor mutlaka esnafları, sanatkarları ayakta tutarak, bu sıkıntılı süreci  kazasız belasız atlatmamız lazım. İnşallah hep birlikte memleketimizi ayağa kaldıracağız, hep birlikte olacağız birlik beraberlik noktasında çok önemli görevler düşüyor bizlere bu birlik meselesinde birlik beraberlik meselesinde en güzel çalışmayı Esnaf ,Sanatkarlar yapıyor emin olun biraz önce söyledim memleketin temel direği esnaf ,Sanatkarlardır. Yani bunlar olmazsa şöyle düşünün esnafta sanatkarı  dışarı bir tarafa çekin ne kalır geriye kim kalır?  Memurun, çalışanın, ziraatcin, emeklin herkes bir şeyler alıyor. 1.983.000 esnaf-sanatkar var Türkiye'de bunların 372 bini bayan, bayanların  bayağı bir ağırlığı var. Bayanların olması çok büyük bir disiplin getiriyor, bayanlar olduğu zaman onların değdiği yerde bereket oluyor ,saygı oluyor, aldatmaca, hile, vesaire olmuyor. 372 bin  kişi tabii büyük rakam inşallah bu da çoğalacak diye tahmin ediyorum.

ENGELLEMELERE RAĞMEN ÇOK GÜZEL OLACAK

Peki Başkanım sizi yakalamışken Kestel'deki Sanayi Sitesi ile ilgili gelişmeleri de sormak isteriz, gelişmeler ne yönde.

Orada da çok güzel gelişmeler oluyor. Gelişme şöyle; Orasının üstyapı ihalesi hazırlanıyor önümüzdeki günlerde göreceksiniz. Orada bize Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank  bakanımız buradaydı 75 milyonluk faizsiz kredi temin etti.  Burada bizim kooperatifimiz var çalışıyor bu işleri takip ediyor. Bir sıkıntı yok. Bir tek sıkıntımız zaman kaybetmemiz bu işe girsek yarım saatimizi  alır burada bize zamanında akademik odalar  olsun o zamanın Chp  başkanları olsun engellemeleriyle  7 yılımıza mal oldu ,o süreçte Tabii TOKİ çok kuvvetliydi çok güzel  ortak bir çalışma yapılabilirdi. O zamandan bu zamana ülke genelinde de çok olaylar oldu biliyorsunuz. Bu takvimin tabii Ne zaman biteceği ile ilgili bir şey  bilemiyorum ama parayı bol bulabilirsek 2-3 senede toparlanır diye gözüküyor. Mühim olan olması tabii , oranın metresini 20 liraya mal etmiştik  zamanında şimdi metrekaresi 600 lira kadar olmuş. Çok güzel değer kazanmış oldu o arazide tek sıkıntımız işte dediğim gibi engellemeler ile karşılaşmanız mahkemeler vesaire çok uzun sürdü 16 mahkemeye girdik 7 yıl sürdü bu süreç. Oraya para yatıran kimse geri almasın parasını arazi  çok değerlendi proje bittiğinde çok daha güzel olacak.

PANDEMİSİZ GÜZEL BİR YIL DİLİYORUM

Son olarak neler eklemek  isterseniz başkanım, röportajımızın  sonuna yaklaşırken?

2021 yılının ilk haftasındayız ama dediğim gibi bu pandemi süreci 2020 kötü geçti, en başında söylemiş olduğum gibi 2020 gibi bir yıl Allah bir daha yaşatmasın bizlere, inşallah 2021'den ümitliyiz. Halkımıza olsun, bütün esnaf kardeşlerime sanatkarlar kardeşlerime  güzel  bir yeni yıl dilemek istiyorum. Bu anlamda Allah'ıma dualar ediyorum.