BURSA
Giriş Tarihi : 05-01-2021 11:48   Güncelleme : 05-01-2021 11:48

ERKUNT TRAKTÖR

Yerli ve milli traktörümüz Erkunt Traktör’ün Mustafakemalpaşa ve Karacabey  servisliğinin yanı sıra Marmara Bölgesi genelinde de sorunları giderme anlamında sorumlulukları bulunan Dağlı Traktör’ün sahibi ve işletmecileri Mustafa Dağlı ve oğulları Özcan ve Özkan Dağlı ile birçok konuyu masaya yatırdığımız “Erkunt Traktör”ü  tanıttığımız keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

ERKUNT TRAKTÖR

 Özkan YILDIRIM

Özcan Bey, öncelikle istersen seni tanıyarak başlayalım röportajımıza, kendini bizlere ve okuyucularımıza  tanıtır mısın?

HEM OKUDUM HEM ÇALIŞTIM

Bizlere  öncelikle böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız ve Bursa'dan buralara kadar geldiğiniz için ben de sizlere  teşekkür etmek isterim.1989 yılında Mustafakemalpaşa ilçemizin Doğancı köyünde doğdum. Babamın  bu mesleğe girişi  1970'lere dek uzanmaktadır. İlk iş yerini merkezdeki ufak Sanayi Sitesi'nde 1981 yılında açmış, sonra 1982'de  buraya geçmiş. 1986 yılından itibaren 2002 yılına kadar “Steyr”  yetkili servisliğini yapmış. 2006 yılında da Erkunt Traktör’e geçiş yapılmış. O zamanlar tabii Erkunt markası bilindik bir marka değildi, biz o zaman onun servisliğini aldık. Ben ayrıca Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı  mezunuyum. 2 yıllığı bitirdikten sonra 4 yıllık Açık öğretimden İşletmeyi de bitirdim. Hem bu işe devam ettim hem de üniversite eğitimi tamamlamış oldum. “Erkunt Traktör” olarak sıçrama olayımız 2012-2013 yıllarında oldu.2006-2012 yıllarına kadar genelde Erkunt traktörün tanıtımı ile geçti sonrasında tabi 2012 ile birlikte sıçrama gerçekleştirildi. Erkunt Traktör şu anda Türkiye piyasasında 3. ile 4. arasında bir yer edindi kendisine, 350'ye yakın Türkiye çapında yetkili servis ağı bulunmaktadır. Biz Mustafakemalpaşa yetkili servisi olmakla birlikte yakınımızdaki Karacabey’in de  yetkili servisiyiz. Hatta  Marmara Bölgesi'nde de yani birinci  bölge diye adlandırılan bu bölgede çözülemeyen problemlerin de çözüm ortağıyız, bu bölgeden sorumluyuz bu bölgenin yetkili servisiyiz. Sahada 3 aracımızla anında müdahale edebiliyoruz.

YARIM ASRA BİR KALDI

Mustafa Ustam şimdide sizi  tanıyabilir miyiz acaba?

1959, Mustafakemalpaşa-Doğancı köy doğumluyum.1972 yılında bu işte çıraklığa başladım, ve  geldik bugünlere 15 seneden beri hem büyük oğlum Özcan'la ,hem de küçük oğlum Özkan'la birlikte çalışıyoruz. Aşağı yukarı bu mesleğe girişim seneye 50 sene olacak yani yarım asır, dile kolay bizim çalışmamızı,çalışma sistemlerimizi, yapmış olduğumuz ,vermiş olduğumuz hizmeti bütün Mustafakemalpaşa’daki Çiftçiler ,Karacabey'deki Çiftçiler Hatta Marmara bölgesindeki Çiftçiler bilirler. Çünkü onlara da az önce oğlumun da söylemiş olduğu gibi genel anlamda çözülemeyen problemleri çözüm ortağı olan bölgenin yetkili servisiyiz.

YENİ MODELLERİMİZ ÇOK BEĞENİLİYOR

Peki Özcan Ustam ,  bizlere modellerinizle  ilgili bilgi verir misiniz?

Şu an yeni bu sene üretmeye başladığımız  125 Hasret ve 130 kuvvet modellerimiz bu sene çok gözde. 2012 yılında 90 ve 110 serisi olarak elektronik serisine geçişimiz var zaten 60-70 meyveci çiftçilerimiz için serilerimizde mevcut sonrasında tabii 125-130’la  segmenti arttırıyoruz.Ama elbette bu zamanla olan bir şey sonuç itibarıyla Erkunt daha yeni bir firma benim tabii güç anlamında da bir güç gerektiriyor , yavaş yavaş güzel bir ivme ile bugünlere geldik. 90 beygir ile 130 beygir arasında comonreil sistemli olan, enjeksiyonlu sistem yeni nesil çevreci traktörlerimiz mevcut.

Yeni  traktör arayışında olan çiftçilerimize  Erkunt Traktörleri  önerir misiniz?

FİYAT, YEDEK PARÇA, SERVİS, YAKIT AVANTAJLARI HEPSİ ERKUNT TRAKTÖR’DE

Kesinlikle öneririm. Tabii yerli olması Türk Malı olması yedek parça açısından da büyük avantaj fabrikanın yedek parçaları baştan Adapazarı'na gidiyor. Oradan da bize geliyorlar yedek parça alanımız var zaten bizim burada üst katımızda. Kesinlikle çiftçimizin traktörünü yatırmak istemiyoruz. Erkunt Traktör olarak en öncelikli amacımız çiftçinin traktörünün  tarlada kalmaması, devamlı yürümesi,çalışması. Bu anlamda yedek parça anlamında bu konuları çok önem gösteriyoruz, fiyat anlamında da elbette çiftçimize öneriyoruz, diğer yabancı ürünlerine göre nereden baksanız yarı yarıya fiyatımız daha makul işte bunun yanı sıra daha önce söylemiş olduğum gibi yedek parçanın anında bulunması konusunda olsun bu da çok büyük bir avantaj. Yabancı ürünlerde yabancı markalar da parçaların yurt dışından gelmesi vesaire bazı zaman aylarca, bazı durumlarda  beş altı ayı bulan beklemeler dahi olabiliyor ama bizim Erkunt Traktör’de bu durum kesinlikle yaşanmamaktadır. Böyle bir avantajı var aynı zamanda yakıt olarak da traktörlerimizin diğer yabancı traktörlere göre yakıt anlamında da avantajlı olduğunu söylemek istiyorum. Fiyat anlamında da yarı yarıya avantajlı yedek parça anlamda da avantajlı o yüzden kesinlikle çiftçimize bu yerli malı olan Erkunt Traktör’lerini  öneriyoruz. 2006 yılında traktör üretmeye başladık ,tanıttık bugünlere geldik ve şu an çiftçimizden gerçekten güzel bir teveccüh görmekteyiz. Garanti kapsamında traktör arıza yaptığında bir  telefon etmesi yeterli oluyor çiftçimizin. Hemen biz onların ayağına kadar gidip malzememiz varsa anında işlerini görüyoruz.

ZAMAN VE PARA İSRAFINA SON

Ayrıca yedek parça bilgisayar kataloğumuz var traktörün ruhsatından girip hiç kimse görmeden müşteri fabrika aradaki parçacılar servisten sorumlu bölge müdürümüz o parçayı oynadıktan sonra yedek parça sistemine düşüyor. Hemen bize geri dönmüş oluyor. Böyle kolaylığımız  var .Ayrıca malzeme depomuzda da bir parçanın azalması durumunda  hemen siparişini veriyoruz. Yetkili servis çalışmalarını yürütebilmek için yedek parça stoku çok önemli ve de biz Dağlı  traktör olarak burada bu konulara çok önem gösteriyoruz. Biz de büyük bir arıza olması durumunda bile traktör en fazla ama en fazla iki ya da üç gün yatar, bu durum yabancı traktörlerde   aylarla ifade edilir. Çünkü parçaların  gelmesi vesaire çok büyük zaman alıyor.

Biz Erkunt  traktör olarak diğer firmalarla yakıt, fiyat, yedek parça, bulunabilirlik anlamında da yarışabilecek durumdayız ,birçok konuda onlardan daha üstün olduğumuzu kesinlikle söyleyebilirim.

Şimdi de Mustafakemalpaşa’da yarım asra yakındır traktör ustalığı yapan Mustafa Ustamızın küçük oğlu Özkan'ı tanıyalım?

'DAĞLI TRAKTÖR' OLARAK DERECEYE GİRDİK

1992 doğumluyum, ilkokuldan beri hem babama ,hem ağabeyime yardımcı oluyorum Ayrıca liseye devam etmekteyim. Benim hem ustalık belgem, hem de Usta öğreticilik belgem mevcut. Ayrıca işyerimiz TSE standartlarına uygundur. Erkunt Traktör’ün işyerimiz  Marmara bölgesinin 2016 ve 2017 yıllarında Marmara bölge birincisi ve Türkiye çapında da 25 servis arasında 5. servisi seçildiğimizi hatırlatmak isterim.

Çiftçilerimiz  yabancı traktörleri niçin tercih etmemeliler  Özcan Ustam?

Çiftçimizin yabancı markaları tercih edip aylarca  sanayide traktörlerin yatmaması için,bir kucak dolu para harcamamaları için, yerli malı olan parça bakımından, servis bakımından  çok iyi durumda olan yakıt anlamında da avantajlı olan “Erkut Traktör”ü tercih etmeleri onların kesinlikle yararına olacaktır.

GELSİNLER DANIŞSINLAR

Mutlaka Mustafakemalpaşa'da bulunan yetkili servisimize kendilerini beklediğimizi ,ayrıca son olarak eklemek istiyorum. Gelsinler bizlere danışsınlar, illaki traktörlerimizden  almalarına gerek  yok, kafalarındaki yerli mi olsun yabancımı olsun babında olacak soruları sorsunlar, aydınlansınlar  yerli traktörümüzün artılarını ,yabancıların artılarını eksilerini öğrensinler sonra karar versinler.Son olarak daha  yeni girmiş olduğumuz yeni yılda  pandeminin etkilerinin sona ermesini ve elbette çiftçilerimize de  bereketli yıllar dilemek istiyorum.

 

İletişim Bilgileri:

Yunus Emre Mahallesi ,   64 nolu sokak,  No: 14

Mustafakemalpaşa Küçük Sanayi

Tel: 0 224 618 15 32

Gsm:0 537 703 81 98

 Mustafakemalpaşa/ Bursa