GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-10-2020 09:17   Güncelleme : 06-10-2020 09:17

Enis Çetin ile yüz yüze..

Mustafakemalpaşa’da sektörünün öncü kuruluşlarından olan Bugem Mühendislik Hizmetleri ve Doğalgaz’ın kurucusu ve sahibi Enis Çetin ile  firma kuruluş öncesi,  kuruluşu ve bugünlere geliş sürecini konuştuk.

Enis Çetin ile yüz yüze..

Özkan YILDIRIM/Gökhan GÜNDOĞDU

  •    Öncelikle Enis bey  bizleri, ekibimizi bu güzel kurumunuzda konuk edip ağırladığınız için teşekkür etmek istiyorum. Sizi tanıyarak isterseniz yavaş yavaş röportajımıza  başlayalım?


14 YILDIR  HİZMET VERİYORUZ..

Elbette, memnuniyetle.1979 Güllüce Mustafakemalpaşa doğumluyum. Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğdum, hayatım  gençlik çağıma kadar çiftçilikle geçti. Ondan sonra ben okumak istedim , Malatya İnönü Üniversitesini kazandım bölüm birincisi oldum, bölüm birincilerine o zamanlar bazı haklar veriliyordu bende  Niğde Üniversitesi Makine Mühendisliğine geçiş yaptım. Geçen yıl da Uludağ üniversitesinde işletme üzerine yüksek lisansımı tamamladım. Niğde Üniversitesinden mezun olduktan sonra, Bursa-Nevşehir ve  Aksaray’da bir kaç fabrikada çalıştım. Askerlik dönüşü kendi işimi yapmaya karar verdim ,ilk zamanlar kısıtlı sermayem olduğu için sadece başlangıçta proje  çizimleri yaptım. Sonra mekanik tesisat işine girdik yavaştan, doğal gaz geldi  2007 yılında Mustafakemalpaşa'ya ve doğalgaza da başladık böylelikle. Doğalgazla beraber fabrikaların endüstriyel mekanik tesisat işlerini yapmaya başladık, halen de devam ediyor bu tür çalışmalarımız. Bireysel konut ısıtma soğutma tarzı işleri de yapıyoruz. Bunun yanı sıra malzeme satışımız da devam etmekte, toplamda burada 12-13 kişi hizmet veriyoruz. Evliyim, iki çocuğumuz  var biri kız biri erkek oğlum 9 yaşında adı Yetkin. Kızım da yine 17 gün kadar önce doğdu.

---Doğalgaz tesisatı ,kalorifer tesisatı ,ısıtma soğutma, klima satışı.

   --- Endüstriyel tesisatlar, bina olarak düşünecek olursak bina içerisinde mekanik bütün kısımlar, gider tesisatı, su tesisatı ,kalorifer tesisatı, doğalgaz tesisatı, kombisi, radyatörü her türlü işlemler yapılmaktadır. Aynı zamanda bunlarla  ilgili malzeme satışımızda var. Bunun yanı sıra  yangın tesisatları ve projelerini de  yapabilmekteyiz.


Bugem Mühendislik 2006 yılında kurulmuş 14 yıldır sektörün içerisinde gerçekten güzel faaliyetler ortaya koymuş durumda, peki vatandaşlarımıza ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?


İYİ BİR ARAŞTIRMADAN SONRA KARAR VERSİNLER

Kurulduğumuzdan beri sektörde şunu gördüm. Bu sektörde gerçekten ciddi bir bütçe gerekiyor. Bu işte uzmanlık çok önemli, çok fazla doğalgaz ve tesisat işi yapan var, tam anlamıyla usta olmayan, işi bilmeyen kişiler bu işi yapabiliyor bunun sonucunda da 14.000 lira 15 bin lira gibi bir evin tesisatı sonuç itibarıyla atsan atılmaz söksen sökülmez. Ev ısınmıyor sonrasında  faturalar  yüksek gelebiliyor. O yüzden vatandaşlarımızın bu sektörde köklü  firmalarla büyük projelere imza atmış kurumlara yönelmeleri tesisatını yaptırdıktan sonra da oluşabilecek arızalarda muhatap bulmaları çok önemli. Biz kuruluşumuzdan bu zamana müşteri memnuniyetini  hep en ön planda tuttuk ve tutuyoruz. Bu manada da Vatandaşlarımızın bu yüksek maliyetli tesisatlarını  yaptırırken ön araştırma yapmaları güvenilir firmalarla çalışmalar çok önemli biz  kesinlikle bize gelin demiyoruz. Mutlaka güvenilir firmalarla çalışmaları olabilecek aksaklık ve sıkıntılarda muhatap bulabilecek işletmeler olmaları çok önemli. Biz bu anlamda şanslıyız geniş kadromuzla her an müdahalelere hazır bir şekilde planlamaları yapıyoruz.

 Hangi bölgelerde hizmet veriyorsunuz?

Şöyle söyleyim;  Ulaşabildiğimiz  geriye dönük de destek vereceğimiz alanlara hizmet götürüyoruz, referanslarımızdan dolayı Bursa İl merkezinden de bize teklif  geliyor ama tabii servis anlamında hızlı dönüşler yapmamız çok önemli olduğundan bu bölgeye yakın Mustafakemalpaşa , Karacabey ve Susurluk üçgeninde çalışmalar yürütüyoruz.


İşte referanslarımız

  •    Enis Bey referans referansı getirirmiş, isterseniz şimdi de  daha önce çalışmış olduğunuz şirketlerle ilgili bilgi verelim   okuyucularımıza?


Mustafakemalpaşa’daki okulların birçoğunun doğalgaz kazan tesisatlarını biz yaptık. Organize Sanayi’de yine Eralp  Kazan’ın, Emin Et, Etçii Gıda, Adba Gıda,  Yörsan Tesisleri ,Yasa tesisleri, Gültaşlar Süt ürünleri, ZA Ambalaj , TAT salça konserve Mustafakemalpaşa ve Karacabey tesislerinin, OSB Bölge Müdürlüğü'nün doğalgaz arıtma tesislerini ve daha yine şu an aklıma gelmeyen birçok firmanın doğalgaz dönüşümlerini, kazanlarını, projelerini gerçekleştirmiş durumdayız.

İŞİNİ İYİ YAPAN HERKESE EKMEK VAR

  •    Peki Enis Bey sektörel anlamda yetişmiş işgücü ile ilgili sıkıntılar yaşıyor musunuz? Bu konuda  gitmiş olduğumuz bir çok sektörde  bu tür sıkıntılar yaşandığını duymaktayız?

Elbette olmaz mı, bilhassa  iyi kaynakçı bulmakta büyük sıkıntı yaşıyoruz. Avrupa'ya birçok kereler  gittim, orada meslek erbabı kişilerin daha değerli olduğunu gördüm. Ülkemizde maalesef bu tür sıkıntılar yaşanmakta yetişmiş işgücü ile ilgili büyük sıkıntılar oluyor ve arkadan gelmiyor. Eskisi gibi   Usta, kalfa, çırak ilişkileri de yok maalesef. Benim mesela yurtdışında eğitim almış çalıştığım kaynakçı ustaları var çok profesyonel çalışıyorlar sabah 8 geliyor, çay saati ,yemek saatine  önem gösteriyor. Akşam 5’de gidiyor işini çok düzgün yapıyor ve çok da iyi para kazanıyor bu tür kişiler. Burada her hangi birinin  bir ayda alacağı  parayı onlar 2-3 günde alıyor. Kaynakçılık, tesisatçılık aslında hiçbiri kötü meslekler  değil. Ama maalesef ülkemizde bu tür meslekler pek tercih edilmiyor. Bu bağlamda bizlerde iyi yetişmiş personel anlamında sıkıntılar yaşıyoruz. Kesinlikle ben kaynakçılık olsun tesisatçılık  işlemlerinde olsun gençleri bu tür sektörlere yönelmesini de ayrıca tavsiye etmek istiyorum. Bu bağlamda sektörlerde büyük eleman işgücü ihtiyacını da olduğunu ayrıca  eklemek  isterim. Aslında işini bilen profesyonel anlamda yapan disiplinli çalışan kişilerin eksikliği bütün sektörlerde var diye tahmin ediyorum.


GEZMEK BENİM İÇİN HAYATIN ANLAMINI TARİF EDİYOR


 Boş zamanlarınızda peki neler yaparsınız? Ve son olarak eklemek istediklerinizi de alırsak sevinirim?

Ben hayatın anlamının  gezerek yaşandığını düşünüyorum, gezmeyi çok seviyorum. Birkaç İskandinav ülkesi  hariç neredeyse bütün Avrupa'yı gezdim. Küba ,Uzakdoğu'yu da aynı zamanda. Buna göre programlar yapıyorum. Onun haricinde vaktim olduğunda Türkiye'de de geziyorum, geçtiğimiz yıllarda Güneydoğu, Diyarbakır, Mardin, Urfa her yeri gezdim.Az bir zamanım  varsa hafta sonlarında da işte Mustafakemalpaşa çevresinde geziyorum, işte buralarda Çataldağ var Suuçtu var yürüyüşe çıkıyoruz ekibimizle  birlikte doğa yürüyüşleri de çok güzel oluyor bu manada Mustafakemalpaşa çok şanslı bir ilçe. Her yıl Mustafakemalpaşa belediyemizin gerçekleştirmiş olduğu Tatlı Top Şenlikleri oluyor oraya katılıyoruz, sponsor anlamında destek de sağlıyoruz. Bu bağlamda kazanmış olduğumuz plaketlerimiz de mevcut. Çok güzel konulara değindik bütün konulara temas etmeye çalıştık. Ben buradan son olarak başta Mustafakemalpaşa'da olmak üzere Bursa'da yaşayan bütün hemşerilerime buradan sevgilerimi, selamlarımı göndermek istiyorum, esenlikler diliyorum.