BURSA
Giriş Tarihi : 15-10-2020 09:18   Güncelleme : 15-10-2020 09:18

EBA’nın da öncüsü

Keles İlçemizin olduğu kadar Bursa İl genelinde bir sıralama yapıldığında en başarılı muhtarlar listesinde kesinlikle kendine yer bulacak hizmetleri köyüne getirmeyi başarmış Gököz muhtarı İdris Aydın ile bir buçuk yıllık icraat sürecini ve özellikle de EBA konusundaki farklılığını ortaya koyan kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

EBA’nın da öncüsü

Özkan YILDIRIM/Gökhan GÜNDOĞDU
 

  •     Muhtarım gerçekten çok şanslısınız ,çok mükemmel bir havası doğal güzellikleri olan bir bölgede yaşıyorsunuz, biz sizin bu süreçte yapmış olduğunuz hizmetleri çalışmaları biliyoruz fakat  okuyucularımız içinde kısaca bunları bize  anlatır mısınız?

İLK İCRAATİM  SERVİSTİ

İlk icraatımız servis koymaktı biliyorsunuz, vatandaşımız gerçekten bu konuda çok memnun oldular. Bu servis  köyümüzün ilçeye olan bağlantısını  sağlıyor. Birçok yaşlı insanımız var köyümüzde mecburen taksi tutup geliyorlardı, biz bunu engellemiş olduk. Birçok insanımız Muhtarım bundan sonra görev sürecinde başka bir şey yapmasan da olur dediler sağ olsunlar ama tabi biz aktif bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Servisimiz haricinde.

PANDEMİ ÖNCESİNDE Wİ-Fİ SİSTEMİNİ KURDUK

Güvenlikle ilgili zafiyetimiz vardı, bununla ilgili ne yapabiliriz diye düşündük köyümüzün güvenliği ile ilgili resmi zevatla, bürokratlarımızla bu konuyu paylaştım bu durumu bu sıkıntımızı köyün girişine, köy meydanına, bazı noktalara güvenlik kameraları koyarak engelleyebilirdik. Bu süreçte iki tane  büyük   hırsızlık oldu bu da beni teşvik etti, süreci hızlandırmamıza sebep oldu. Köyümüzde yaşayan 100 kişi var ama bu binleri buluyor bazı durumlarda araştırma yaptım şirketleri taradım. Bize en uygun sistemi buldum, antenli olarak yaptırdık. Böylelikle kameralarla güvenliği sağladığımız gibi,  kameraların olduğu her yerden   wi-fi hizmeti de vermeye başladık, ücretsiz bir şekilde halkımıza köyümüze ziyarete gelen kişiler de bu wi-fi'den yararlanıyor. Tabii  böyle bir durumda   köyümüzdeki emlak değerleride artmaya başladı. Şu an 11 noktada kamera sistemimiz var, hiçbir kör noktamız yok ve bu 11 noktanın etrafında 200 metre kadar wi-fi alanı oluşturduk. Güvenlik kamerası sistemini ve Wi-fi  hizmetini vatandaşımıza sunduktan kısa bir süre sonra  bu virüs olayı ortaya çıkmaya  başladı.

KÖY KAHVESİNİ ERİŞİM NOKTASINA DÖNÜŞTÜRDÜK

Koronavirüs sürecinde internetten EBA üzerinden eğitim verilmeye başlamasıyla bu bizim için çok güzel bir olanak  sunmuş oldu ilçe milli eğitim müdürümüz Gököz’de ki bu İnternet sisteminin bütün köylere  yayılması ile ilgili tavsiyede bulundu. Bizde burada hem gelen çocuklarımıza hem gelen konuklarımıza misafirlerimize böyle bir wi-fi hizmeti veriyoruz, ücretsiz bir şekilde. Şuanda köyümüzde sınırsız İnternetimiz var Keles'teki okullar dahil köylerdeki bütün diğer öğrencilerimizi de köyümüze davet ettik ,Eba erişim noktası şeklini aldık. Daha önceden şu an erişim noktası olarak kullandığımız yer köy kahvesiydi kahveye çok da talep yoktu biz de o kahveyi Eba Erişim noktasına dönüştürdük ,bilgisayar çok acil değil öğrenciler genelde laptop üzerinden telefon üzerinden wi-fi'ye ulaşabiliyorlar. İhtiyacı olanlara muhtarlık da ki bilgisayarı da açabiliyorum. Günübirlik pikniğe gelenlerde yararlanabiliyor aynı zamanda güvenlik kameraları olsun wi-fi'nin etkisiyle  olsun,doğal güzellikleriyle olsun köyümüzdeki Emlak diğerlerinin de yükselmesine sebebiyet verdi. Köy meydanımızda çeşmemiz vardı tarihi bir Çeşmeydi. Çatısı yıkılmak üzereydi onu tamir etmeye  başladık, baktık olacak gibi değil komple yıkıp tarihi özelliğini bozmadan bu çeşmemizi yaptık. Bu arada Keles belediyemizde bu projede bize yardımcı oldu  Mehmet Başkanımıza buradan teşekkür etmek istiyorum.

MEZARLIĞIMIZDA İKİ ÇEŞME OLACAK

Mezarlığımızın içerisinde iki tane çeşme ihtiyacımız oldu. Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ile irtibata geçtim, çok yakında mezarlık içerisinde iki tane  çeşmemiz olacak inşallah.

TARİHİ MEZARLIĞIMIZA DA GÜVENLİK KAMERASI TAKTIRDIK

Güvenlik kameralarımızdan bir tanesini de tarihi Mezarlığımızın  oraya taktık. Çünkü daha önceden Jandarma devamlı surette defineciler gelip kazma vesaire gibi şeyler yapıp tarihi mezarlığa zarar vermesin diye beklemek zorunda kalıyorlardı ,bu güvenlik kameralarından birini bu tarihi Mezarlığımızın hemen karşı tarafına koyduk aynı zamanda mezarlık içerisinde temizlik yapıldı ,düzenlemeler yapıldı ve bu kameranın çok net bir şekilde görmesi ile ilgili işlemleri de tamamladık. Net görüntüyü engelleyen unsurların temizlenmesiyle jandarmamızın da iş yükünü azaltmış olduk.

Köyümüze gelen konuklarımız genelde Gököz Göletimize geliyor. Gököz Göleti’nin şu an bakıma ihtiyacı var çevresinde emlakla ilgili bir istimlak çalışması var ne kadar rakam gerekir böyle bir çalışmamız var. Keles  Belediyesi ile birlikte orayı güzelleştirmek istiyoruz ,gelenlerin piknik yapabilecekleri sahil yolunun  olabileceği bir hale getirmek istiyoruz. Ayrıca bungolov  evlerin olduğu araçların girmediği sadece elektrikli araçların içerisinde dolaştığı doğa ile baş başa olabilecek projeyi de Belediyemiz kendisi yapmak istedi bu da tabii köyümüze büyük bir değer katacak büyük bir cazibe merkezi olacak diye düşünüyoruz.

GÖKÖZ’ÜN CAZİBESİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR..

Yakınımızda Kocayayla var biliyorsunuz, orada yapılan işletmenin  aynısını bizim göletimizin yanındaki kamp alanında piknik alanında da yapıyoruz. Toplanan paraları da  belediyemize yönlendiriyoruz. Bu da sevindirici bir şey belediyede bizim sonuç itibarıyla hem de etraf temizlenmiş oluyor gelen gidenler de memnun oluyor temiz bir ortamda piknik yapmış oluyorlar.Tek ailelerden zaten ücret alınmıyor ama  grup olarak gelenlerden sadece ücret alınıyor. Fabrika  çalışanları, işçi grupları da bu şekilde buralardan yararlanabiliyorlar. Yollarımız güzelleşiyor Orhaneli  kavşağına köyümüz 49 kilometre bu manada bizlerde bütün vatandaşlarımızı ,halkımızı , Bursalıları,  bütün insanlarımızı Gököz’e bekliyoruz. Gököz gerçekten bakir alanlarıyla güzel Göleti ile güzel vakit geçirilebilecek hoş bir yer. BUSKİ genel müdürümüz  Güngör Bey  destek verdi mevcut kuyumuzun yanına bir kuyu daha  kazacağız içme suyumuzu iki katına çıkartacağız. Bu da tabii bizim içme suyu ile ilgili sıkıntımızı kökten sona erdirecek.

KIŞIN ESKİ OKULUMUZ DEVREYE GİRECEK..

  Bunun yanı sıra eski Okulumuz kullanılmıyordu uzun zamandan beri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden bu eski okulumuzun kullanımı ile ilgili izin istedik ve  en kısa zamanda EBA ulaşım noktası olarak kullanmaya başlayacağız  burasını pandemi sürecinde. Kış günlerinde bu eski okulumuzu da böylelikle değerlendirmek istiyoruz.

YÜZDE 100’Ü SULANACAK

Bir hedefim daha var şu anda göletimiz sulama Göleti buradan köylümüz büyük çaplı motorlarla su çekip tarlalarını suluyor. Her şahıs ayrı ayrı yapıyor bu işlemi ve etrafta görüntü kirliliğine de sebebiyet veriyor bu durum. Biz tek motorla suyu köyün en yüksek noktasına depoya çekip böylelikle görüntü kirliliğini ortadan kaldıracağız .Şu anda  %30'luk kadar alan sulanırken ,  inşallah yapmış olduğumuz bu yeni sistemle  ekilebilir alanların %100’ü  sulanıyor  olacak.

  •    Son olarak Muhtarım seni Muhtar  olarak seçen Gökgöz Köyü sakinlerine  neler söylemek istersin?

Seçimin bittiği akşam sonuçlara bakmaksızın köyümüze hizmet edebilmek için çalışmalar yürütmeye başladım. Kesinlikle o, bu, şu  demeden, herkese eşit mesafedeyim. Bir buçuk yıl dolu dolu geçti, inşallah seçimlere kadar üç buçuk yıllık sürecimizi de sıkı çalışarak güzel hizmetlerin köyümüze gelmesi adına çalışacağım. Buradan bana güvenerek oylarını veren bütün Vatandaşlarıma  teşekkürlerimi  göndermek  istiyorum. Son olarak ayrıca başta Gököz  Mahallesi'nde yaşayan insanlarımız olmak üzere Keles’te  yaşayan Bursa'da yaşayan bütün hemşerilerime bütün vatandaşlarına sağlık, sıhhat ,afiyet ve esenlikler diliyorum.