EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-11-2020 15:13   Güncelleme : 20-11-2020 15:13

E-Ticaret’e vergi muafiyeti geldi

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle birlikte evlerinde imal ettikleri ürünleri internet üzerinden satanların gelir vergisinden muaf tutulacağını belirten Muhammet Cihangir Aydın, yeni düzenlemeyle iş yeri bulunmaksızın, sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmaksızın e-ticaret yapanların vergi muafiyeti kapsamına gireceğini söyledi.

E-Ticaret’e vergi muafiyeti geldi

Düzenleme ile birlikte gelen vergi muafiyetinin 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlanacağını ifade eden Muhammed Cihangir Aydın, “Vergi muafiyetinden yararlanabilmek için vergiden muaf esnaf belgesi alınması, ticari hesap açılması, tüm hasılatın özellikle bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi ve hasılat tutarının 220 bin TL’yi aşmaması gerekiyor. Bankalar, hesaplara aktarılan tutar üzerinden aktarım tarihi itibarıyla çalışanı bulunmayanlara yüzde 4 gelir vergisi kesintisi uygulayacak. Çalışanı olanlar için ise yüzde 2 gelir vergisi esas alınacak” şeklinde konuştu.

DİJİTAL PAZARLAMA YENİ BİR GELİR KAPISI

E-ticaret yapanlara sağlanan vergi muafiyetini değerlendiren MCA Bilişim ve Teknoloji Hizmetleri Kurucu Ortağı Muhammet Cihangir Aydın, “2000'li yıllardan sonra yaşanan ve ticareti kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir parçası olarak ortaya çıkan e-ticaret, günümüzde milyonlarca insan için vazgeçilmez bir gelir kapısı haline geldi. Sosyal medyanın da bir iş alanı olarak görülmeye başlanmasıyla e-ticaretin alanı çok daha fazla genişledi. Vergi düzenlemelerinde değişiklik yapılmasına ilişkin kanunla e-ticarette vergi muafiyeti, e-ticaret yapanlara ve yapmak isteyenlere büyük avantajlar sunuyor” dedi. Gümrük beyannamesiyle yurtdışına gerçekleştirilen satışlarda ise yüzde 50 kazanç istisnası uygulanacağını hatırlatan Aydın, şunları söyledi: “İhracat kapsamına ağırlık ve tutar itibarıyla Posta İdaresi ya da hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler tarafından düzenlenen elektronik ticaret gümrük beyannamesiyle gerçekleştirilen mal ihracatları giriyor. Yazılım, tasarım, proje gibi hizmet ihracatı kapsamında elde edilen gelirler düzenleme kapsamına alınmıyor. (Haber Merkezi)