BURSA
Giriş Tarihi : 05-01-2021 11:17   Güncelleme : 05-01-2021 13:12

Doğa ile iç içe Alabalık keyfi 

Söğütalan Alabalık Restoran’ın genç işletmecisi Zafer Candemir ile tesislerinin özelliklerinden, güzel lezzetlerinden  bahsettiğimiz güzel kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Doğa ile iç içe Alabalık keyfi 

Özkan YILDIRIM

•              Zafer Bey öncelikle sizi tanımak isteriz. Sonrasında bu güzel işletmeyi ne zaman devraldığınızı , ne gibi olanaklar sunduğunuzu  ve de  güzel lezzetlerinizle  ilgili bizlere bilgi verirseniz sevinirim?

DEĞİŞİME GİTTİK

Öncelikle bizlere böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız için ben de sizlere ve gazetenize teşekkür etmek isterim. 29 yaşındayım 2 seneden beri Bursa'da ikamet etmekteyim. Hem teknik ressam, Dokuz Eylül Üniversitesi mezunuyum hem de işletme diplomasına sahibim. Geçen sene eski işletmeci ile beraber burada çalıştım. Bu sene de kendimiz burada ailemle birlikte çalışmaya devam ediyoruz ailem sağ olsun bana yardımcı oluyor. Eski işletmeci ile birlikte 1 yıl kadar burada çalışmamız tabii bu manada bize avantaj sağladı. Onun üzerine neler yapabiliriz neler koyabiliriz anlamında da güzel bir çalışma gerçekleştirdik burada ve işte görmüş olduğunuz gibi bu hale  geldi. Birçok yenilik yaptık, birçok düzenleme yaptık ve güzel beğenilen bir ortama dönüştürdüğümüzü kesinlikle söyleyebilirim.

ALABALIĞIMIZ,KÖFTEMİZ FIRINDA TAHİNİMİZ

Bizde seçenek olarak alabalık mevcut isterseniz sade tereyağda yapabiliyoruz. İsterseniz soslu ,isterseniz soslu kaşarlı şeklinde de yapıyoruz. Onun üzerine domates sosumuzu üzerine kaşar peyniri koyarak misafirlerimize sunuyoruz. Onun haricinde herkes alabalığı tercih etmeyebilir ailelerden bazen değişik tercihte  bulunanlar olabiliyor ve onlar için  biz köfte seçeneğimizi ortaya çıkarttık. Köftemiz de gerçekten doğal yapılmakta, onu aynı şekilde balığı yaptığımız gibi güveçte kiremitte pişiriyoruz. Sonrasında servis ediyoruz, onun haricinde yemekten sonra alternatif olarak semaverde çayımız var.

SEMAVERDE  ÇAYIMIZ ÇOK ÖZEL

Semaverde çay bizim favori lezzetlerimizden gerçektende. Çayımızı porselen  demlikte servis ediyoruz. Şaşal hazır su kullanıyoruz. 2-3 çesit   çaydan oluşan  harmanıeleyip  o şekilde servis ediyoruz ve bu en güzel kısmı da meşe odununda pişiriliyor olması. Aynı zamanda Alabalığımızı ve  köftemizi de taş fırında ve meşe odununda piştiğini eklemek istiyorum. Bizi diğer işletmelerden  ayıran   en öncelikli özelliğimiz bu ,kesinlikle doğalgazda vesaire değil taş fırında pişmekte. Güzel lezzetlerimizin yanı sıra fırında tahin helvamız mevcut yine yemeği yedikten sonra semaverde çay eşliğinde fırında tahin helvamız  çok meşhurdur. Bu tatlımızla    gerçekten çok iddialıyız ve gelen konuklarımızın  yoğun tercihini kazanmakta.

•          Tesisiniz  kaç dönüm bir arazi üzerine kurulu?  Ayrıca gördüğüm kadarıyla hemen arazinizin  kenarında neredeyse  içilebilecek ölçülerde bir derede akmakta değil mi?  Gruplara, iş toplantılarına  olanak sağlayabiliyor musunuz bu konularla da ilgili bize bilgi verirseniz sevinirim?

MUSTAFAKEMALPAŞA'YA  17,  GÖRÜKLE’YE 46 KM MESAFEDEYİZ

Bizim tesisimizde 22 masamız var. 22 masaya aynı anda hizmet verebiliyoruz, bunu gerçekleştirebiliyoruz.5 dönüm arazide hizmet veriyoruz. Özellikle pazar günlerinde oturacak  masa bulunamıyor, bazen konuklarımız masaların  boşalmasını bekliyorlar. Birkaç gün öncesinden rezerve edilmesi durumunda gruplara, iş toplantılarına vesaire hizmet verebiliyoruz. Belediyeden belediye başkanımızla bilgi 35 kişilik bir grup geldi, yine büyük çaplı firmalar var onlarında   yıl sonu etkinlikleri vesaire oluyor, onları ağırlıyoruz. Bu tür tekliflere bu çalışmalara kesinlikle açık olduğumuzu söylemek istiyorum. Deremizden bahsettiniz malum  ülkemizin birçok noktasında kuraklığın etkileri gözlemleniyor, deremizde  daha fazla su vardı ama şu an bu şekilde doğal anlamda da gerçekten çok büyük avantajımız var oturma grupları olsun çocukların oyun alanları olsun kesinlikle biz doğanın tam ortasındayız yerleşim yerine yakın olmakla birlikte doğanın içinde bir noktadayız. Mustafakemalpaşa merkeze 17 kilometre, Görükle merkeze de 46 kilometrelik bir mesafemiz bulunmakta. Kesinlikle hiçbir yere  uzak değiliz.

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN HER ŞEYİ DÜŞÜNDÜK

Gördüğünüz gibi tertemiz havası içilebilecek kalitede akan tertemiz deresi ile gerçekten çok güzel bir konumdayız. Balıkesir'den, Bandırma'dan, Akçay'dan, İstanbul'dan özel olarak gelen müşterilerimiz var. Mustafakemalpaşa'dan ,Karacabey'den, Bursa'dan yine her zaman gelen müşterilerimiz oluyor. Tabii burada güzel bir şeylerin olmuş olması neticesinde gelen konuklarımız bunları  akrabalarına tanıdıklarına aktarmasıyla  bizde her geçen gün bu ivmeyi devam ettiriyoruz. Onun haricinde çocuk oyun parkımız var ,çocuk oyun parkımızı buraya koymamızın  sebebi ailelerin buraya gönül rahatlığı ile gelebilmeleridir. Yemeklerini yerken çocukların oyalanabileceği, rahatça eğlenebilecekleri , nefes alabilecekleri bir yer düşündük bunu bu şekilde yerleştirdik ailelerde burada gözleri arkada kalmadan hemen gözlerinin önünde görsünler endişe duymasınlar diye mekanın tam ortasına koyduk. Biz başka yerlerdeki gibi otoparkın arkasına vesaire uzak bir bölgeye koymadık gözlerinin önlerinde olsunlar istedik. Ayrıca çocuk kum havuzumuz var. Yaz için söylüyorum Tabii ayakkabılarını çıkartarak  kum üzerinde oynamaları için, kötü enerjilerini  atabilecekleri bir yer düşündük. Burası açık hava restoranı olmakla birlikte kapalı alanımızı da hizmet soktuk, orada  nostalji sobamız da var.  Ayrıca küçük çocuklu ailelere hizmet verebilecek bebe sandalyemizde bulunmakta.

ÜÇ FARKLI KONSEPTİMİZ MEVCUT

Bizim üç farklı konseptimiz var; misafirlerimizin  masalarına  oturmaları anlamında. Birincisi dere kenarında dört tarafı açık bir şekilde rahatlıkla oturabilecekleri bölümümüz. İki kapalı alanımızın yanında hem açık alan , hem de korunaklı olan bir bölgemiz var açık kalan ve rüzgar görmemesini isteniyorsa kapalı alanımızın yanında bir alanımız var oraya oturabilirler. Orada rüzgar kesiliyor ve son olarak  aynı zamanda kapalı alanımız var. Kapalı alanımızın içerisinde nostalji sobamız mevcut. Odun ateşinde misafirlerimiz  odununu kendisi atıyor ve ısınıyorlar. Herkesin evinde doğalgazlı, elektrikli ısıtıcılar  vesaire var buraya geldiklerin de  nostalji sobamızdan da böyle yararlanabilmekteler. Kapalı alanımızla  ilgili birkaç anekdot paylaşmak isterim sizlerle, kapalı alanımızın üst tarafında bir miktar alanımızı hava alma anlamında ,hava kanallarının açık olması anlamında açık bıraktık, oradaki hava asılı kalmıyor ,sürekli değişiyor, sirküle oluyor, son günlerdeki pandemi sürecinde bu gerçekten çok önemli bir ayrıntı. Yani sürekli temiz hava devir daim olmuş oluyor. Bunu da eklemek isterim.

RESTORANIMIZ HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR

•             Bu süreçte de açıksınız değil mi Zafer Bey son olarak bu  konuylada  ilgili bizlere bilgi verir misiniz? Halkımızın  aydınlanması açısından?

Hıfzıssıhha  onaylıyız, buraya gelip gerekli kontroller yaptıktan sonra hıfzıssıhha  ve Kaymakam onaylı restoran açık olabilir evrağı verdiler. Bu manada hizmetimizi  devam ettiriyoruz.O  şartnamede anayol üzerinde yanında yerleşim yeri olmayan noktalarda yolcuların gerek lavabo ihtiyacı ,gerek dinlenme ihtiyacı, gerek yeme içme ihtiyacını karşılamak amacıyla belli noktalar açık olmalıdır diyor.Biz zaten bu şartlara kurallara da uyum sağlamış  olduğumuzdan dolayı halkımıza hizmet veriyoruz. Sadece Mustafakemalpaşa halkına hizmet etmiyoruz, Bursa ve çevresindeki bütün ilçelere,şehirlere  hizmet ediyoruz, çünkü Bursa'da çevresinde bu kadar alternatifi olan işletme pek yok bu güzel olanaktan yararlanmak isteyen bütün herkesi Söğütalan’daki  restoranımıza bekliyoruz diyerek sözlerini tamamladı

ÇOK ŞEY KAYBEDERSİNİZ..!!

Eski MKP yolu üzerinde Söğütalan’da bulunan güzel ala balıklarıyla güzel köftesi ile ve mükemmel fırında tahin tatlısıyla  özellikle değerli yol üstü lezzet durağı okuyucularına önermek istiyorum. Ayrıca bizleri çok güzel bir şekilde ağırlayan değerli kardeşim Zafer Bey'e bizleri  hayatında ilk olarak görmesine rağmen kısa zamanda samimi bir ortam olmasını sağlayan Zafer Bey'in babası İlhan Bey'e de ayrıca teşekkürlerimizi iletiyorum. Bu güzel lezzetleri  herkese ısrarla önermek istiyorum. Kesinlikle bir kere gelmeniz  durumunda müdavimi olacağınızı da ayrıca şimdiden söyleyeyim.

 

İletişim ve Rezervasyon

Eski Mustafakemalpaşa Bursa Yolu üzeri

Gsm:0 506 304 47 58

Söğütalan Köyü-Mustafakemalpaşa/BURSA