GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-03-2021 08:37   Güncelleme : 29-03-2021 08:37

Dikkat edelim kapanmayalım!

Bursa Kantinciler Odası Başkanı Sayın Recep ÇAM ile pandemi sürecinde yaşanılan sıkıntılar başta olmak üzere 1 Mart itibarıyla başlayan kontrollü normalleşme neticesinde Bursa'da açılan okullarda verilen hizmetler ve daha birçok konuyu ele aldığımız masaya yatırdığımız kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Dikkat edelim kapanmayalım!

Özkan YILDIRIM

Başkanım bizleri, ekibimizi uzun bir aradan sonra tekrardan  odanızda konuk edip ağırladığınız  için teşekkür etmek istiyorum. Dünya ile paralel şekilde ülke olarak sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz, gerçekten de  bu süreçte Bursa Kantinciler Odası olarak yapmış olduğunuz çalışmalar gerçekten  çok  anlamlı, okuyucularımıza  bu süreçle ilgili çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

13 MART 2020'DEN BERİ

Bizlere odamıza böylesine güzel bir fırsat  sunduğunuz için bende sizlere teşekkür etmek istiyorum.1960 Orhaneli doğumluyum. 2014 senesinde seçimde geldik odamıza o günden bu zamana kantinci esnafımıza elimizden geldiğince hizmet ediyoruz, zaman zaman sıkıntılarımız oldu, zaman zaman güzel günlerimiz oldu, bu 7 yıllık süreçte. 13 Mart 2020’den bu zamana Kantinci arkadaşlarımız büyük bir sıkıntı yaşamaktalar. Ben 60 yaşındayım şu ana kadar böyle bir şey, böyle bir sıkıntı görmedim, duymadım. Hiç kimse de bunun bu şekilde devam edeceğini tahmin etmiyordu. Esnaf Odaları anlamında en çok en yoğun sıkıntı çeken bizim esnaf kardeşlerimiz oldu bu süreçte çünkü okullar genel olarak kapalıydı. Tek avantajımız  kapalı olduğu sürece kantinlerimiz  kira ödemediler, kira ödemedikleri için biraz rahattık. Fakat ne kadar rahat olursak olalım muslukların hepsi kesildi, musluklardan damla dahi akmadı, üyelerimiz çok büyük sıkıntı çektiler. Hala da bu sıkıntı devam ediyor. 2 Mart itibariyle okullarımızın açılmasından dolayı inşallah biraz hareketlenme başladı. Sınıflarımız peyderpey açıldı. inşallah Bizim amacımız burada kırmızı listeye şehir olarak kent olarak geçmememiz bu manada. Tabii hükümetimiz devletimizde aşı meselesini yoğunlaştırırsa İnşallah tünelin ucunda Işık gözüktü gibi. Okullarımız  Ekim ayında 13 gün, Kasım ayında 13 gün açıldı. Fakat bunun devamı gelmedi, sıkıntılar oldu. Okul müdürlerimiz ile de sıkıntı yaşadık. Bu süreçlerde okul müdürlerimiz de kirayı alma konusunda teşebbüs ettiler. Bizim kira olarak İlkokullarda yüzde 20'si ,ara sınıflarda ise Okula gelen öğrenci sayısına göre kira alınacaktı, bu örneğimizde var zaten burada bunu bütün üyelerimize de dağıttık, bu durum bu şekilde.

OKUL MÜDÜRLERİMİZDEN ANLAYIŞ BEKLİYORUZ

Okul müdürlerimizden şunu bekliyoruz; Kantincilerimiz mağdur, okul idaresi de mağdur ama biz tamamen çok mağduruz. Bizim amacımız burada Kantinciler evlerine ekmek paralarını götürsünler yeter. İşte bazı yöneticiler tost satmak yasak diyorlar, poğaça satmak yasak diyorlar. Bu konularla ilgili  üyelerimizden şikayet alıyoruz bunları çözmeye çalışıyoruz ama ben şunu istiyorum; okul müdürlerimizden  bizlere, esnafımıza  hoş görülü davranmalarını, bakmalarını istiyorum. Okul açıldıysa sonuç itibariyle kantin açılacaktır çünkü kantin okulun bir parçasıdır. Arkadaşlarımız esnaf üyelerimiz zaten bu temizlik, steril ,çevre temizliği, düzeni  her türlü konulara  uyuyorlar. Maske, mesafe vesaire hiçbir zaman bir sıkıntı yaşamadık arada tek tük çıkar anca biz bunları ister mesajlarımızla  olsun, ister telefon görüşmelerimizle olsun, isterse de yüz yüze olsun uyararak eksiklikleri  düzeltmeye çalışıyoruz. Biz hatta  ürünleri getiren götüren ,tedarik ,lojistik anlamın da destek veren araçlarla ile ilgili dikkat  edilmesi  gereken hususlarda  bilgilendirmeler yapıyor, en yüksek kalitede hizmet vermelerini  sağlamaya çalışıyoruz.

NETİCE ALDIK MI?  ALDIK

Bu esnada da biz mümkün olduğunca daha önceleri kantincilerimizin sıkıntıları ile ilgili Maliye Bakanlığına ,TicaretBakanlığına ,Cumhurbaşkanlığımıza kadar yazılarımızı yazdık ,mağdur olduğumuzu destek beklediğimizi anlatmaya çalıştık. Bu başvurularımız neticesinde bir netice aldık mı? Evet  aldık. Örneğin bizim yanımızda çalışan kardeşlerimiz kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyorlar ,ondan sonra kendi üyelerimiz hibe desteği 3000 lira oradan  alınıyor, kira desteği vesaire bunlar çok bir şey değil bizim işimizi görmüyor ama bu sıkıntılı süreçte akmasa da damlamış oluyor. Bir de bunun yanı sıra esnaf olarak devletimiz bize sahip çıkıyor anlayışı da çok önemli. Bunu da görmüş olduk bu süreçte. Böylelikle sonrasında kredilerin ertelenmesi ile ilgili Haziran sonuna kadar 2021 yılının  bu krediler ertelendi, pandemi sürecinin öncesinde  ocak ayından  önce alınan kredilerle  ilgili bir sıkıntı vardı o da ertelenmiş oldu bu da güzel bir gelişme olmuş oldu.

ÖĞRENCİLERİMİZ VARSA BİZLER DE VARIZ!..

Amacımız bizim üyelerimizin, Kantinci arkadaşlarımızın işlerinin başına sağ salim geçmesi temiz olarak işlerini yapması, öğrencilerimizin hiçbirinin hastalanmaması esnaf arkadaşlarımızın hiçbirinin hastalanmaması çok önemli. Öğrencilerimiz varsa biz varız, sonuç itibarıyla. Bu şekilde sistemimiz devam ediyor artı bunun yanında Büyükşehir Belediyemize gittik. Büyükşehir belediyemizle görüştüğümüzde başkanımız Alinur Aktaş bizi güzel bir şekilde karşıladı. Başkanımız tüm üyelerimize ramazan paketi şeklinde gıda yardımında bulundu, bunlardan maalesef  üç beş üyemiz  faydalanamadı adreslerinde  sıkıntı olanlar. Ama genel anlamda bütün üyelerimiz faydalandı. Sizin sayenizde buradan Büyükşehir Belediye Başkanımız  Alinur Aktaş’a teşekkür etmek istiyorum. Kendisi ile  tekrardan teşekkür mahiyetinde görüşmek isteriz. Kantincilerimize,  esnafımıza  elinden geldiğince desteğini vermiştir, sağ olsunlar.Sonuç olarak herkes kendi kilosuna göre, sikletine göre bir şey yapmaya çalıştı, yeterli mi değil ama bizim için en azından  kurumlarımızı esnaf kardeşlerimizin yanında görmek anlamında bu destekler çok önemliydi.

ÜYELERİMİZE HİZMET BİZİM EN ÖNCELİKLİ GÖREVİMİZ

Şöyle söyleyeyim bizim üyelerimizin aidatlarını  senelik alıyoruz, biz  kimseye aidatlarınızı ödeyin demeyiz  hiçbir zaman. Toplantıda sadece aidatlarla ilgili hatırlatmada bulunur, bizi mağdur etmeyin diye söyleriz. Mart ayında yapılandırma olduğu için bizde mesaj gönderdik üyelerimize sonuçta devlette bizi sorguluyor, bir odanın da döneri var.Pandemi döneminde 10 gün odaya gelemedim onun haricinde oda her gün açıktı.Biz üyelerimize her zaman bilgilendirdik bakanlıkla ilgili mesajlarımızı attık üyelerimiz zor durumda elbette ama işte geçmiş aidatlarla ilgili  benim üyelerim borcuna sadıktırlar. Allah nasip ederse biraz işler açıldığı zaman ödeyeceklerdir zaten. Onunla ilgili hiçbir kuşkumuz yoktur, bizim 460 tane üyemiz varsa zaten bu odanın hizmeti yapılan hizmetlerle zaten onlara geri dönmüş oluyor bu ödedikleri.

HERKES DURUMUN  CİDDİYETİNİN FARKINDA

Üyelerimizden, yakınlarımızdan beklediğimiz kesinlikle kantin hizmetlerinde olsun okuldaki görüşmelerinde olsun sosyal mesafe , hijyen konularına mutlaka dikkat etsinler az da olsa kendinden şüphe eden kardeşlerimiz mutlaka kendini korumaya alsınlar ve hastaneye başvursunlar. Bütün İnsanların olduğu gibi üyelerimizin, kantinci esnafımızın da psikolojisi bozuldu tekrardan eğer bir kapanma olması durumunda esnaf arkadaşlarımız daha da zor durumda kalacaklar. O yüzden mutlaka bu kontrollü serbestliğin kıymetini bilmemiz lazım mutlaka gerekli tedbirleri almamız lazım ve en kötü bu şekilde Bursa olarak kalmamız lazım gelir diye düşünüyorum. Dikkat edelim, dikkat etmeyenleri uyaralım ve böylelikle örnek bir esnaf grubu olarak çalışmalarımıza devam edelim diyorum. Son olarak buradan başta üyelerimiz olmak üzere bütün Bursalılara, bütün hemşerilerimize, ülke genelinde  yaşayan 84 milyon  insanımıza sevgilerimi, selamlarımı göndermek istiyorum, esenlikler diliyorum.