BURSA
Giriş Tarihi : 04-09-2020 09:36   Güncelleme : 04-09-2020 09:36

DEKOROTA FARKI

Yurt içindekilerin yanı sıra yurt dışında da yapmış olduğu camilerle adını dünyaya duyurmuş olan Dekorota Mimarlık’ın  kurucusu ve yöneticisi Sayın Kemal Türkmen ile farklı bir röportaja imza attık.

DEKOROTA FARKI

Özkan YILDIRIM/Gökhan GÜNDOĞDU
 

  •     Öncelikle Kemal Bey bizleri böylesine birbirinden güzel eserlerin hazır bulunduğu işletmenizde konuk ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Sizi tanıyarak isterseniz röportajımıza başlayalım?


Elbette. Ben Kemal Türkmen, 1971 Sinop doğumluyum. 2005 senesinde Bursa'ya geldim. 15 seneden beri Bursa'da bu işi yapıyorum. Dekorota  Mimarlık’ı  2005 yılında kurdum, tabii daha öncesinde de değişik sektörlerde çalışmalarımız olmuştu. Evliyim 3 çocuğum var Allah bağışlarsa. Büyük oğlum yanımda yardımcı oluyor bana adı Furkan Türkmen, küçük oğlum lisede okuyor ve ayrıca bir de kızım var o daha ilkokula gidiyor.

BİZİM İŞİMİZ CAMİ YAPMAK

  •    Peki Kemal Bey “Dekorota” olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?


Cami içerisindeki mihrap, minber, kursu, müezzinlik, iç dış duvar kaplamaları, sütun başlıkları, üst kattaki mahfel korkulukları bu tür cami içerisindeki dışarısında ki her türlü işlemleri yapıyoruz. Bursa içerisinde şehir dışında ve ülke dışarısında birçok projeyi teslim ettik. Müftülerimize maalesef bu yapmış olduğumuz çalışmaları pekiyi anlatamadık diye düşünüyorum ben buradan Almanya'ya ,Fransa'ya ,İngiltere'ye ihracat yapıyorum ama Bursa'daki ihale usulü yapılan çalışmalara maalesef davet edilememek elbette üzüntü verici.

AVUSTURYA’DA ŞUBEMİZ VAR..

Gene de çalışmalarımızla ilgili şükrettiğimizi de söylemek istiyorum, şirket olarak kendimizi kanıtladık bütün Avrupa’ya. Şu an mesela Berlin'deki  üçüncü  projemiz görmüş olduğunuz Orhangazi Camii’miz. Gelen projeye göre,  isteğe göre her türlü parça işleri de yapıyoruz. Bu bazen  özel çeşme oluyor, bazen  şadırvan oluyor ya da sadece bir kapının üzerine güzel bir taç yaptırmak isteniyor,  hepsini yapıyoruz. Her türlü projede her türlü çalışmada elimizden gelen bütün her şeyi desteği sağlıyoruz. Tabii burada bizim sanatkar , ustalarımızın olması çok önemli,  onlar da bu konuda hünerlerini gösteriyorlar.

TOPLAMDA 18 KİŞİYİZ..

  •     Peki, Dekorota Mimarlık’ta kaç kişi çalışıyor.?

Bünyemizde 3 mimarımız, yaklaşık 13 çalışanımız mevcut usta olarak, toplamda 18 kişiyiz. Ayrıca yurt dışında da biraderlerim var çalışıyorlar onlar da yurtdışı Avrupa işlerini takip ediyorlar ,Avusturya'da bulunuyorlar. Oradan tabii yakın olduğu için Almanya ,Fransa, İngiltere oradaki  işlerimizi onlar yapıyorlar ,şubemiz  gibi çalışıyorlar. Biz burada malzemeyi komple hazırlıyoruz, ölçülerini istenilen ölçülerine göre tıra yüklüyoruz, gönderiyoruz. Onlar oradan  karşılıyorlar ve montajlarını yapıyorlar ama işte bazen zaman zaman da buradan bizde gidiyoruz. Camilerin dekorunun  yapımı çok önemli bu mermerin 300 sene 400 sene ömrü var, biz bu dünyadan göçsek bile  üç dört asır sonra bile bu camilerimiz  ayakta duracak , insanlar  ibadetlerini yapacaklar. O yüzden her zaman çok güzel bir şekilde elimizden geldiğince en iyiyi ,güzeli  yapmaya çalışıyoruz , en ufak bir kusur olmasında bile  kesinlikle baştan yaparak tekrardan monte ediyoruz.

KENDİMİ GELİŞTİRMEK İÇİN FUAR FUAR  GEZİYORUZ...

   Üretmek lazım, çalışmak lazım teknolojiyi takip etmek lazım, gezmek gerekiyor. Ben şimdi mesela şöyle söyleyeyim ; dünyanın belli bölgesinde kendi işimle ilgili fuarlar varsa  hepsini  takip etmeye çalışırım. Kendimi böyle geliştirdim İtalya'da Mermer Fuarı varsa İtalya'daki mermer fuarına gittim. Çin'de varsa Çin'e gittim. Kesinlikle gezip teknolojiyi meslekteki gelişmeleri görüp bizde daha iyi üretmek için ne yapabilirizin hesabını yapmamız  lazım araştırmasını yapmamız  lazım. Bursa'nın dışına çıkmazsan sadece gelen işleri yaparsan mevcutla yetinmiş  olursun, kesinlikle büyüyemezsin kendini geliştiremezsin bunu böyle düşünmek lazım. Ben bu işe girdiğimde Çin’e bir fuara gittim orada bu cnc  makineleri dikkatimi çekti bu makineleri görünce demek ki bu işler teknoloji ile olabiliyormuş dedim sonra geldim burada hızlı bir şekilde cnc makinası kurdum sonra cnc makinaları 3 oldu ağırlıklı işimizi bu makineler hallediyor. Eskiden  üç ayda bir cami yaparken, şimdi ayda iki cami  yapıyorum. Elle yapılmayan bütün işler neredeyse cnc’lerle  yapılıyor. Tabii elle  yapılacak işlerde ayrıca yine elle yapılıyor.. Bu şekilde çalışmaktan mutluyuz, bu kapasitenin  üzerine çıktığınız zaman risk büyüyor biz küçük esnaf olmaktan mutluyuz bize bu şekilde çalışmak yetiyor.

ARTIK SANAYİ SİTEMİZE KAVUŞMAK İSTİYORUZ

Peki sektörde yaşamış olduğunuz sıkıntılar neler Kemal Bey?

Bizim en büyük sıkıntılarımızın bir tanesi biz Mermerci esnafı olarak,  Bursa Mermer şehri olmasına rağmen, Mermercilerin bir  sanayi sitesi yok. En büyük sıkıntılarımızdan biri bu, yaklaşık 20-25  yıldır bu durum devam ediyor, ben bunun son 15 senesine tanığım.  Mermerciler Sanayi Sitesi kurulacak deniliyor hala mücadele ediyoruz ama olmuyor. Ben Mesela Bursa Mermerciler Kooperatif Başkanıyım  aynı zamanda, arsamızı alalı 5 yıl oldu bunu da bize Büyükşehir Belediyesi söyledi olacak diye. Görükle-Balkan Mahallesi’nde almıştık arsamızı “burada  size site yapacağız”  dediler. Mermerciler  olarak  biz de oradan arsa aldık 5 yıl önce hiç bir gelişme olmadı ne imarı  çıkabildi, nede  sanayi sitemiz yapılabildi. Sanayi Sitemiz olmadığı için işte şimdi biraz sonra göreceksiniz milyonlarca liralık makineler ahır görüntüsündeki yapıların içerisinde.

GEÇEN HAFTA  DÖRT  TIR  GÖNDERDİK..

Geçen hafta biz buradan 4 tır malzeme sardık bir tır  Fransa'ya ,3 tır Almanya'ya olmak üzere, burada gördüğünüz mahallenin arasından ihracat yaptık. Neticede şimdi adam benden ihracat yaptığım için belge istiyor sanayi bölgesinde evrakları istiyorlar bizde gidiyoruz belediyeye biz ihracat yapıyoruz belge isteniyor oradan buradan diyoruz ruhsatımızı  verin diyoruz, veremeyiz  Sanayi bölgesine geçin diyorlar. Küçük Sanayiye gidiyoruz olmuyor, Organize Sanayiye gidiyoruz, bizi istemiyorlar,” sizin tozunuz, atığınız vardır” diyorlar. Biz nerede çalışacağız o istemiyor, bu istemiyor işte burada mahalle arasında   kalıyoruz. Maalesef şimdi göreceğiz biraz sonra çekimlerde yapacağız ama gerçekten bu duruma  mutlaka bir çare bulunması lazım...

YETİŞMİŞ ELEMAN SIKINTISI HAD SAFHADA
Bunun yanı sıra yanımızda çalışacak Usta bulmakta gerçekten sıkıntı yaşıyoruz. Burada çalışan Mimarlar asgari ücrette çalışmaya razılar ama ustalar da öyle bir para yok .günlükleri neredeyse 150- 200 liraya geliyor ama durum öyle olmasına rağmen işini bilen yetişmiş  usta  bulmakta zorlanıyoruz. Ayrıca çırakta   yok, çırak bulamıyoruz, yetiştirecek insan bulamıyoruz. Burada Cnc makinalarımız var onlara yetiştirecek adam bulamıyoruz, bu tabii çok kötü. Cnc’de yetişmiş eleman bulamıyoruz bulsak gerçekten hatta onlara güzel maaşlarda veriyoruz  ama bulunmuyor. Birçok sektörde olduğu gibi bizim sektörde de yetişmiş eleman sıkıntısı had safhada bu Mermercilik üzerine on binlerce yurt çapında işletme olmasına rağmen bu mesleğin meslek liselerinde  bir bölümü olmaması da ayrıca gerçekten çok düşündürücü. Mobilyacılar ,oto tamircileri, berber esnafları, bıçakçılar hiçbiri kendilerine  çırak bulamıyor büyük bir sıkıntı bu ,daha şu an aklıma gelmeyen birçok meslekte de sıkıntı yaşıyor. Bir an evvel  bu konuyla ilgili önlemlerin  alınması lazım. 20 sene 30 sene  sonrasını düşünemiyorum bile.

  •    Peki çalışmaktan zaman kalmıyor mu  hobilere  ve diğer etkinliklere?  Ve son olarak neler eklemek ister siniz?

Kesinlikle kendimize özel bir yaşantımız yok, hayatımız ” iş” te geçiyor. Tatilimiz her şeyimiz iş , bir tek özel olarak bayramlarda memleketimizde  büyüklerimizi ziyaret ediyoruz. Sinop-Ayancık'a. Onun haricinde gideyim bir hafta, on gün tatile öyle bir şey maalesef şartlar ortam bir türlü oluşmuyor. Son olarak bütün halkıma, insanlarımıza sağlık, sıhhat ve esenlikler diliyor, onları Allaha emanet ediyorum.

İletişim Bilgileri:

 Soğanlı Mahallesi ,

 Botanik Park Aralığı,

 Nilüfer Caddesi ,  Çay Sokak    No:14

Tel: 0 224 211 81 81

 Osmangazi/ BURSA