TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 28-12-2020 13:56   Güncelleme : 28-12-2020 13:56

Çünkü o Karadenizli

Trabzon’da yaşayan Hasan Altuntaş, işyerinde makine tamircisi olarak çalışırken artan parçaları çöpe atmak yerine bir kenara topladı.

Çünkü o Karadenizli

Hurda parçalardan kamyon yapmak için kolları sıvayan Altuntaş, internette araştırma yaparken kamyonun daha önce yapıldığını ancak tank yapılmadığını fark etti. Sadece çekiç kullanarak tank yapmaya başlayan Altuntaş, daha sonra tankın içine ateşleme düzeneği yerleştirdi. Mermi atmasını planladığı tankın kazaya sebebiyet vermemesi için bu planından vazgeçen Altuntaş, tankın kuru sıkı mermi ve torpil ile ateşleme yapmasını sağladı. Arkadaşından aldığı bozuk matkaplar ile tankın dönüş yapmasını ve hareket etmesi sağlayan Altuntaş, kumanda ile hareket eden ve gerçeğinden tek farkı boyutu olan tankı ile sosyal medyada taktir topladı. Çıkardığı ses ile dikkat çeken tankın geliştirilebileceğini belirten Hasan Altuntaş, “Operasyon bölgelerinde hep askerimiz en önde gidiyor. Normalde robot devrine döndük. Dolayısıyla olası saldırıya karşı insansız araçların en önde olması gerekir. İlk saldırıyı bunlarla bertaraf edebiliriz. Gelişmiş bir sistem yapıldığında karşı saldırı bile yapabiliriz” dedi.

‘ATEŞ ETMESİ LAZIM’ DEDİM

Meslek lisesi metal işleri bölümünden mezun olan makine tamircisi Hasan Altuntaş, “Bunu yapmamdaki amaç makine tamiri yaparken artan parçalar oluyordu. Bunları atmamak için böyle bir değerlendirme yapmak istedim. İlk etapta farklı bir şeyler yapacaktım. Mesela kepçe, kamyon bu tarz bir şeyler yapmayı düşündüm. Daha sonra internetten araştırdığımda bunların hep yapıldığını ancak tankın olmadığını gördüm. Bende tank yapmaya karar verdim. Tamamen el işçiliği çekiç kullanarak yaptığım bir çalışma. Tankı yaptıktan sonra bunun ateş etmesi lazım dedim. İçerisine ateşleme düzeneği yerleştirdim. İlk başta gerçek mermi atmasını planlıyordum ancak sonradan kazalara sebebiyet verir diye kurusıkıya çevirdim. Kuru sıkı da ses ve efekt olarak az olduğundan kuru sıkı sayesinde iki tane de aynı şekilde torpil ateşliyorum. Dolayısıyla kurusıkı torpilleri ateşlemeye yarıyor. Bunu yapmam sadece hurdaları değerlendirmemden kaynaklanıyor. Hurdaları da değerlendirirken iş yoğunluğunda yapmayı bırakıyordum. Belki ayda bir gün iki gün bununla uğraşırdım. Bununla uğraşırken kafamı boşaltıyordum daha sonra işime devam ediyordum. Üzerinde sürekli uğraşarak zaman harcamadım. Toplam uğraştığım günler belki bir aydır” şeklinde konuştu.(İHA)