ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 06-11-2020 08:33   Güncelleme : 06-11-2020 09:35

CİNAYET 19 YIL SONRA ÇÖZÜLDÜ

Kadıköy’de 2001 yılında 12 yaşındaki Hande Ç.’nin vahşice öldürülmesine ilişkin gözaltına alınan babası ve üvey annesi tutuklandı.

CİNAYET 19 YIL SONRA ÇÖZÜLDÜ

Kadıköy'de 19 yıl önce 12 yaşındaki Hande Ç.’nin vahşice öldürülmesine ilişkin babası Nezih Ç.’nin (58) ve üvey annesi Şehnaz Ç. (51) gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerinin ardından 2 şüpheli, Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayına gönderildi.

Şüpheliler savcılık sorgularının ardından “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” ve “altsoydan akrabayı kasten öldürme” suçlarından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

ÜVEY ANNE KENDİSİNE İFTİRA ATILDIĞINI ÖNE SÜRDÜ

Öldürülen Hande Ç.’nin üvey annesi Şehnaz Ç. savunmasında, “Üvey kızım Hande'yi eşimin öldürdüğüne artık eminim. Nezih'in aleyhimdeki beyanları ve suçlamaları birer uydurmadır. Ben hiçbir zaman kendisine maktulü kastederek ‘bak kurtulduk' şeklinde bir şey söylemedim. Kendisiyle boşanma aşamasındayız. Nezih'in bana iftira atmasını gerektirir bir sebep vardır. Açtığım mal davasını geri çekmemi istiyor. Bana mal vermeyeceğini söylüyor. Olayın olduğu gün ben kız kardeşimin evindeydim. Sabah evden çıkmıştım. Maktul yatağında uyuyordu. Üvey kızımın öldürülmesiyle en ufak bir ilgim yoktur” diyerek suçlamayı kabul etmediğini ve serbest bırakılmayı talep ettiğini söyledi.

“HAYATIM MAHVOLDU, 20 YILDIR ŞÜPHELİ DURUMUNDA YAŞIYORUM”

Baba Nezih Ç. ise, “Olay tarihinde eve geldiğimde kızımın cansız bedenini buldum. Boynunda kesikler olduğunu lambayı açınca gördüm. Olayda kullanıldığını düşündüğüm bıçağın sapını alarak pencerenin önünde ışığa tuttum ne olduğunu anlamaya çalıştım. Bundan dolayı bıçağın kesici kısmında parmak izimin çıkması gayet normaldir. Şehnaz ile 6 buçuk yıldır boşanma aşamasındayız. Kendisi boşanmak istemiyor. Eşimin aleyhimdeki suçlamalarını kabul etmiyorum. Eşimle aramızdaki konuşmalarda ‘dünyada benim isteyip de öldüremeyeceğim kimse yoktur, eskiden biraz korkum vardı, o korkum da kalmadı' şeklinde söylemleri olmuştur. Birlikte alkol aldığımızda bana bir leşinin olduğunu ancak kimsenin bilmediğini söylemiştir. Kızımın eşim Şehnaz ile araları iyi değildi. Hatta bir keresinde darp ettiğini gördüm. Benim bu olayla uzaktan yakından ilgim yoktur. Bu olayda kızımdan sonra en çok zarar gören benim. Hayatım mahvoldu. 20 yıldır şüpheli durumunda yaşıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

ÜVEY ANNE VE BABA 19 YIL SONRA TUTUKLANDI

İfade işlemlerinin ardından şüpheliler Şehnaz ve Nezih Ç., “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” ve “altsoydan akrabayı kasten öldürme” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mahkeme tutuklama kararında, şüphelilerin suçu işlediklerine dair somut delillerin bulunduğunu, maktule ait otopsi raporu, şüphelilerin ifadelerinde birbirlerini suçlayıcı beyanlarda bulunduklarını, HTS kayıtlarının şüphelilerin savunmalarını doğrulamamasını, olayda kullanılan bıçağın kesici kısmından alınan örnekten elde edilen DNA profilinin şüpheli Nezih Ç.’ye ait olduğu, şüphelerin kaçma ve delil karartma şüphesinin bulunmasını gerekçe gösterdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Kadıköy İçerenköy'de 4 Ocak 2001 tarihinde meydana gelen olayda 6. sınıf öğrencisi Hande Ç. (12) evinde vahşice öldürülmüştü. Polisin olay yerinde yaptığı incelemeler sonucu Ç.’nin  başına çekiçle vurulduğu ve boğazıyla sağ bileğinin kesilerek hayatını kaybettiği belirlenmişti. Ayrıca Ç.’nin vücudunun 13 ayrı yerinden bıçaklandığı da tespit edilmişti. Polisin katil zanlısı ya da zanlılarını yakalamaya yönelik çalışmaları ve olay yerindeki deliller üzerindeki incelemeler sonuçsuz kalmış, şüphelilerin izine rastlanamamıştı.

19 yıl önce yaşanan olayla ilgili çalışmalarını aralıksız sürdüren Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri yurt dışından getirilen özel bir kitle olay yerinde bulunan eşyalar tekrar inceledi. Hande Ç.’nin boğazı ve bileğinin kesildiği bıçak üzerinde yapılan incelemede babası Nezih Ç.’nin DNA örneğine rastlandı. Bunun üzerine baba Nezih Çi. ve üvey anne Şehnaz Ç. gözaltına alındı. (İHA)