BURSA
Giriş Tarihi : 28-05-2021 00:32   Güncelleme : 28-05-2021 00:32

Camiamıza hayırlı olsun

Bursa ve Türkiye’de STK çalışmaları anlamında tartışmasız en aktif kurumlardan olmayı başarmış Diyanet-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Sarkı ile üyelerinin ve meslektaşlarının kazanımlarının yanı sıra Türkiye ve dünya gündemi üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Camiamıza hayırlı olsun

Özkan YILDIRIM

“Diyanet-Sen yine zirvede ve tek yetkili sendika. Bizi takip eden sendikaya açık ara farkla önde gidiyoruz. Sorumluluğumuzun bilincinde, dava misyonumuzu ve vizyonumuzu önemseyerek meslektaşlarımızın ve milletimizin hizmetinde olacağız. Aydınlık gelecek bizim olacak inşaallah. Davamıza emek veren, gayret eden ve her zaman bizimle hareket eden başkan yardımcılarıma, ilçe temsilcilerime ve yönetimlerine, kadın kolları başkanına ve üyelerine, üyeliğiyle bize güç veren meslektaşlarıma kalbi şükranlarımı sunarım. Allah yar ve yardımcımız olsun. “Biz birlikte daha güçlü ve Diyanet-Sen’liyiz“ diyen Mustafa Sarkı konuşmasın da şu ifadelere yer verdi

CAMİLERİMİZ BU VATAN PARÇASININ  MÜHRÜDÜR

Toplumun fertlerinin her birinin hayatının her aşamasında, doğumundan itibaren ölümüne kadar her aşamasında var olan ve insanımıza hizmet eden kişilerdir din görevlileri. Örneğin çocuklarımız  doğduğunda isim vermek için sağ kulağına ezan, sol kulağına selayı din görevlimiz verir. Ondan sonra sünnet cemiyetinde vardır, askere giderken  vardır, düğünlerde evlilik cemiyetlerinde din görevlisi vardır, hastalıkta din görevlisi vardır, sonra ölümlerde, cenazede, bayramda, seyranda her zaman din görevlilerimiz vardır. Bu nedenle camiler ve din görevlileri haftası bizim için çok önemlidir hem camilerimizin önemine istinaden hem de din görevlilerimizin sosyal hayatındaki yerine bu şekilde vurgulamakta ve hazırlamaktayız. Biz Diyanet-Sen Bursa 1 Nolu şubesi olarak bu vesileyle her zaman din görevlilerimizin, meslektaşlarımızın yanındayız. Meslektaşlarımızla ilgili hayatın her noktasında olmak üzere memuriyetinden tutun yaşamın diğer alanlarına kadar onların temsilcisi olarak onların hep yanındayız.

Sayın Başkanım  bir taraftan sendikal çalışmalarınız bir taraftan yoğun geçen bir Türkiye gündemi ,bunun yanı sıra dünyadaki gelişmeler bizlere kısa kısa bu gelişmelerle ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

4-B SÖZLEŞMELİLER KADROYA ALINMALI

Öncelikle tabi Diyanet-Sen, üyelerine her alanda en iyi kazanımları sağlamak adına yola çıkan ve bu alanda söz sahibi olan ilklerin sendikasıdır. Özellikle toplu sözleşme masasında ve hukuk alanında elde edilen kazanımlar, üyelerimizin ve tüm hizmet kolu personelimizin moralini ve çalışma huzurunu artırmıştır. Bu kapsamda özellikle son dönemde kamu kurumlarının tamamında sözleşmeli, yani 4/B’li personel istihdamı kamu tarafından gittikçe artırılmış ve aslında istisna olan bu çalışma şekli olağan çalışma haline getirilmiştir. Bu istihdam anlayışı da aynı işi yapan ancak statüsü farklı olan (kadrolu-sözleşmeli) personel arasında çeşitli eşitsiz durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sendikamız ve Konfederasyonumuz sözleşmeli istihdamın neticesinde personelin yaşadığı özlük ve mali hak kayıplarının giderilmesi ve ortaya çıkan sorunların çözümünü yaptığı toplantılarla ve şuralarla hep dile getirmiştir. Aynı zamanda hukuk zemininde de bu süreçleri takip ettiğimiz gibi 4-B sözleşmeliler ile ilgili iyileştirme kararlarının alınmasını beklemekteyiz.

YARDIMCI HİZMETLER SINIFINDA ÇALIŞANLARA İYİLEŞTİRMELER YAPILMALI

Toplu sözleşmede memur ve çalışanlarımızla ilgili ülkemize yakışır şekilde hayat standardı seviyesini yüksek tutacak ücret politikasının oluşturulması bu çalışmalarda ön ayak olmak için bizleri Diyanet-sen olarak yapılacak görüşmelerde öncü olarak elimizden geleni yapacağız. Camiamızla el ele gönül birliği içerisinde iyileştirmelerin ortaya çıkması için çalışmalar yapacağız.Bursa’da Diyanet-Sen yine zirvede ve tek yetkili sendika. Bizi takip eden sendikaya açık ara farkla önde gidiyoruz. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz  , dava misyonumuzu ve vizyonumuzu önemseyerek meslektaşlarımızın ve milletimizin hizmetinde olacağız. Aydınlık gelecek bizim olacak inşaallah. Son olarak buradan bütün Diyanet-Sen üyelerine, camiamızdaki bütün bireylere, 84 Milyon insanımıza Bursa’dan sevgilerimi saygılarımı gönderiyorum esenlikler diliyorum.