EĞİTİM
Giriş Tarihi : 23-09-2020 06:47   Güncelleme : 23-09-2020 06:47

Bursalı Provimes’le okullar daha güvenli

Pandemi sürecinde çocuklarını okula gönderen ailelerin tedirginliğini azaltacak hamle Exa Teknoloji’den geldi. Bursalı firma Provimes uygulamasıyla koruma kalkanı sunuyor. O kalkanın hikayesini Firma Yönetim Kurulu Başkanı Erol Dağlıoğlu'dan dinledik.

Bursalı Provimes’le okullar daha güvenli

 

Mehmet ÇETİNKAYA

Ülke olarak yeni tip koronavirüsle tanışmamızın ve mücadele etmemizin 197. günü; yani 6 ay 13 gün. 'agazete' okurları için, Exa Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Erol Dağlıoğlu ile yüz yüze bir söyleyişi gerçekleştirdik. Okulların yeni eğitim öğretim dönemine başlamasının gündemde olduğu bugünlerde, Exa Teknoloji, Covid 19 riskini önceden belirleyebilmek için “Covid 19 Süreç ve Risk Yönetim” yazılımını eğitim sektörünün kullanımına sunmaya hazırlanıyor. Risk algoritmalarını içeren özel uygulama olası riskleri önceden belirleyerek eğitim sürecinin kesintiye uğramaması için destek sunacak.

AMAÇ PANDEMİDEN KORUMAK

Exa Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Erol Dağlıoğlu, Provimes uygulamasının amacının okullarda veli ve idarecilerin birbiriyle iletişiminin tamamlanıp mümkün olduğunca Coronavirüs pandemisinden korunmaya çalışmak olduğunu dile getirdi. 

NÜFUS KAĞIDI ALMAK YOK

Provimes’in çıkış noktasında profesyonel bir toplantı ve ziyaretçiyi yönetme programı olduğunun altını çizen Dağlıoğlu, “Provimes’in açılımı Professional Visitor Meeting System’dir. Toplantı ve ziyaretçileri ayarlayan bir sistemdir. İşyerlerinde hangi katta, kiminle görüşeceğinizi gösteren bir programdır. Ziyaretçilerin nüfus kağıdını alma dönemi tarihe karıştı. Sistem ziyaretçilerin bilgilerini Kişisel Verilerin Korunma Kanunu’na uyumlu olarak bilgilerinizi alıyor. Kimse de sizin bilgilerinizi görmüyor. Ziyaretçi kartları da artık olmayacak ve temas da kurulmuyor bu şekilde” dedi.

GÜVENLİKLİ VERİ DEPOLAMASI

Bilgilerin Provimes’te depolandığını kaydeden Erol Dağlıoğlu, “O yapıyı kaç kişinin ziyaret ettiği, kimlerin ziyaret edildiği, ne kadar süreyle kaldığı, ziyaretçilerin geliş saat ve günlerinin yoğunluğu gibi istatistikleri de elde edebiliyorsunuz. İşveren dönüp baktığında şirketindeki ziyaretçi trafiğine dair tüm detaylı verilere sahip olabiliyor. Bu sayede de iş modelinde olası problemlere karşı değişimler de yaşanabiliyor. Ayrıca her departmanın toplantı yapma ihtiyacı oluştuğunda bunu da ayarlayabiliyor. Toplantı saatleri ayarlanıp tek mesaj üzerinden katılımcılara bilgilendiriliyor. Sonuç bilgilendirmeleri de ilgili birimlere gönderiliyor. Provimes’in çıkış noktasında bu yatıyor” diye konuştu.

VELİLER HER ŞEYDEN HABERDAR

Coronavirüs pandemisi sebebiyle Provimes programının okullar için gerekli olduğunu dile getiren Exa Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Erol Dağlıoğlu, “Okullar açıldığında çocuğumu gönderecek miyim, göndermeyecek miyim, ateşli mi değil mi siz veli olarak işaretliyorsunuz. Bu okul sahiplerini de sizin beyanlarınız doğrultusunda kendisini koruyor.  Okul içindeki her aksiyonu velilere mesaj olarak gönderebiliyor. Biz bunu Exa Teknoloji olarak günümüze uyarladık. Provimes dışında Bilimp programı da mevcut. O tam bir yönetim sistemi. O daha büyük çaplı şirketler için detaylı bir kolaylık sağlayan donanımlı program. Program ayrıca görevlendirmelerde bulunuyor. Çalışanınıza iş söylemiyorsunuz, onu görevlendiriyorsunuz. Ayrıca küme de kurabiliyorsunuz. İzin listelerini de ayarlıyorsunuz. Randevularınızı ayarlayabiliyor, mail ve bi mesaj ile paylaşım yapabiliyor, çalışma bilgisi alabiliyor, personelinizden öneri alabiliyorsunuz. Bunlar ve buna benzer birçok özelliğe sahip” dedi.

15 SORULUK DEĞERLENDİME FORMU

Provimes’in web ve mobil uygulamaları sayesinde tüm veliler, öğretmenler ve okul idarecilerine hızlıca ulaşmanın mümkün hale geldiğini dile getiren Erol Dağlıoğlu, özel geliştirdikleri “Covid 19 Süreç ve Risk Yönetim” uygulaması ve algoritması sayesinde “hastalık belirtisi ve risk durumunun” belirlenmesinin ve salgınla mücadelenin kolaylaştığını söyledi. Erol Dağlıoğlu, “Provimes Covid-19 Süreç ve Risk Yönetimi uygulaması içinde 15 soruluk değerlendirme formu bulunuyor. Eğitim kurumu isterse bu soruları özelleştirerek kendi ihtiyaçlarına göre artırabiliyor ya da çıkartabiliyor. Her bir sorunun uygulanma periyodu ve hedef kitlesi sınıf veya grup özelinde belirlenebiliyor. Zaman, bir gün, haftalık gibi periyotlarla ayarlanabiliyor. Böylece, algoritma hastalık riski veya belirtisi olan öğrencileri, öğretmenleri önceden ve hızlı tespit ederek erken önlem alınmasını sağlıyor ve yayılım riskini azaltıyor” açıklamasını yaptı. Dağlıoğlu, ziyaretçilere bilgilendirmenin Biri ve SMS üzerinden gerçekleştirildiğini, ayrıca ziyaretçilere bir kare kod gönderilerek kuruma temassız girişlerinin sağlandığını dile getirdi.
 

HIZLI BİR YOL KAT ETTİK
Provimes programının yerli ve milli olduğunun altını çizen Erol Dağlıoğlu, “Çok profesyonel ve kaliteli bir iş yapıldı. Bunun doğru anlatılması lazım. COVID-19 olması nedeniyle okulların açılması nedeniyle biz hızlı yol aldık. Şu an 3’ncü versiyonundayız. Okulların açılması kararı alındı. Bu okul sahiplerini, velilerini, öğrencileri ve okul çalışanlarının tümünü, servis çekeninden, erzak getirene kadar tüm aktörlerini yakından ilgilendiriyor. Herkesin taşıdığı can eşit kıymetlidir. Bademli’de bir kolejde denemeye başladık. Oradan dönüşleri bekliyoruz. Buna göre çalışmalara da devam edeceğiz” diye konuştu. Erol Dağlıoğlu, geliştirdikleri bu teknolojiyi 8 Ekim 2020 tarihinden itibaren mevcut ve yeni kullanıcılara ücretsiz olarak sunulacağını söyledi.