BURSA
Giriş Tarihi : 02-04-2021 15:33   Güncelleme : 02-04-2021 15:33

BURSA’DA SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜ KURULUŞU: YENİTUR

Bursa’mızın fabrika ve okul servisi taşımacılığı anlamında en donanımlı filoya sahip işletmelerinden Yenitur’un  2. kuşak işletmecisi, genç girişimci Bahtiyar Yeni ile Yenitur’un kuruluşu bugünlere geliş süreci, sektörel anlamda yapmış oldukları çalışmalar ve  daha birçok konuyu masaya  yatırdığımız kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

BURSA’DA SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜ KURULUŞU: YENİTUR

Özkan YILDIRIM

Öncelikle Bahtiyar Bey bizleri, ekibimizi Çukurca Mahallesi'ndeki bu güzel ofisinizde konuk edip misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Bahtiyar Yeni  kimdir? Nerelidir ?Kısaca sizi tanıyarak röportajımıza  başlayalım isterseniz sonrasında elbette Yenitur’un  kuruluşu ve bugünlere geliş sürecini de bizlerle ve ekibimizle paylaşırsanız sevinirim.

1986’DAN BUGÜNLERE

Bize böylesine güzel bir fırsat sunmuş olduğunuz için ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum, ben Bahtiyar Yeni ,1987 Bursa Keles doğumluyum. Baba mesleğini sürdürüyoruz ilk olarak 1986 yılında babam  İsmail Yeni Bursa'ya  geldiğinde servis işine başlıyor, 1997 yılında Yenitur  adı altında şirketimizi açıyoruz. Allah uzun ömürler versin babam hala başımızdadır. Devlet kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte Özel yerlerle de iş yapıyoruz Karayolları 14 bölgenin işlerini ,Demirtaş sanayisinde  yine 10-15 fabrikamız var ,okullarımız var Bu anlamda gerçekten yoğun bir çalışma yapıyoruz. Kendimizin 42 tane aracı var çalışan olarak da 123 çalışanımız mevcut. Gezi ve VIP araç kiralama hizmetleri de verdiğimizi ayrıca eklemek isterim.

Yeni tur olarak sektördeki hedefleriniz neler?

Yeni tür olarak gelecek hedeflerimizle ilgili bilgi vermemi isterseniz sektörde kurumlara kuruluşlara daha iyi bir hizmet verebilmek aynı zamanda insanlara da en güzel bir şekilde hizmet sunabilmektir. Şu an araç filo olarak gerçekten çok iyi durumdayız, ilerleyen süreçte elbette bu teknolojik üstünlüğümüzü , durumumuzu korumak  ve daha yukarılara çıkartmayı hedeflemekteyiz. Bu bağlamda Bursa’ya  ve çevresine en güzel hizmeti sunmak  Yenitur'un en öncelikli  hedefleri arasındadır.

  **** Genç bir müteşebbis sektörde ailenin ikinci temsilcisi olarak gençlere genç girişimcilere genç müteşebbislere, sizde bir genç olarak neler önerirsiniz Bahtiyar Bey?

İSTİKRAR ÇOK ÖNEMLİ

----  Her yaptıkları işi düzgün ve sıkıntısız yapmalarını onlara önermek istiyorum, bir işin hakkını mutlaka vermeleri lazım. Bunun yanı sıra işte girmiş oldukları işlerde sebat etmeleri lazım, bunlar gerçekten çok önemli istikrar çok önemli. Çalışma süreçlerinde daldan dala atlama gibi durumlar oluyor gibime geliyor. Gençler  sıkıştıkları ilk anda  hemen çekip gitme eğilimindeler. Bizde mesela burada işyerimizde genç arkadaşlarla çalışmak istiyoruz onları bünyemize katmak istiyoruz ama birçok genç  geldiklerinde 3 gün, 5 gün, 10 gün geçiyor bir bakıyorsunuz yoklar.

ÜLKE İSTAHDAMINA  DESTEK EN ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ

Gerçekten gençler anlamında güzel bir istihdam ortaya koyma çabamız olmasına rağmen maalesef bu tür sıkıntıları yaşıyoruz bu arkadaşlarımızla. Bu da tabii ki olmuyor bizim işimizi de zora sokuyor. Bu anlamda mutlaka gençlerin istikrarlı bir şekilde çalışmaları çok önemli ben onların yollarından  geçmiş bir insan olarak kesinlikle  onlara bu söylediklerimi nasihat olarak vermek isterim. Bunun yanı sıra genç toplumun diğer bir sıkıntısı da girişken olamamaları, ailelerine, anne ve  babalarına aşırı güvenmeleri, Anne babaların da bu duruma kayıtsız kalmaları da tabi onları bu konu ile  ilgili olumsuz etkiliyor.

PANDEMİNİN İLK BAŞLARINDA  SIKINTILAR YAŞADIK

Peki Bahtiyar Bey 1 seneyi aşkındır ayrıca pandemi  süreci  yaşıyoruz  ülkemizde bütün dünya gibi bu süreçte sıkıntılar yaşadınız mı?  Yaşadınız sa bu sıkıntılar nelerdi.

Pandemiye ilk girdiğimiz dönemlerde oldu ,sanayi olarak çok sıkıntı yaşamadık ama elbette az da olsa yaşandı. Okullar bizi çok yordu okullar 7-8 ay kadar kapalı kaldı biliyorsunuz. Şimdi açıldı ama grup grup okula geliyor öğrenciler onun organizasyonu yapmak da tabii  sıkıntı oluyor bizler için. Bu pandeminin bir  an evvel bitmesini bekliyoruz artık aşı çalışmalarında da bayağı bir yol alındı, güzel bir aşamaya gelindi. Onlar da tamamen tamamlandıktan sonra inşallah bu pandemi sürecinden kurtulmamız lazım son zamanlarda işte vaka sayıları da artmaya başladı ,vatandaşımız  bu sınırlı serbestliği tamamen serbestlik gibi de anlayabiliyor bu duruma  dikkat etmelerini ben tavsiye etmek istiyorum değerli vatandaşlarımıza.

  ***** Güzel bir ivmeyle Yenitur’un  gerçekten güzel bir çalışma ortaya koyduğu gözüküyor.Peki Bahtiyar Bey’in  boş zamanları olur mu?  Boş zamanları olduğunda neler yapar? Bu konularla ilgili bizlere neler söylemek istersiniz?

BURSA’YA HİZMET BİZİM İÇİN ONURDUR

Boş zamanım çok olmuyor. Genelde ziyaretler yapıyoruz yoğun bir şekilde devam ediyoruz işimizi düzgün bir şekilde yapmak için. Devamlı araç kontrollerimizi yapıyoruz çalışmış olduğumuz kurum ve kuruluşlara  gidip denetleme tarzında kontroller yapıyoruz. Onun yanı sıra işte 3 tane kız çocuğum var. Ceylin, Fatma ve Zeynep adında az olan  boş zamanlarımda kızlarımla ailemle ilgileniyorum. Hep beraber geziyoruz eğleniyoruz. Keles’e sıklıkla gidiyoruz. Orada tarlamız var, kiraz ağaçlarımız var, ayrıca  evimiz de var. Hava,doğa gerçekten çok güzel memleketimiz var.

Babanızdan almış olduğunuz bu görevi güzel bir seviyeye getirmişsiniz yine hep birlikte ilerleyen süreçte çocuklarınızın, torunlarınızında  bu mesleğe devam etmesini üçüncü, dördüncü  kuşak olarak ileriye gitmelerini  ister misiniz?

Elbette, isterim. Teknolojinin imkanlarını kullandıkça büyümeyi isteriz. Bizim de çocuklarımızın bu bayrağı alıp daha yüksek yerlere çıkartması en büyük dileğimiz. Bu işi severek yapıyoruz babamızdan geldiği için iş anlamında kesinlikle bakmıyoruz mesleğimize. Babam gerçekten bu sektörde çok zorluklar çekmiş çok büyük sıkıntılar yaşamış elbette bugünlere  Yenitur olarak gelmemiz hiç de kolay olmadı.

Güzel bir söyleşi gerçekleştirdik Bahtiyar Bey son olarak Bursa'da özel olsun, kamu şirketleri olsun, işyerleri, eğitim kurumlarının  sahiplerine neler söylersiniz. Yenitur’la çalışmaları durumunda nelerle karşılaşacaklar? Bu konuyla ilgili neler söylemek istersiniz Sizi tercih edebilecek durumda olan kurum ve kuruluşlara?

ONLARCA YILLIK TECRÜBE VE BİRİKİMLERİMİZİ HERKESLE PAYLAŞMAK İSTERİZ

Kamu kurum ve kuruluşları olsun, özel teşebbüs işletmeleri olsun,üretim tesisleri ya da Eğitim Kurumları olsun mutlaka bu tür bağlantıya girmeden önce birlikte çalışacakları tur şirketlerinin geçmişine çalışmış oldukları referanslarına baksınlar kimlerle çalıştığı ile ilgili bilgi almaları çok önemli diye düşünüyorum. Ondan sonra karar vererek kendileri için en olumlu şartları, olanakları sunan şirket lehine karar versinler tur şirketlerinin geçmiş çalışmaları referansları dediğim gibi çok önemli.Bizde sektörel anlamda yarım yüzyıla yaklaşan tecrübe birikimlerimizi paydaş şirketlerimizle,özel kamu kurum ve kuruluşlarımızla  paylaşma çabasındayız ve bu bizim şirketimizin olmazsa olmaz esaslarındandır.Son olarak buradan  hem Bursa'da hem dağ  yöresinde yaşayan değerli hemşehrilerime Türkiye genelindeki  83 milyon insanımıza sevgilerimi, selamlarımı göndermek istiyorum, esenlikler diliyorum.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 Çukurca Mahallesi,

7. Çimen Sokak  No:15

Tel: 0 224 233 80 86

e-mail:[email protected]

Osmangazi/Bursa