BURSA
Giriş Tarihi : 26-03-2021 16:04   Güncelleme : 26-03-2021 16:04

Bankacılığımız Avrupa zirvesinde

Bankacılığımız Avrupa zirvesinde

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ikinci gününde düzenlenen bankacılık oturumunda konuşan Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, pandemi sürecinin yarattığı dalgalanmanın Türk bankacılık sektörüne olan etkisini anlattı. Sektörün başarılı bir sınav verdiğinin altını çizen Leblebici, “Pandemi koşullarında ekonominin ayakta kalabilmesi için bütün bankalar ellerinden geleni yaptı. Bu bizim atlattığımız ilk dalgalanma değil, son da olmayacak. Dolayısıyla bu sektörün her bir paydaşı bu dalgalanmaları nasıl yöneteceğini biliyor. Bugün Türk bankacılık sektörünün aktif kalitesiyle ilgili büyük bir problem olmadığını hepimiz görüyoruz. Bu bilançolara da yansıyor. Hatta bu kadar dalgalanmaya rağmen Avrupa’daki bankalarla kıyasladığınızda daha iyi durumdayız” ifadelerini kullandı. TEB olarak bu süreçte hem müşteriye hem de ekonomiye destek vermeye devam ettiklerinin altını çizen Leblebici, “Hem müşterilerimizin hem çalışanlarımızın hem de toplumun bu süreçte minimum hasar almalarını sağladık ve pandemiye rağmen yüzde 30’un üzerinde büyümeyi başardık” dedi.

ÜLKE EKONOMİSİNE DESTEK

Mevduat krediye çevrildi, ekonomiye destek oldu. Sektörün topladığı tüm mevduatı krediye çevirip ülke ekonomisine destek olduğunu ifade eden Leblebici, bankacılık sektörünün TL aktif kredi ve mevduattaki oranının yüzde 170 seviyelerine geldiğini, yabancı paradan elde ettikleri mevduatı TL’ye çevirerek oranı artırdıklarını söyledi. “Bu bir değiş tokuş. Açık pozisyon yaratmıyor ama likiditeyi böyle sağlıyoruz. Toplam kredili mevduat diye baktığınızda sektör yüzde 125-130’larda dolanıyor” dedi. Sektörün önündeki en büyük sorunun vade uyumsuzluklarını yönetebilmek olduğunun altını çizen Leblebici şöyle konuştu: “Aktiflerin vadeleri 1 yıldan uzun ortalama iki yıla geliyor. 10 yıllık krediler var, yatırım kredileri var. Biz bunların çok büyük bir kısmını çok kısa vadeli pasiflerle fonluyoruz. Pasiflerimizin içindeki en büyük madde mevduat. Onun dışında aldığımız sendikasyonlar var. Özellikle TL aktif-pasif dengesine baktığınızda da denge aktif lehine. Ancak hemen hemen her banka faiz riski ve vade uyumsuzluklarından doğabilecek riskleri de yönetmeyi biliyor. Önemli olan faiz risklerine nasıl hedge ettiğiniz.”

HEM REKABET HEM BÜYÜME

TEB olarak, hem sektörde rekabet içinde olduklarını hem de büyüme için çalıştıklarını belirten Leblebici, “Hedefimiz kredilerde her zaman ortalamanın birkaç puan üzerinde büyüyebilmek. Biz bu yıl büyüme hedeflerimizde yüzde 15-17 seviyelerini koymuştuk. Ülkemizde katma değer sağlayacak ihracatı, yatırımları destekleyecek bir taraftan da bireyleri destekleyecek her türlü alanda büyümeye çalışıyoruz” diye konuştu. (yenisafak.com)