BURSA
Giriş Tarihi : 11-01-2021 09:02   Güncelleme : 11-01-2021 09:02

AYAZKÖY’DE BÜYÜK DEĞİŞİM

Mustafakemalpaşa ilçemizin güzel ve şirin köylerinden Ayaz Köy’ün   2 yıla yakındır muhtarı olmasına rağmen bölgeye birçok hizmetin gelmesini sağlayan, büyük değişimin öncüsü, genç ve başarılı muhtar Ertan Bulut ile birçok konuya değindiğimiz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

AYAZKÖY’DE BÜYÜK DEĞİŞİM

Özkan YILDIRIM

Öncelikle Ertan Muhtarım bizleri köyünüzde misafir edip ağırladığınız için teşekkür etmek istiyorum. Ertan Bulut kimdir?  Sizi tanıyarak isterseniz röportajımıza başlayalım sonrasında elbette sorularımız da olacak.

HEP MÜCADELECİ BİR İNSAN OLDUM

Bana böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız buralara kadar geldiğiniz için bende sizlere teşekkür etmek istiyorum.1977 Mustafakemalpaşa-Ayazköy doğumluyum doğma büyüme buralıyım. İlkokulu burada bitirdim, Ortaokulu Kemalpaşa'da bitirdim. Sanayiye  merağım vardı otomobil tamirciliğine   başladım sanayide.8 sene kadar mücadele ettim askere gidesiye kadar, ustamla beraber ortak dükkan açtım. Sonra bir iş çıktı karşıma sulama birlikleri var 1998 senesinde oraya şoför olarak girdim.20 sene orada çalıştım iş makinalarına da merakım  vardı, büyük bir iş makinası Amerika'dan gelmişti, bu makine  Makineyi de kullanmaya başladım bir daha İşte bu günlere geldik. Sonrasında kendime iş makinesi aldım, kendim  çalıştım. İşte sonra 2019'un başlarında Ayaz Köy’de yaşayan vatandaşlarımız, halkımız bana  “gel sen muhtar  ol” dediler. Çünkü benim  mücadeleyi seven bir insan olduğumu biliyorlardı. Toplam 4 aday vardı seçimde,  kuzenim olan eski muhtarla böyle bir yarışa girdik, kafa kafaya gitti seçim neticesinde  yarışı kazandım. Kimseyle kesinlikle dargınlığımız kırgınlığımız yok, hepimiz burada arkadaşça ,dostça yaşıyoruz.

Muhtarım 2 seneye yakındır  muhtarsınız ,bu süreçte ne gibi hizmetlerin gelmesini sağladınız  köyünüze?

ARAZİ YOLLARINA MALZEME ATILDI

Köyümüzde bir hizmet yoktu, olmuyordu. Tabii bu hizmetleri getirmek için koşturmak gerekiyordu ,biz başardık bunu şükürler olsun. Çok şeyler oldu arazi yollarımıza traktörler  bile giremiyordu, şimdi hepsine malzeme çekildi , arazi yolu sadece öyle düşünmeyin bizim kışın da çalışıyor bu yollar. Gölün kenarında meramız  var orada da toplamda 12 aile  yaşıyor onlar da memnun.

KOMPLE KANALİZASYON YAĞMUR SUYU GİDERLERİ HEPSİ YAPILIYOR

İçme suyu şebekemiz çok eskiydi eskiden imece usulü kazmalarla kazmışlar borular dışarıda hepsi çok patlak çatlak oluyor. Basıncı yükseltince  patlıyor düşürdün mü yetmiyor, gece gündüz yazın su peşinde koşuyorduk. Bunları dile getirdik onaylandı ihaleye çıktı. Yılbaşından sonra başlayacağız dediler, komple kanalizasyon, yağmur suyu giderleri, içme suyu, su deposu hepsi yapılıyor ihalesi bitti artık bunun yapılmasına başlanmasını bekliyoruz. Burada bir düğün yerimiz var arkada mesela orası batak içerisindeydi oraya taş döşedik. Aslında köyümüzün bir çok yerinde taş döşenecek yerler var , aslında onları da  bitirirdik ama işte mutlaka bu kanalizasyonların vesaire bitmesinden sonra bu parke taşlarının döşenmesini istiyoruz, tekrardan yolların bozulmaması için. Ufacık gibi görünüyor ama  mesela düğün salonumuz var  burada bir tane bayan tuvaleti yoktu, kadınlar komşuya tuvalete gidiyorlardı onu da hallettik mesela. Ufak ama gerçekten büyük bir sıkıntıyı  gidermiş olduk.

BAYRAKTEPE MESİRE ALANIMIZ HAYIRLI OLSUN

Bizim şurada  üst tarafta Bayraktepe dediğimiz bir yer var. 15 sene önce bir bayrak gitmiştim ben oraya, bana nasip oldu muhtar oldum şimdi orasını mesire alanı yaptık. 20 gün makinalar çalıştı ormanda büyükşehirden büyük kuvvetli fidanlar alıp onları ektik, Ihlamur Çınar güzel güzel ağaçlar. Ondan sonra iki tane kamelya geldi 6 tane daha kamelya gelecek oraya, odası gerçekten çok güzel olacak  Dışarıdan da çok insanlar geliyor çok beğeniyorlar .Ağaçların büyümeye başlamasıyla  çok daha güzel görkemli bir yer olacak.Pandemi sürecinde dezenfekte ettik bütün köyümüzü  traktörle temiz olması için elimizden geleni yaptık, temizlik maske mesafe (TMM) kurallarına  harfiyen  uyuyoruz burada.

Ayazpaşa türbemiz var hemen camimizin yanında, köyümüzün kurucusu, köyümüzün kuruluşu 1300'lü yıllara dayanıyor. Türbemiz yeni restore edildi çok güzel bir şekilde hizmete girdi güzel bir kazanım olmuş oldu böylelikle köyümüze birçok insan geliyor türbemizi  ziyaret ediyor. Bu da bize elbette çok mutlu ediyor.

HALKIMIZ ÇOK DUYARLI

İlk aday olduğunuzda sizi seçen Ayaz köyde yaşayan insanlara vatandaşlarımıza  neler söylemek istersiniz?

Hepsi sağ olsunlar.. Her köyde olduğu gibi elbette bizim burada da muhalefet oluyor ama seçimden sonra daha önce bana muhalefet olan arkadaşlarım yapmış olduğumuz çalışmalar, gelen hizmetler karşısında bizi desteklediğini görüyorum bu tabi beni elbette memnun ediyor, mutlu oluyorum, onlardan böylesine destek görebilmek. En güzel şey ise mesela bizim buralarda düğünlerde silah atılıyordu içki şişeleri, kuruyemiş paketleri düğünlerden sonra burada rüzgarda uçuşuyordu günlerce. Şimdi hiçbir yerde bu tür görsel kirliliği  göremezsiniz. Kimse çöpleri yerlere  atmıyor bazen tabii bunu gerçekleştirmek için bazı durumlarda zamanlarda  sıkıntılar yaşadık. Ama işte şimdi o günler geçti herkes kurallara uyuyor kimse kesinlikle çöplerini yerlere atmıyor kadınlarımız bile  mesela düğün günlerinde çekirdek çöplerini yere  atmıyorlar yanında getirmiş oldukları poşetlere koyuyorlar, buda tabi bizi elbette çok sevindiriyor.

Köyümüzün 600 civarı nüfusu bulunuyor. Tabii yazın  nüfus daha da çok artıyor kaydı burada olmayan dışarıdan gelenler de var ayrıca.

HEPSİNDEN ALLAH RAZI OLSUN

Birçok hizmet getirmişsiniz yine birçok hizmetin gelmesi ile ilgili sözler almışsınız. Peki ne gibi eksikleriniz kaldı bu konularla ilgili neler söylemek istersiniz?

Ne söylersek ,neyi dile getirirsek yapıyorlar sağ olsunlar. Başkanımız Mehmet Kanar olsun, BUSKİ genel müdürümüzü Güngör Bey olsun  baba adam. Sıkıntılarımızı eksikliklerimizi kendilerine aktarmıştık. Daire başkanımız Haluk Bey geldi sabahında daha 2-3 gün sonra Mesut Bey geldi sonra Güngör Bey geldi. Daha ne yapsın ki bu insanlar daire başkanları hepsi geldi Murat Hallaçoğlu başkanlığımıza ekiplerine, Devlet Su İşleri Karacabey  müdürümüz Çağatay Beye onlardan da Allah razı olsun yine Büyükşehir Belediye başkanımız Alinur Aktaş'a  hepsine  teşekkür etmek istiyorum.Gerçekten bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadılar ,nereye  gittiysem güzellikte karşılandım. Allah razı olsun hepsinden buradan son olarak başta Mustafakemalpaşa Belediye başkanımıza ,BUSKİ genel müdürümüze, daire başkanlarımıza, ekiplerine, Büyükşehir Belediye Başkanımıza hepsine sevgilerimi, selamlarımı göndermek istiyorum. Ayrıca elbette  benim yanımda olan bütün  Ayaz Köyü halkına da desteklerinden ötürü selamlarımı iletmek istiyorum esenlikler diliyorum.