BURSA
Giriş Tarihi : 22-03-2021 09:39   Güncelleme : 22-03-2021 09:39

Alışverişinizi esnafımızdan yapınız

Bursa’mızın duayen STK  yöneticilerinden olan ve uzun yıllardır Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanlığı’nı yürüten, birincilikleri Türkiye genelinde hiçbir kooperatife  bırakmayan, Bahri ŞARLI'dan anlamlı bir çağrı: "ALIŞVERİŞİNİZİ ESNAFIMIZDAN, ZANAATKARIMIZDAN YAPINIZ"

Alışverişinizi esnafımızdan yapınız

Özkan YILDIRIM/ Ufuk IRGAŞ

Sayın Başkanım , öncelikle bizleri, ekibimizi uzun bir aradan  sonra tekrardan konuk  edip , misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Tabii ülkemiz ve de bütün dünya  bir seneye aşkın süredir pandemi süreci içerisinde  , bu süreç nasıl geçti, nasıl ilerliyor?  Sizler de bu anlamda esnaf ve sanatkarlarımıza  destek olabilmek için neler yaptınız, yapıyorsunuz?  Bizlere bu konularla ilgili bilgi verir misiniz?

AZ OLDU, ÇOK OLDU AMA HERKES ETKİLENDİ

Elbette. Sadece Türkiye değil bütün dünya bu pandemiden etkilendi, biliyorsunuz. Biz de ülke olarak etkilendik. etkilendi, işçi etkilendi, emekli etkilendi. Tabii ki esnaf ve sanatkar da etkilendi. Dolayısıyla Esnaf sanatkarların bazısı az etkilendi, bazısı çok etkilendi bu durum bu şekilde ama neticede hepsi etkilendi. Biz esnaf ve sanatkarımızın kooperatif olarak iyi gününde de kötü gününde de  yanlarındayız. İyi gününde işini büyütmesi için, kötü gününde de ayakta kalıp kepengini kapatmaması için, hem kendisi hem yanındakilerin işsiz kalmaması için onların hep yanlarında olduk. Biz de bu imkanlar çerçevesinde neler yapabilirizi konuştuk. Kiminle konuştuk Halkbank’la konuştuk. Kiminle konuştuk hükümetle konuştuk ve dolayısıyla birçok imkanı sunmaya çalıştık. Yeterli mi? değil yeterli olması da mümkün değil. Çünkü gerçekten süre uzadı süre uzayınca yara derinleşti. Tabii ki imkanlar işte cumhurbaşkanımızla geçtiğimiz hafta içerisinde açıkladı.  850 bine yakın esnafımızın  gelir vergisi sorunu halledildi., vergi muafiyeti getirildi. Bu durum belli bir süre için de değil ayrıca sürekli olacak. Bunun yanında 25.000 liralık kredilerden istifade  ettirdik. Bunlar 3 yıl vadeli idi, 6'şar ay taksitle işte geçmiş olduğumuz şubat ayının ortalarında artık nihayete erdi. Kredi limitlerimiz 200 bin liraydı, 225 bin lira oldu.

ONLARIN HEP YANINDA OLDUK

Plasman sıkıntısı çekmedik. Halk Bankası plasmanları ile destekledi. Senetler ertelendi yani şimdi en son erteleme de geçtiğimiz senenin nisan ,mayıs, haziran, temmuz ,ağustos ,eylül senetleri ertelenmişti. Ocak ayında da kalan takibi senetler ertelendi  2021 Haziran ayı  sonuna kadar. 2021 yılında alınan krediler de bir erteleme söz konusu değil, ancak 2020 ve daha öncesi alınan krediler ertelemeye tabi tutuldu. Ayrıca şunu da belirtmek isterim 9999 kişiye Bursa'da bu 25'er bin liralık kredilerden kullandırdık.

BÜTÜN ALANLARDA BURSA KOOPERATİFİ HEP EN ÖNDE

Aynı zamanda normal Kredi de de diğer kredilerde de yine Bursa Kooperatifi Türkiye'de en çok veren kredi veren kooperatif oldu.375 milyon lira ile yani Bursa bu konuda son derece başarılı bir performans ortaya koydu. Burada tabi  Halk Bankası bakanlık bizim çalışmalarımızı başarılı buldukları için bu paraları bize gönderdiler, başarılı olmasak mümkün değil bu paraların bize gelmesi. Nedir başarı verdiğimiz krediye karşı ödenmeyen senet miktarı mesela 2020 sonunda bu rakam gerçekçi bir rakam değil çünkü senetler ertelendi biliyorsunuz 2020 yılında. 2019'a bakın, 2018'e bakın yine ödenmeyen miktar Bursa'da % 2'nin altında. Bu konuda da şampiyonuz. Allah'a şükür o kadar kredi veriyorsunuz 100 lira kredinin 98'ini  tahsil ediyorsunuz. Avrupa'da bile %4  başarılı kabul edilir. Ben Avrupa Kredi Garanti fonunda da üyeyim oradaki toplantılara da katılıyoruz ,orada bile ödenmeyen %4'ü başarı kabul ediyorlar. Bu  oran bizde  %2.

Bunun yanında biraz evvel icradaki dosyalara yapılandırma geldi  demiştik. Bursa'da 1677  esnafımız bundan istifade etti bu da az bir rakam değil. 1677 kişiyi icralardan kurtarmış olduk takside bağladık, bazısı  peşin ödeme yaptı. Burada da 10.471.130 TL den  kooperatif olarak alacağımızdan feragat ettik, bu da esnafımız açısından büyük bir hizmet oldu. Tabii ki bütün bunlar yapılırken esnaf ve sanatkarın bu ülke için önemini kooperatiflerin bu ülke için önemini, ortaya koyduğuna inanıyorum.

TSE KALİTE BELGESİ ALMIŞ YEK KOOPERATİF

Benim başkanı olduğum Bursa Kooperatifi Türkiye'de TSE Kalite Belgesi almış olan tek kooperatiftir. 32 tane bölge birliği içerisinde tek kalite belgesi olan bölge birliğide yine burası. Burada tabii başarı mesleği sevmek ,esnafı sevmek, iş hayatındaki erbapları sevmek çok önemli. Elbette  bize yardım yapılmazsa ,biz kooperatif olarak hiçbir şey yapamayız. Biz kooperatif olarak ,Halk Bankası ve Hükümet bu üçlü  sacayağının birbiriyle olan diyalogları münasebetleri anayasamızda da 173. maddedeki Devlet esnaf ve sanatkarı korur ve destekleyici tedbirleri alır hükmü bunda belirleyici unsur olarak karşımızda duruyor. Elbette Bursa'daki bu başarımız da hak eden esnafın desteklenmesi çok çok önemli ,zaten hak etmeyen esnafa daha fazla kredi vermek ona iyilik yapmak değil ,kötülük yapmak anlamına gelir. Ben 50 kilo yük taşıyabiliyorsam ,sırtıma 60 kilo konulduğunda çökerim. Bu esnaf için de aynı şekilde bizim kriterlerimiz var, kaç senelik esnaf, ödediği vergi ne ,üreticimi değil mi bütün bunları değerlendirmeye tabi tutuyoruz. Bütün bunların neticesinde  esnafımızı destekliyoruz. Ve bu çok uzun yıllardır gerçekten çok güzel bir başarı hikayesi oldu  ,daha önce de belirtmiş olduğum gibi bu seviyeyi bu şekilde %2’ler  mertebesinde tutmuş bulunmaktayız.

ESNAF VE SANATKAR HİZMETİN İYİSİNE LAYIK

    Bursa'da esnaf ve sanatkarlarımızla birlikte gerçekten güzel bir ivme  yakalamış durumdayız, icabında yoruluyoruz ama kesinlikle bu sıkıntı değil dediğim gibi bugün başlamışım  gibi mesleğimi seviyorum ,onun için hiçbir zaman  yoruldum demedim. Bu pandemi döneminde işte burada 1 seneden beri bir yere gidemedik son perşembe, cuma İstanbul'da Cumhurbaşkanımızın toplantısına katıldım. Ay sonunda da Ankara'da bir toplantımız var, oraya gideceğiz. Ben pandemiden önce  2019yılında  186 gün dışarıdaydım yurtiçi-yurtdışı toplantılarında ,seminerler, toplantılar, genel kurullar, şunlar, bunlar bazen gelirim ufak bir hazırlıkla tekrardan yola çıkardım. Böyle günler yaşadık ,uzun yıllardan beri bu şekilde devam ediyordu. Herkese elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık, çalışıyoruz. Allah bugüne kadar utandırmadı  bizleri ,inşallah bundan sonra da utandırmaz. Hakkaniyetle dağıtmamız bu krizlerde çok önemli elbette ama burada esas pay Bursalı esnaf ve sanatkarındır. Esnafımızın, sanatkarımızın borcuna olan sadakati ve kooperatifimizin kıymetini bilmesi bu borçların ödenmesine vesile oluyor.

İLK GÜNKÜ ŞEVKLE HİZMETE DEVAM

Çünkü onlar ödeyecek ki biz de  bir başkasına vereceğiz.1952'den beri Bursa Kooperatifi'nin hikayesi bu şekilde, benim memuriyetim burada muhasebeci olarak ,sonrasında müdür olarak başladı 48 yıldan beri ,2000'den sonra da başkan olarak devam ediyor. Allah razı olsun esnafımızın güvenini sevgisini kazanmışız ki bu işleri götürüyoruz. Esnaf ve sanatkar hizmetin en iyisine layık bir kesim. Çünkü gerçekten orta direğin ta kendisi. Esnaf ve sanatkarın  çökmemesi için hep beraber devletiyle milletiyle çalışmalıyız. Vatandaşımız da mahallenin esnafından alışveriş yapmalı.

MAHALLELİNİN İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ ESNAF VE SANATKARIMIZ ÇOK DAHA  İYİBİLİR

Onun için ben buradan halkımıza da değerli Bursalılara da seslenmek istiyorum. Lütfen alışverişlerinizi mahallenizdeki esnaf ve sanatkarlarımızdan yapın. Çünkü orada görmüş olduğunuz hüsnüniyeti, orada görmüş olduğunuz sohbeti hiçbir yerde bulamazsınız. Markete girersiniz sepeti doldurursunuz kasaya gelirsiniz ne kadar şu kadar başka bir şey yok. Mahalle bakkalında hoş sohbet edersiniz, çünkü o sizin ailenizi  tanır, çocukluğunuzu bilir ,kahvesini içersiniz, çayını içersiniz, muhabbet edersiniz. Şimdi Ramazan mübarek yaklaşıyor, ben yine bu konuyla ilgili  buradan Bursalılara sesleniyorum lütfen yapacağınız hayırlarda Mahalle esnafıyla birlikte çalışın.Çünkü onlar kimin en çok neye ihtiyacı var bilirler, bu yardımların gerçek sahiplerine ulaşması için bu çok önemli.  Son olarak buradan  Bursa'da hizmet veren Türkiye genelinde hizmet veren bütün esnaflarımıza, sanatkarlarımıza sağlık ,sıhhat afiyet ve mutluluklar dilemek istiyorum İnşallah bu sıkıntılı süreçten elbirliğiyle çıkacağız demek istiyorum.