EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-10-2020 13:30   Güncelleme : 12-10-2020 14:00

AKDENİZ’İN RÖNTGENİNİ ÇEKECEĞİZ

Tam donanımlı ve çok amaçlı ender araştırma gemilerinden biri olan sismik araştırma gemisi Oruç Reis, Antalya Limanı'ndan hareket etti. Dün itibariyle çalışmalarına başlayan Oruç Reis, Akdeniz'de 10 gün sürecek arama ve araştırma faaliyetlerini gerçekleştirecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Dönmez, “Gemimiz, Akdeniz’in röntgenini çekmek için demir aldı. Hakkımızı korumaya devam edeceğiz” dedi.

AKDENİZ’İN RÖNTGENİNİ ÇEKECEĞİZ

Doğu Akdeniz'deki sismik arama ve araştırma faaliyetlerinin ardından bir süre önce Antalya Limanı'na gelen Oruç Reis sismik araştırma gemisinin ikmal ve bakımı yapılmıştı. Geminin Akdeniz'de çalışma yürüteceği alan için 12 Ekim'den başlayıp 22 Ekim'de sona erecek yeni NAVTEX (denizcilere duyuru) ilanın ardından Oruç Reis, dün sabah saatlerinde Antalya Limanı'ndan ayrıldı. Bakım işlemleri sonrasında Antalya açıklarında gemideki cihazların testleri gerçekleştirilmişti.

ÇOK AMAÇLI SİSTEM

Oruç Reis, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları yapabiliyor. Tam donanımlı ve çok amaçlı dünyadaki ender araştırma gemilerinden biri olan gemide, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik olarak jeofizik araştırması yapılabiliyor. Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar 3 boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları gerçekleştirebiliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Oruç Reis sismik araştırma gemimizin bakım çalışmaları tamamlandı. Gemimiz, Akdeniz’in röntgenini çekmek için demir aldı. Araştırmaya, kazmaya ve haklarımızı korumaya devam edeceğiz. Varsa, mutlaka bulacağız." (yenisafak.com)