BURSA
Giriş Tarihi : 23-07-2020 02:12   Güncelleme : 23-07-2020 02:12

6,5 YIL DOLU DOLU GEÇTİ...

     Osmangazi İlçemizin Uludağ’ın arka yüzündeki Çaybaşı Mahallesi'nin 2 dönemdir muhtarı Ali Karakaya... Bu süreçte Çaybaşı’na birçok hizmetin gelmesinde önayak olmuş. Böylelikle Bursa'da en başarılı muhtarlar sıralamasında  kendine ön basamaklarda yer edinmiş... Sayın Ali Karakaya ile birçok konuyu ele aldığımız, detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

6,5 YIL DOLU DOLU GEÇTİ...

Özkan YILDIRIM

  •      Muhtarım öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki; köyünüz  gerçekten yeşil yapısı ve temiz havasıyla insanı kendine hayran bırakıyor. Bizleri bu güzel köyünüzde  konuk ettiğiniz ,ağırladığınız için size teşekkür etmek istiyorum. Ali Karakaya kimdir? Sizi tanıyarak röportajımıza  başlayalım isterseniz?


650 YILLIK BİR KÖY..

Mahallemize kadar gelip  bizlerle röportaj yaptığınız ve gazetenizin müstesna sayfalarında bizler için yer ayırdığınız için ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum. Ben Ali Karakaya, 1974 Çaybaşı doğumluyum doğma büyüme buralıyım. İlkokulu burada okudum ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdim çünkü bizim böyle bir imkanımız yoktu o zamanlar. Özel şirket olarak Uludağ maden suyunda çalışıyorum. Genelde muhtar olduğum için gececi  olarak çalışıyorum. Gündüz de vatandaşa hizmet ediyorum. Sağ olsunlar bana böyle bir esneklik sağlıyorlar. Köyümüz 30 kilometre uzaklıkta Bursa'ya. Bu  pandemiden dolayı köylere  büyük bir talep var herkes kendilerine bağ,bahçe arıyor. Köyümüz 650 yıllık eski bir Osmanlı Köyü, köyümüzün eski adı Gündüret’tir. Eski adının  üç ayrı anlamı olduğunu öğrendim.

  •     Peki Muhtarım  isterseniz şimdi de muhtarlık sürecine geçelim, muhtar olma fikri  nereden aklınıza geldi?


KÖYÜMÜZ GÖÇ VERMİYOR..

Mustafa Fehmi Karakaya Ağabeyim daha önce köyümüzde 1994-1999 yılları arasında bir dönem muhtarlık yaptı, o süreçte gerçekten çok güzel hizmetler getirdi ağabeyim buraya. Daha sonraki dönemlerde  başka arkadaşlar muhtar oldu. Sonrasını işte 2014'te bana da  sen bu işi başarırsın, layıkıyla yaparsın diye telkinde bulundu  etrafımdaki arkadaşlar, eş dost. Benim  işlerim yoğun olduğundan pek istemiyordum aslında  ama sonrasında aday oldum, ve seçimi kazandım. 2014'teki seçimde  toplam 4 aday vardı yaklaşık bine yakın nüfusumuz var  buradaki  büyük şirketler maden suları yüzünden  göç  olmayan bir köydür burası toplamda da 220 hanemiz bulunmakta sonrasın da tabii getirmiş olduğumuz güzel hizmetlerden dolayı geçtiğimiz sene yapılan seçimde 1 aday çıktı karşıma ,geçen seneki seçimi gerçekten rahat bir şekilde kazandığım. İnsanlarımız hakkını verdi gerçekten buradan Çaybaşı Mahallesi'nde yaşayan bütün vatandaşlarıma  oy veren vermeyen herkese buradan sevgilerimi ,selamlarımı göndermek istiyorum onlara teşekkür etmek istiyorum..


Çaybaşı’nın  geçim kaynakları neler?

Köyümüzde yaşayan insanların en azından 400-450 kişisi emeklidir, geri kalanlar da zaten  fabrikalarımız  var oraya işçi yetiştiremiyoruz. Dışarıdan işçi geliyor, Keles'ten bile işçi geliyor buraya, yine aynı şekilde Kestel'den bile buraya çalışmaya gelenler oluyor. Aşırı derecede olmamasına rağmen çilek, kiraz gibi ekim ,dikim işleriyle  uğraşan arkadaşlarımız var yine yakında  köylü pazarımız var ürünlerini orada satıyorlar.

Peki Muhtarım, 2014'ten bugüne neler değişti Çaybaşı Mahallesi'nde, köyünde?


İLK ÖNCE CAMİMİZİ YAPTIRDIK..

İlk önce geldiğimde Camii inşaatına önem verdik, cami ile başladım. İki buçuk üç yılda çok güzel bir cami kazandırdık köyümüze bütün malzemeleri gerçekten 1. sınıf bir cami ,bu bölgede çift minareli bir cami hiçbir yerde yoktur.Keles  ilçesinde yoktur, böyle bir cami arkadaki lavaboları olsun, yer döşemeleri ,duvar döşemeleri olsun gerçekten çok güzel bir cami.. Şu an ufak tefek eksiklerimiz kaldı onları da da halledeceğiz inşallah.

KANALİZASYON, İÇME SUYU ŞEBEKESİ HALI SAHA HEPSİ TAMAM

Kanalizasyonumuz  yoktu mesela onu yaptık içme suyu şebekelerini sıfır  yeni yaptık. Su kalitemiz çok iyi değil ama su sıkıntımız da  yok.Halı saha, çocuk parkları, basketbol sahalarının hepsini yaptırdık. Halı saha olarak da bizim bu bölgede tek Nilüfer Çamlıca'dan Keles’e   kadar halı saha olan  bir yer yok bu bölgede sadece bizde var. Gençlerimiz burada olduğu için onlar için ne yapmamız lazımsa  gençlerin  taleplerini yerine getirmeye çalıştım. 6 kilometre sulama kanalı kaptırdık, insanlarımız arazilerini rahatça  sulasın diye, sulamalı  tarım devam ediyor.

BASKETBOL SAHASI, ÇOCUK PARKLARI

Hiç bir eksiğiniz yok mu diye soracak olursanız sulamayla ilgili elbette var. Şimdi insanlarımızı damlama sistemine  geçirmeye çalışıyoruz. Hem bu damlama sistemi tasarruflu olduğu gibi ayrıca heyelanda olmuyor. Çünkü salma suyla  yaptığın zaman yukarıdan gübreyi  aşağıya  indiriveriyorsun buda tabi iyi olmuyor. İnsanlarımızı damlamaya bayağı bir teşvik ettik onun dışında mezarlığımızın yanına  bir taziye yeri yaptık, duvarlarında ufak tefek tadilat olacak yerler vardı onları yaptık, yine heyelan olan yerlerimiz vardı, beton duvarlar  yaptık.

KÖYÜN İÇİNE 20.000 METRE KARE PARKE TAŞI DÖŞETTİK.

Köyün  içerisine 20.000 metrekare parke taşı döşettik, şu anda yok denecek kadar az  parkeye  olan ihtiyacımız olan yer kaldı.. Gerçekten bu 6,5 yıllık süreçte köyümüze birçok hizmet getirdik, dolu dolu bir 6,5 yıl geçirdik..

EN BÜYÜK SIKINTIMIZ KÖY MEYDANI MESELESİ..

Bizim en büyük sıkıntımız köy meydanımızın sıkışık olması burada  4 tane evin kamulaştırılmasını  yaptıramadık, belediyemiz sağ olsun Osmangazi Belediyesi çağırdı konuştu anlaşma yoluna varmaya çalıştı  ama belediyenin verdiği tabii bir rakam var uzlaşma olmadı. Hatta biz burada ki yer sahibi büyüğümüze  o meydana isimlerini vermeyi   teklif etmemize rağmen maalesef bu konuda bir ilerleme sağlayamadık mutlaka buradaki bu  evlerin  yıkılarak meydanımızın ortaya çıkmasını köy halkı olarak  istiyoruz.

SULAMA İLE İLGİLİ SIKINTILARIMIZDA MEVCUT

Köyümüzün tam karşısındaki tepeye  sırtlara  sulama yapamıyoruz, orada sondajla suyu çıkarıp orada ceviz dikmek istiyoruz, buna ufak tefek başladık aslında  ve güzel neticeler elde ettik, ama taşıma su ile gidip sulama yaptığımız için sıkıntı oluyor bu su sondajı işinin karşı sırtlarda mutlaka hayata geçirmemiz  gerekiyor inşallah. Bu sondaj   hayata geçerse  karşı sırtları da tarımla  başlayacağız..

Bir de havuz sistemi projelerini yaptırdık onlarda beklemede, 400 + 400 ton, toplamda  800 tonluk iki tane havuz koyuyorlar tepenin yukarısına oradan boruyla su gelmeyen yerlere su getirmeye çalışacağız. Biz arazimizde ki her yeri kullanmak istiyoruz susuz yer kalmasın diye İşte dediğim gibi bir su sondajı bir de iki havuzun  olması durumunda bu sulama işlemini de halletmiş olacağız.

Ali Öztürk’ün yanındayız

 

   Bayramdan sonra yapılacak Osmangazi Muhtarlar Derneği seçimlerinde başkan adayı olan Güneybudaklar Mahallesi muhtarı Ali Öztürk’ün yanındayız..Aktif ve çalışkan yapısıyla görevini çok güzel bir şekilde yerine getireceğinden şüphemiz yok..

  •    Muhtarım, yavaş yavaş  röportajımızın sonuna yaklaştık, son olarak buradan Çaybaşı Mahallesi'nde yaşayan insanlarımıza olsun ,bütün halkımıza olsun, bayram mesajı olarak de neler söylemek istersiniz?


ÖNLEMLERE DİKKAT EDEREK GÜZEL BİR BAYRAM GEÇİRELİM

İşte bu bizim en önce dikkat ettiğimiz konu pandemi den dolayı herkesin sosyal mesafeye, maskesine, dikkat etmesini istiyorum. Bir de bayramlarda çok sirkülasyon oluyor gidiş gelişler çok oluyor bunları bir türlü azaltamıyoruz. Geçen Ramazan bayramında da  fazla ziyaret yapmayalım ,bu bayramda malum yani kimin ne  getirdiğini de bilmiyoruz, bunun önüne geçemedik. İnşallah bu bayramda da yine ben bilgilerimi, mesajlarımı,anonslarla  insanlarımızla paylaşacağım. Sosyal mesafeye olsun ,maske takmaya olsun, fazla insanlarla içli dışlı  olmama konusunda olsun buradan tekrardan insanlarımızı uyarmak istiyorum ve herkesin  şimdiden Kurban Bayramlarını kutluyorum. İnşallah gelecek senelerde tekrardan normal bayramlar eskisi gibi bayramlar kutlamaya başlarız.  Herkese sevgilerimi ,selamlarımı iletiyorum esenlikler diliyorum.