GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-02-2021 15:09   Güncelleme : 10-02-2021 15:09

40’INDA ŞEF OLDU

Yıllardır gazetelerde gördüğü yemek tariflerini deneyerek kendisini aşçılığa hazırlayan ancak ekonomik şartlar nedeniyle tekstilde çalışmak zorunda kalan 40 yaşındaki Hatice Arınç, seneler sonra şeflik hayalini gerçekleştirdi.

40’INDA ŞEF OLDU

Denizli’de yaşayan Hatice Arınç’ın çocukluk hayali, Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplum İçin Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi (PEP Projesi) ile gerçeğe dönüştü. Çocukluğunda gazetelerde okuduğu yemek tariflerini deneyen Hatice Arınç, uzun yıllardır aşçı olmayı istese de hayat şartları şimdiye kadar tekstil sektöründe çalışmasını gerektirdi. Hatice Arınç, projeyi öğrenir öğrenmez hayalini kurduğu aşçılık mesleğine geçiş yapabilmek için meslek eğitimi sertifikası almaya karar verdi. Arınç, Merkezefendi Halk Eğitimi Merkezi’nde Aşçı Yardımcılığı eğitimini tamamladıktan sonra sevdiği işi yapma şansına kavuştu.

ÇOCUKLAR GİBİ MUTLU

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanlığı ve Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı adına Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) tarafından Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) iş birliği ile yürütülen proje kapsamında Denizli’nin önde gelen yemek şirketlerinden birinde istihdam edilen Hatice Arınç, kendi ayakları üzerinde durmanın gururunu yaşıyor. Arınç, yeni işi sayesinde elde ettiği gelir ile İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazanan kızının eğitim giderlerini karşılayabildiği için de çok mutlu. (İHA)