BURSA
Giriş Tarihi : 16-11-2020 22:49   Güncelleme : 16-11-2020 22:49

22 YILDIR ÇABAM:  DAHA GÜZEL FINDICAK İÇİN

Mustafakemalpaşa İlçemizin Fındıcak Köyü’nün  1999 yılından bu yana muhtarlığını yapan deneyimli ve tecrübeli isim Sayın Mehmet Durak ile geçen 22 yılda köyüne getirmiş olduğu hizmetler başta olmak üzere daha birçok konuyu masaya yatırdığımız keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

22 YILDIR ÇABAM:  DAHA GÜZEL FINDICAK İÇİN

Özkan YILDIRIM

  •      Bizleri köyünüzde konuk ettiğiniz için öncelikle sizlere teşekkür etmek istiyorum muhtarım. Dile kolay 22 yıldır Muhtarsınız. Sizi tanıyarak isterseniz röportajımıza başlayalım.

Elbette, memnuniyetle. Bizlere  böylesine  güzel bir fırsat tanıdığınız için ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum. 1953 Fındıcak Köyü doğumluyum ,doğma büyüme buralıyım. Muhtar olasıya kadar ben Kestelek’teki bor madeninde dinamitçilik yaptım. Sonra grizu  patlamasında emekli oldum. 1999 yılında köyümüzde muhtar adayı oldum ve kazandım, sonrasında  2004-2009-2014 ve 2019 seçimlerinden de başarılı bir şekilde çıktım, sağ olsunlar insanımızın desteğiyle.

ALT YAPIYI SU İŞİNİ HALLETTİK

Muhtarım  5 dönemden beri 1999 yılından itibaren Fındıcak Köyü muhtarısınız , bu süreçte neler değişti köyünüzde ne gibi hizmetlerin gelmesine ön  ayak oldunuz.

Köyümüzün şu an su durumunu hallettik, şükürler olsun. 50 tonluk bir depomuz var su sıkıntımız yok, bunun yanı sıra altyapımızı da yaptırdık, kanalizasyonlarımızı yaptırdık. Bu büyük bir sıkıntıydı. Altyapı çevredeki birçok köy için  hala büyük sıkıntı, biz bu sıkıntıdan kurtulduk, BUSKİ sayesinde, Güngör başkanım sayesinde. Onlardan 1000 kere razı olsun, onların desteği ile bu altyapı sıkıntılarını giderdik. Onların desteği çok büyüktü, şu an köy içi yolları olsun arazi yolları olsun sıkıntı köy içine parke taşları lazım. Mustafakemalpaşa Belediye başkanımız Mehmet Kanar bu konuda bizlere söz verdi,İnşallah hallolacak ona da buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Başkanlarımız sağ olsunlar hep bizim yanımızdalar Murat Hallaçoğlu başkanım da her zaman bizlere yardımcı oldular. Şimdiye dek oldukları gibi bundan sonra da olacaklarına eminim.

KÖY İÇİ YOLLAR VE ARAZİ YOLLARI

Peki muhtarım  ne gibi ihtiyaçlarınız var gerçi altyapı olsun su şebekesi olsun söylemiş olduğunuz gibi sıkıntılarınız giderilmiş. Ama şu da olsa iyi olur. Bu da olsa güzel olur diyebileceğiniz ne gibi hizmetler var.

Az önce söylemiş olduğum gibi  köy içi yolları olsun, arazi yolları olsun sıkıntılı köy içine parke gerekiyor. Ayrıca işte  karşı taraftaki Çaltılıbük tarafında bu tür ringli ulaşım yapılıyor, bizim bu taraftaki köyleri de birbirine bağlayacak şekilde ve sonrasında Mustafakemalpaşa ilçe merkezine inecek bir rinkulaşım  hattı kurulabilir. Pazartesi- Perşembe olsun yeter zaten insanlar ihtiyaçlarını görürler. Perşembe günü de Mustafakemalpaşa ilçemizin pazarı var biliyorsunuz. Yapılabilecekleri zaten çoktan yaptık, imkanlar da tabii çok önemli.

KIŞ GÜNLERİ ELEKTRİKLER GİDİYOR

Kış günleri mesela elektrik hatları ile ilgili sıkıntı var, kış günlerinde  en azından bir hafta elektriksiz kalıyoruz. Bundan 45-50 yıl önce bu hat yapılmış işte bazı yerlerde beton direkler, bazı yerlerde ağaç elektrik direkleri var aşağıdaki Eskibalçık  köyünden gelen hattan bahsediyorum gerçekten büyük sıkıntı oluyor. Elektrik olmayınca tabi dolaplarda çalışmıyor insanların erzakları bozuluyor. Tabii bunlar büyük sıkıntı. Bir hafta on gün boyunca elektriğin kesiliyor olması bu çağda gerçekten büyük eksiklik oluyor. Havalar da soğuk olduğundan elektrik direklerinin arızalı kesimlerine ulaşımda zor, sonuçta bu elektrik direkleri yol boyundan gelmiyor ormanlık araziden geldiği için büyük zaten bütün bu sıkıntılar. Onun yanı sıra  ekili tarlalardan geçtiği için gidip gelirken tarlalarda zarar görüyor. O yüzden hat boyunca daha kar yağışı başlamadan  düzenlemelerin yapılması lazım, hattın iyileştirilmesi  lazım, direklerden tellerin kopması büyük sıkıntı oluyor bu tür kötü havalarda ,ayazda,  rüzgarda maalesef bunları biz sıklıkla yaşıyoruz.

YOĞUN SİSTE TEHLİKELİ YAŞIYORUZ

Onun yanı sıra Eskibalçık’tan köyümüze ulaşımı sağlayan yol da çok dar kış zamanları sisten büyük sıkıntı oluyor yol çok dar olduğundan aşağısı uçurum büyük sıkıntı hatta geçtiğimiz zamanlarda birçok kereler bu tür kazalara ramak kaldı diyebilirim. Bu yolumuzun da mutlaka ele  alınması sisli havalarda işaretlerin, yol kenarlarındaki kedi gözlerinin daha belirgin olması, sıkıntılı virajların genişletilmesi ile ilgili çalışmaların yapılması lazım.

KANAR, AKTAŞ, HALLAÇOĞLU BAŞKANLARIM SAĞ OLSUNLAR

     Ayrıca arazi  yollarımıza, tarla yollarımıza  büz istiyoruz, büz olmayınca   sular yolları yarıp geçiyor, bozuyor. O yüzden bu tür arazi yollarına akıntı olan taraflarına mutlaka büzlerle dağdan gelen suların akımının  aşağıya doğru verilmesi lazım.Böyle olduğunda yollarda kolay kolay bozulmuyor. Bu manada bize her zaman yardımcı olan ,yanımızda olan Mustafakemalpaşa belediye başkanımız Mehmet Kanar’a ,Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş'a, BUSKİ Genel müdürümüz Güngör Bey'e , Mustafakemalpaşa ilçe başkanımız Murat Hallaçoğlu’na bizlere ,köyümüzeşuana dek yapmış oldukları  destekleriçin  köyümüzüninsanları  adına teşekkürlerimi göndermek  istiyorum. Az önce de söylemiş olduğum gibi birkaç eksiğimiz ,sıkıntılarımız  var o konularla   ilgili sayın başkanlarımızdan ayrıca yardımcı olmalarını ümit ediyorum. Son olarak burada Fındıcak köyümüzde yaşayan, Mustafakemalpaşa ilçemizde ,Bursa'da yaşayan bütün vatandaşlarımıza ,hemşerilerime , herkese sağlık ,sıhhat afiyet ve mutluluklar diliyorum. Diyerek sözlerini tamamladı. Bizleri Fındıcak köyünde konuk ederek köyün eksiklikleri ile ilgili bilgilendiren röportajımıza  destek veren Fındıcak Köyü imamı Salman hocamıza da ayrıca teşekkürlerimizi iletmeyi bir borç biliyoruz.