BURSA
Giriş Tarihi : 20-07-2020 08:24   Güncelleme : 20-07-2020 08:24

1,5 YILDA BİR ÇOK ŞEY YAPTIK

Karacabey ilçemizin yeşillikler içerisinde olmasının yanı sıra göl kıyısındaki güzel konumuyla gelenleri kendine hayran bırakan Gölkıyı Mahallemizin çiçeği burnunda muhtarı Nevzat Yalçın ile bugüne kadar yapılmış olan ve eksik hizmetlerin yanı sıra temennileri de ele aldığımız kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

1,5 YILDA BİR ÇOK ŞEY YAPTIK

Özkan YILDIRIM

• Öncelikle muhtarım, bizleri köyünüzde bu güzel beldede konuk ekip ağırladığınız için teşekkür etmek istiyorum. Nevzat Yalçın kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz? Sonrasında da sorularımıza geçelim.

BİR SIKINTI OLDUĞUNDA HEMEN MUHTAR AKLA GELİR

Elbette, memnuniyetle. Bizlere böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız için buralara kadar gelip bizlerle röportaj gerçekleştirdiğiniz için ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum. Ben Nevzat Yalçın, 1956 Kırklareli-Kadıköy doğumluyum. 1968 yılında Bursa'ya geldim o zamanlar tabii dokuma, tekstil revaçta olduğu için ve güzel bir geçim kaynağı olduğu için bizde dokuma işine girdik. Tabii ilk başta çırak olarak başladım. Sonra kalfa usta oldum uzun yıllar yine iş bağcılık yaptım. Sonrasında iş bağ otomatiğe geçti. Avrupa'da bu otomatik iş bağ işini yüksekokullarda öğretiyorlarmış sonrasında staj görünüyormuş. Ama biz kendi yeteneğimizle, imkanımızla bunu öğrendik ve uzun yıllar çalıştık. 1981'den beri bu köyün damadıyım. Kayınvalidemiz, kaynatamız vefat ettikten sonra biz de eşimle birlikte buraya yerleştik, zaten köyde yetişmiş olduğum için burası bana çok daha fazla cazip geldi. Şimdi gelin ,görün bahçemiz çok güzel oldu, çalışmayı da seviyorum elbette.

EVDE MADALYALARIM DOLU..

12-13 sene amatör futbol hayatım var.1999 depreminden 2006-2007'ye kadar Bursa'da uluslararası atletizm şampiyonasına katıldım, 'veteranlar'da 8.-9.derecelerim var, evde madalyalarım dolu. Yaklaşık 6 seneden beri bu köydeyim. Geçtiğimiz sene seçimlerden önce bu işi en güzel sen yaparsın sen muhtar olursan hoş olur dediler, buradaki eş dost, ahbap olsun yine Tosun çiftliğindeki eski işveren arkadaşlarım olsun beni bu konuda heveslendirdiler. Ben de aday oldum muhtarlığa, insanımız gerçekten bana sahip çıktı. İlk aday olduğum seçimde ekseriyetli bir oy aldım. Bana oy veren vermeyen herkese teşekkür etmek istiyorum. Bizim görevimiz tabii onlara hizmet etmek. Ayrıca onların temsilcisiyim de. Elektrik kesildiğinde, su kesildiğinde, sokak lambası yanmadığında, yolda bir sorun olduğunda hemen muhtar akla gelir, bu gerçekten çok güzel bir hizmet aslında. Ortaklaşa bir hizmet en önemlisi de muhtar olup muhtarlığın bilincini bilmek lazım. Bazen toplantılara gidiyoruz orada üç dönem dört dönem muhtarlar görüyorum atılgan değiller, girişken değiller. Ben daha 3. haftasında toplantıya gittiğimde açık gönüllülükle kaymakama şu ihtiyacımız var bu ihtiyacımız var diye söyledim. Tabii rahat da olmak lazım. Sonuçta biz bu hizmetlerin gelmesini insanlarımız için istiyoruz. Kendimiz için bir şey istemiyoruz ki... Devlet bizi dinliyor devlet kurumları bizleri dinliyor ama onlara bu eksikliğinizi anlatabilmeniz çok önemli ben de şükürler olsun işte aşağı yukarı bir buçuk seneden beri bu anlayışla hizmet vermeye çalışıyorum...

• Bu 1,5 yıllık süreçte neler değişti Gölkıyı’da?

YOLUMUZU, GÜZEL OLDU..

Mesela geldiğimiz gibi eski Bursa-İzmir yolu köyümüzün içerisinden geçen bu yol bu yolda bayağı bir sıkıntılar vardı hemen muhtar olduğumda belediyeyle iletişime geçerek bu caddemizi yaptırdık çok güzel oldu hoş oldu. Yine biz göreve gelmeden önce hemen yan tarafta rögar kapakları kırılmıştı, birçok kişinin aracı oraya girdiğinde tekerlekleri patlıyordu, balon oluyordu, bir çok kişi maddi kayba uğruyordu, burada ki bu kapaklar çok uzun süre açık kaldı. Ama biz geldiğimizde ilk günlerimdeki ilk işim bu sıkıntıyı çözmek oldu.Hallettik sonrasında da işte dediğim gibi bu caddemizi bir şekilde yaptırdık, camimizin duvarlarını yaptırdık.

KÖPRÜMÜZÜ TAMAMLADIK

Daha önce oralara büyükbaş, hayvanlar, küçükbaş hayvanlar girip sıkıntı yapıyordu. Yine köyümüzün girişindeki köprünün sadece tabanı vardı o köprünün düzenlenmesi ile ilgili tabii kimse de ilgilenmemiş.Benim oğlum maliye astsubayı 2018'de burada bir trafik kazası olduğunda onun yazısını yazmıştı Ankara'ya sonrasında mektuba cevap çok çabuk geldi sonrasında köprü çalışması da gerçekleşti. Gerçekten çok hoş güzel bir çalışma oldu…

• Belediyelerle iletişiminiz nasıl Nevzat Muhtarım?

BAŞKANLARIMIZA SONSUZ TEŞEKKÜRLER..

Belediye başkanlarımızla aramız çok güzel sağ olsunlar aradığımızda hemen dönüyorlar Karacabey Belediyesi ile olsun Bursa Büyükşehir Belediyesi ile olsun iletişimimiz çok güzel. Buradan tabii bizlerin her zaman yanında olan Sayın belediye başkanlarımıza teşekkür etmek istiyorum..

• Muhtarım Gölkıyı’ya şöyle bir hizmet gelirse iyi olur böyle bir proje gerçekleşirse güzel olur. Gölkıyı’ya değer katar dediğiniz şeyler var mı?

İÇME SUYU ŞEBEKEMİZ YENİLENMELİ

Elbette var içme suyumuz da şebeke de bazen arızalar oluyor. Büyükşehir Belediyesi'nden bize gelen ya da Vali tarafından toplantıda açıklandığına göre, bu bölgelere içme suyunu Büyükşehir verecekmiş. Yılbaşına kadar yapılacağını söylendi. Bunun hayata geçmesini bekliyoruz, insanlarımız bu bağlamda bir beklenti içerisinde. Çevredeki 5 köyümüzde birlikte bu su sıkıntısının giderilmesi ile ilgili Buski Müdürü Güngör Bey ile görüştük.

SAHİL ŞERİDİMİZLE TURİZMDE DE İDDİALIYIZ

Dışarıdan gelen günü birlik piknikçiler bu bölgeye geliyorlar. Mesela Eskikaraağaç Mahallesi’ne yapılmış olan yatırımların buraya yapılması durumunda çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Eskikaraağaç'ta aşağı- yukarı 600-700 metre içerisinde sahil düzenlemesi bitiyor çok kısa bir yer. Oraya 15-20 tane araç girdiğinde bile sıkışıklık oluyor. Neden buraya yapılmadı böyle bir proje anlayabilmiş değilim. Buralara böyle bir hizmet yapılsaydı inanın çok çok daha güzel olurdu. Kilometrelerce sahil şeridimiz var, Uluabat’tan Gölyazı'ya kadar 20-25 kilometrelik neredeyse sahil şeridimiz var burası ihya olurdu çok güzel olurdu. Diye düşünüyorum da eski muhtar arkadaşlar maalesef bu projeye hiç sıcak bakmamışlar.

ISSIZ HAN, ÇOK ÖZEL BİR YAPI..

Çok güzel topraklarımız var çok verimli, bereketli ayrıca yine yakınımızda Issız Han var, İpek Yolu üzerinde tarihi bir Kervansaray orayı da herkesin görmesi ile ilgili buradan tavsiyede bulunmak istiyorum ,gezilmesi ,görülmesi gereken bir yer.Gerçekten mükemmel bir yapı..

• Muhtarım, son olarak başta Gölkıyı Mahallesi sakinleri olmak üzere vatandaşlarımıza neler söylemek istersiniz?

ŞİMDİDEN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN..

Buradan başta Gölkıyı Mahallesi sakinlerine olmak üzere Karacabey'de Bursa'da yaşayan bütün hemşerilerime sevgilerimi, selamlarımı göndermek istiyorum. Ayrıca yurt sathında yaşayan bütün insanlarımıza da esenlikler diliyorum, Kurban Bayramı'na da az bir zaman kaldı buradan herkesin gelecek Kurban Bayramlarını da ayrıca kutlamak istiyorum.